Weather Przewrotne weekend
Weather forecast for Przewrotne for this and next weekend.
|
Friday
5/1/26 |
Saturday
5/2/26 |
Sunday
5/3/26 |
Saturday during the day cloudy. Sunday during the day morning partly cloudy, later morning clear, in the afternoon initially clear, later partly cloudy, in the evening initially partly cloudy, later clear.
Friday, May 1
15 / 5°C
| 0.0 mm | 10 km/h |
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Przewrotne, Poland extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| overcast | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h north-northwest |
1028 hPa | 55 % | -3 °C | 100 % | 0% | 7% | 100% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| overcast | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h north-northwest |
1028 hPa | 52 % | -3 °C | 100 % | 0% | 11% | 100% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| overcast | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h north-northwest |
1028 hPa | 56 % | -2 °C | 99 % | 0% | 33% | 99% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| overcast | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h northwest |
1028 hPa | 60 % | -2 °C | 100 % | 0% | 24% | 100% | 3% | |
| 4 AM
10 PM
| overcast | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h northwest |
1028 hPa | 62 % | -1 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 3% | |
| 5 AM
11 PM
| overcast | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h west-northwest |
1028 hPa | 63 % | -1 °C | 100 % | 0% | 97% | 100% | 43% | |
| 6 AM
12 AM
| overcast | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h west |
1028 hPa | 66 % | 0 °C | 100 % | 0% | 57% | 97% | 29% | |
| 7 AM
1 AM
| cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h west-southwest |
1028 hPa | 61 % | 0 °C | 59 % | 0% | 24% | 56% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| cloudy | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h west |
1028 hPa | 57 % | 0 °C | 42 % | 0% | 25% | 0% | 23% | |
| 9 AM
3 AM
| cloudy | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h west |
1028 hPa | 51 % | 0 °C | 39 % | 0% | 39% | 5% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h west |
1028 hPa | 46 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| clear | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h west |
1028 hPa | 43 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| partly cloudy | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h west-northwest |
1027 hPa | 42 % | 1 °C | 22 % | 0% | 20% | 4% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| overcast | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h north-northwest |
1026 hPa | 39 % | 1 °C | 100 % | 0% | 90% | 100% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h north-northwest |
1026 hPa | 40 % | 1 °C | 100 % | 0% | 8% | 100% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h west |
1025 hPa | 49 % | 1 °C | 100 % | 0% | 4% | 100% | 0% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| cloudy | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h west-southwest |
1026 hPa | 70 % | 2 °C | 60 % | 0% | 32% | 56% | 1% | |
| 8 AM
2 AM
| cloudy | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h west-northwest |
1025 hPa | 58 % | 3 °C | 40 % | 0% | 40% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 20 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h north-northeast |
1022 hPa | 33 % | 3 °C | 67 % | 0% | 0% | 67% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h north-northeast |
1020 hPa | 48 % | 4 °C | 53 % | 0% | 0% | 0% | 52% | |
Przewrotne, Poland - information
State: PolandGPS coordinates: 50.2194; 21.9441
Time zone: Europe / Warsaw
Altitude: 210 m
The administrative part:
Something wrong, something missing?
Weather Przewrotne, Poland. Weather forecast Przewrotne.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Przewrotne is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Przewrotne
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:07 am | 7:51 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:29 pm | 14:43 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:30 am | 8:29 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:44 am | 9:15 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 2:48 am | 10:13 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 6:53 pm | 05/01/2026 4:31 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |