Weather Przełęcz Kubalonka today
Weather forecast Przełęcz Kubalonka April 28, 2026
During the day the highest temperature 4 °C. At night clear. The lowest temperature -3 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Przełęcz Kubalonka, Poland extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 9 PM
3 PM
| clear | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h east-northeast |
1023 hPa | 54 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| partly cloudy | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h east-northeast |
1024 hPa | 57 % | -5 °C | 34 % | 0% | 0% | 0% | 34% | |
| 11 PM
5 PM
| partly cloudy | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h east-northeast |
1024 hPa | 57 % | -5 °C | 27 % | 0% | 0% | 9% | 21% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h northeast |
1024 hPa | 52 % | -6 °C | 10 % | 0% | 0% | 0% | 10% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h east-northeast |
1025 hPa | 53 % | -6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 0 °C -3 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h east-northeast |
1025 hPa | 61 % | -6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| clear | -1 °C -4 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h east-northeast |
1025 hPa | 66 % | -6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | -2 °C -5 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h east-northeast |
1024 hPa | 71 % | -6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | -3 °C -6 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h east-southeast |
1024 hPa | 75 % | -6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | -2 °C -5 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h east |
1025 hPa | 75 % | -6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 1 °C -2 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h east-southeast |
1025 hPa | 68 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h northeast |
1025 hPa | 47 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| clear | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h north-northeast |
1025 hPa | 42 % | -6 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h north-northeast |
1025 hPa | 42 % | -5 °C | 9 % | 0% | 9% | 1% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| cloudy | 7 °C 3 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h north |
1026 hPa | 42 % | -4 °C | 60 % | 0% | 60% | 34% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| overcast | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h north |
1026 hPa | 45 % | -4 °C | 90 % | 0% | 89% | 69% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| overcast | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h north-northeast |
1026 hPa | 46 % | -4 °C | 99 % | 0% | 99% | 67% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h north-northeast |
1026 hPa | 44 % | -5 °C | 98 % | 0% | 97% | 68% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| cloudy | 6 °C 2 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h north-northeast |
1026 hPa | 40 % | -6 °C | 62 % | 0% | 42% | 60% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| cloudy | 6 °C 2 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h north-northeast |
1026 hPa | 35 % | -7 °C | 53 % | 0% | 4% | 53% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| cloudy | 6 °C 2 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h north-northeast |
1026 hPa | 32 % | -9 °C | 76 % | 0% | 0% | 76% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| cloudy | 5 °C 1 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h north-northeast |
1027 hPa | 35 % | -9 °C | 53 % | 0% | 13% | 52% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| clear | 4 °C 0 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h north-northeast |
1027 hPa | 35 % | -9 °C | 5 % | 0% | 3% | 5% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 2 °C -2 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h north-northeast |
1028 hPa | 43 % | -9 °C | 3 % | 0% | 3% | 0% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| clear | 1 °C -3 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h north-northeast |
1029 hPa | 49 % | -8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| clear | 0 °C -4 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h north-northeast |
1030 hPa | 54 % | -8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| clear | 0 °C -3 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h northeast |
1030 hPa | 59 % | -7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Przełęcz Kubalonka, Poland - information
State: PolandGPS coordinates: 49.6040; 18.9025
Time zone: Europe / Warsaw
Altitude: 759 m
The administrative part:
- Silesian Voivodeship, Katowice
- Cieszyn County, Zebrzydowice, Silesian Voivodeship
Something wrong, something missing?
Weather Przełęcz Kubalonka, Poland. Weather forecast Przełęcz Kubalonka.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Przełęcz Kubalonka is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Przełęcz Kubalonka
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Przełęcz Kubalonka
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:27 am | 7:57 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:41 pm | 14:30 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:50 am | 8:34 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:06 am | 9:18 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:14 am | 10:11 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:28 pm | 04/28/2026 4:03 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |