Weather Prażmów, Łódź Voivodeship tomorrow
| 10 °C | 10 °C | 9 am | |
| 12 °C | 11 °C | 12 pm | |
| 14 °C | 12 °C | 3 pm | |
| 11 °C | 10 °C | 9 pm |
sunrise 4:51 am
sunset 8:31 pm
HOURLY
sunset 8:31 pm
Weather forecast Prażmów, Łódź Voivodeship May 16, 2026
During the day overcast. The highest temperature 14 °C. Total rainfall 0.9 mm. At night rain. The lowest temperature 6 °C. Total rainfall 1.4 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Prażmów, Łódź Voivodeship, Poland extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Saturday 05/16/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| cloudy | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h west-southwest |
1002 hPa | 94 % | 6 °C | 44 % | 0% | 0% | 0% | 43% | |
| 1 AM
7 PM
| cloudy | 7 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h west-southwest |
1002 hPa | 95 % | 6 °C | 93 % | 0% | 0% | 0% | 93% | |
| 2 AM
8 PM
| cloudy | 6 °C 5 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h west |
1001 hPa | 97 % | 5 °C | 81 % | 0% | 0% | 3% | 81% | |
| 3 AM
9 PM
| overcast | 6 °C 5 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h west |
1001 hPa | 98 % | 5 °C | 99 % | 0% | 0% | 48% | 98% | |
| 4 AM
10 PM
| overcast | 6 °C 5 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h west-northwest |
1002 hPa | 98 % | 5 °C | 99 % | 0% | 0% | 52% | 99% | |
| 5 AM
11 PM
| fog | 6 °C 5 °C |
0.0 mm | 0.3 m/s1 km/h southeast |
1002 hPa | 98 % | 5 °C | 100 % | 50% | 50% | 99% | 99% | |
| 6 AM
12 AM
| overcast | 7 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h northwest |
1002 hPa | 98 % | 6 °C | 100 % | 21% | 21% | 100% | 57% | |
| 7 AM
1 AM
| overcast | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h north-northwest |
1002 hPa | 93 % | 7 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 66% | |
| 8 AM
2 AM
| light rain | 10 °C 9 °C |
0.1 mm | 1.8 m/s6 km/h north-northwest |
1002 hPa | 86 % | 8 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 53% | |
| 9 AM
3 AM
| light rain | 10 °C 9 °C |
0.1 mm | 2.1 m/s8 km/h north |
1003 hPa | 85 % | 8 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 99% | |
| 10 AM
4 AM
| light rain | 11 °C 10 °C |
0.1 mm | 2.2 m/s8 km/h north |
1003 hPa | 82 % | 8 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 11 AM
5 AM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h north |
1003 hPa | 78 % | 7 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 12 PM
6 AM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h north |
1003 hPa | 75 % | 7 °C | 100 % | 0% | 2% | 100% | 95% | |
| 1 PM
7 AM
| overcast | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h north |
1003 hPa | 70 % | 7 °C | 100 % | 0% | 4% | 100% | 97% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h north |
1004 hPa | 64 % | 6 °C | 100 % | 0% | 10% | 100% | 100% | |
| 3 PM
9 AM
| overcast | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h north |
1004 hPa | 61 % | 6 °C | 100 % | 0% | 2% | 100% | 100% | |
| 4 PM
10 AM
| overcast | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h north |
1004 hPa | 59 % | 6 °C | 100 % | 0% | 1% | 89% | 100% | |
| 5 PM
11 AM
| overcast | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h north |
1004 hPa | 59 % | 6 °C | 100 % | 0% | 3% | 57% | 100% | |
| 6 PM
12 PM
| overcast | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h north |
1004 hPa | 59 % | 6 °C | 100 % | 0% | 10% | 32% | 100% | |
| 7 PM
1 PM
| overcast | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h north |
1005 hPa | 64 % | 6 °C | 100 % | 0% | 3% | 32% | 100% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h north-northeast |
1005 hPa | 72 % | 7 °C | 100 % | 0% | 3% | 72% | 100% | |
| 9 PM
3 PM
| overcast | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h north |
1006 hPa | 82 % | 7 °C | 100 % | 0% | 0% | 91% | 100% | |
| 10 PM
4 PM
| overcast | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h north |
1007 hPa | 85 % | 7 °C | 100 % | 0% | 0% | 99% | 100% | |
| 11 PM
5 PM
| overcast | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h north-northwest |
1007 hPa | 87 % | 7 °C | 100 % | 0% | 1% | 100% | 100% | |
Sunday 05/17/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| light rain | 10 °C 9 °C |
0.2 mm | 3.0 m/s11 km/h north-northwest |
1008 hPa | 87 % | 7 °C | 100 % | 0% | 7% | 100% | 100% | |
| 1 AM
7 PM
| light rain | 10 °C 9 °C |
0.2 mm | 3.3 m/s12 km/h north-northwest |
1008 hPa | 86 % | 7 °C | 100 % | 0% | 5% | 100% | 100% | |
| 2 AM
8 PM
| rain | 9 °C 8 °C |
0.3 mm | 3.5 m/s13 km/h north-northwest |
1008 hPa | 88 % | 7 °C | 100 % | 0% | 1% | 100% | 94% | |
| 3 AM
9 PM
| rain | 9 °C 8 °C |
0.5 mm | 3.6 m/s13 km/h north-northwest |
1009 hPa | 90 % | 7 °C | 100 % | 0% | 1% | 100% | 94% | |
| 4 AM
10 PM
| rain | 9 °C 8 °C |
0.4 mm | 3.7 m/s13 km/h north-northwest |
1009 hPa | 92 % | 7 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 99% | |
| 5 AM
11 PM
| light rain | 8 °C 7 °C |
0.2 mm | 3.7 m/s13 km/h north-northwest |
1010 hPa | 95 % | 7 °C | 100 % | 0% | 2% | 100% | 58% | |
| 6 AM
12 AM
| overcast | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h north-northwest |
1010 hPa | 96 % | 7 °C | 100 % | 0% | 5% | 100% | 66% | |
| 7 AM
1 AM
| overcast | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h north-northwest |
1011 hPa | 94 % | 7 °C | 100 % | 0% | 3% | 100% | 35% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h north-northwest |
1011 hPa | 91 % | 7 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 35% | |
| 9 AM
3 AM
| overcast | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h north-northwest |
1012 hPa | 87 % | 7 °C | 99 % | 0% | 0% | 99% | 40% | |
| 10 AM
4 AM
| overcast | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h north-northwest |
1012 hPa | 75 % | 6 °C | 97 % | 0% | 0% | 93% | 72% | |
| 11 AM
5 AM
| overcast | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h north |
1012 hPa | 59 % | 5 °C | 100 % | 0% | 1% | 99% | 96% | |
| 12 PM
6 AM
| overcast | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h north |
1012 hPa | 54 % | 4 °C | 100 % | 0% | 1% | 99% | 100% | |
| 1 PM
7 AM
| overcast | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h north |
1013 hPa | 54 % | 4 °C | 100 % | 0% | 11% | 100% | 99% | |
| 2 PM
8 AM
| rain | 13 °C 11 °C |
0.4 mm | 5.5 m/s20 km/h north |
1013 hPa | 57 % | 4 °C | 100 % | 0% | 48% | 100% | 89% | |
| 3 PM
9 AM
| rain | 12 °C 10 °C |
0.6 mm | 5.1 m/s18 km/h north |
1013 hPa | 66 % | 6 °C | 100 % | 0% | 58% | 100% | 96% | |
| 4 PM
10 AM
| rain | 11 °C 10 °C |
0.7 mm | 3.7 m/s13 km/h north |
1014 hPa | 79 % | 8 °C | 100 % | 0% | 67% | 100% | 97% | |
| 5 PM
11 AM
| rain | 11 °C 10 °C |
0.3 mm | 3.7 m/s13 km/h north |
1014 hPa | 90 % | 9 °C | 100 % | 0% | 97% | 100% | 99% | |
| 6 PM
12 PM
| overcast | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h north |
1014 hPa | 92 % | 9 °C | 100 % | 0% | 96% | 100% | 100% | |
| 7 PM
1 PM
| rain | 10 °C 9 °C |
0.4 mm | 3.7 m/s13 km/h north |
1014 hPa | 93 % | 9 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 99% | |
| 8 PM
2 PM
| rain | 10 °C 9 °C |
0.5 mm | 3.9 m/s14 km/h north-northwest |
1014 hPa | 94 % | 8 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 9 PM
3 PM
| rain | 9 °C 8 °C |
0.4 mm | 3.9 m/s14 km/h north-northwest |
1014 hPa | 95 % | 8 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 99% | |
| 10 PM
4 PM
| rain | 9 °C 8 °C |
0.7 mm | 3.4 m/s12 km/h north-northwest |
1015 hPa | 95 % | 8 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 11 PM
5 PM
| rain | 8 °C 7 °C |
0.5 mm | 3.7 m/s13 km/h north-northwest |
1015 hPa | 96 % | 7 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 99% | |
Prażmów, Łódź Voivodeship, Poland - information
State: PolandGPS coordinates: 51.4730; 18.7890
Time zone: Europe / Warsaw
Something wrong, something missing?
Weather Prażmów, Łódź Voivodeship, Poland. Weather forecast Prażmów, Łódź Voivodeship.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Prażmów, Łódź Voivodeship is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Prażmów, Łódź Voivodeship
data are always in the local timeSun and light
May 16, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 4:51 am | 8:31 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:41 pm | 15:40 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:09 am | 9:14 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:13 am | 10:10 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 1:47 am | 11:39 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/16/2026 3:59 am | 05/16/2026 8:46 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |