Weather Poznowice today
Weather forecast Poznowice April 29, 2026
During the day morning partly cloudy, later morning clear, in the afternoon initially clear, later cloudy, in the evening overcast. The highest temperature 11 °C. At night clear. The lowest temperature -1 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Poznowice, Poland extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| partly cloudy | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h north-northeast |
1026 hPa | 65 % | -3 °C | 18 % | 0% | 0% | 0% | 18% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h north-northeast |
1028 hPa | 55 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 10 °C 6 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h north-northeast |
1027 hPa | 27 % | -7 °C | 80 % | 0% | 0% | 80% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h north-northeast |
1028 hPa | 39 % | -6 °C | 96 % | 0% | 0% | 96% | 0% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 1 °C -2 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h north-northwest |
1031 hPa | 68 % | -4 °C | 5 % | 0% | 0% | 5% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| partly cloudy | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h north |
1033 hPa | 70 % | -1 °C | 17 % | 0% | 7% | 0% | 11% | |
| 2 PM
8 AM
| partly cloudy | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h north-northwest |
1031 hPa | 34 % | -2 °C | 18 % | 0% | 4% | 18% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h north-northeast |
1029 hPa | 51 % | 0 °C | 7 % | 0% | 3% | 4% | 3% | |
Poznowice, Poland - information
State: PolandGPS coordinates: 50.5195; 18.1502
Time zone: Europe / Warsaw
Altitude: 214 m
The administrative part:
- Opole Voivodeship, Opole
- Powiat strzelecki, Strzelce Opolskie
Something wrong, something missing?
Weather Poznowice, Poland. Weather forecast Poznowice.
Poznowice - weather nearby - bigger cities
Poznowice - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Poznowice is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Poznowice
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Poznowice
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:25 am | 8:04 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:44 pm | 14:38 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:48 am | 8:42 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:02 am | 9:28 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:06 am | 10:25 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 4:44 pm | 04/29/2026 4:18 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |