Weather Posądza long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Posądza for ten days.
Monday, May 4
24 / 10°C
| 0.0 mm | 4 km/h |
| 10 °C | 9 °C | 2 am | |
| 14 °C | 14 °C | 8 am | |
| 24 °C | 23 °C | 2 pm | |
| 19 °C | 18 °C | 8 pm |
sunrise 5:09 am
sunset 8:03 pm
HOURLY
sunset 8:03 pm
|
|
|
|
Weather forecast Posądza, Poland extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Monday 05/04/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h southwest |
1013 hPa | 83 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h west-southwest |
1013 hPa | 65 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 24 °C 23 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h southeast |
1011 hPa | 35 % | 7 °C | 76 % | 0% | 0% | 0% | 76% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h east-southeast |
1009 hPa | 50 % | 8 °C | 95 % | 0% | 0% | 1% | 95% | |
Tuesday 05/05/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h southwest |
1010 hPa | 64 % | 5 °C | 69 % | 0% | 0% | 0% | 69% | |
| 8 AM
2 AM
| rain showers | 16 °C 16 °C |
3.2 mm | 1.8 m/s6 km/h west-southwest |
1012 hPa | 65 % | 9 °C | 53 % | 0% | 0% | 3% | 50% | |
| 2 PM
8 AM
| rain | 18 °C 18 °C |
1.1 mm | 2.4 m/s9 km/h southwest |
1012 hPa | 72 % | 12 °C | 100 % | 0% | 3% | 18% | 100% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h west |
1012 hPa | 89 % | 12 °C | 99 % | 0% | 1% | 7% | 99% | |
Posądza, Poland - information
State: PolandGPS coordinates: 50.1751; 20.2354
Time zone: Europe / Warsaw
Altitude: 257 m
The administrative part:
- Lesser Poland Voivodeship, Krakow
- Powiat proszowicki, Proszowice
Something wrong, something missing?
Weather Posądza, Poland. Weather forecast Posądza.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Posądza is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Posądza
data are always in the local timeSun and light
May 4, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:09 am | 8:03 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:35 pm | 14:53 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:31 am | 8:41 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:44 am | 9:28 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 2:45 am | 10:28 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/03/2026 10:35 pm | 05/04/2026 5:52 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |