Weather Pasztowa Wola long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Pasztowa Wola for ten days.
Monday, May 4
24 / 12°C
| 0.0 mm | 12 km/h |
| 12 °C | 10 °C | 2 am | |
| 17 °C | 16 °C | 8 am | |
| 24 °C | 23 °C | 2 pm | |
| 18 °C | 17 °C | 8 pm |
sunrise 5:02 am
sunset 8:01 pm
HOURLY
sunset 8:01 pm
|
|
|
|
Weather forecast Pasztowa Wola, Poland extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Monday 05/04/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| partly cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h south-southwest |
1013 hPa | 66 % | 5 °C | 15 % | 0% | 0% | 0% | 15% | |
| 8 AM
2 AM
| partly cloudy | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h southwest |
1012 hPa | 52 % | 7 °C | 18 % | 0% | 0% | 0% | 18% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 24 °C 22 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h south-southwest |
1011 hPa | 29 % | 5 °C | 53 % | 0% | 0% | 0% | 53% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h south |
1010 hPa | 50 % | 7 °C | 88 % | 0% | 0% | 0% | 88% | |
Tuesday 05/05/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h south |
1010 hPa | 64 % | 5 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 8 AM
2 AM
| rain showers | 17 °C 16 °C |
1.9 mm | 2.1 m/s8 km/h southwest |
1010 hPa | 58 % | 8 °C | 72 % | 0% | 0% | 0% | 72% | |
| 2 PM
8 AM
| light rain | 19 °C 19 °C |
0.8 mm | 4.9 m/s18 km/h southwest |
1011 hPa | 67 % | 12 °C | 100 % | 0% | 4% | 96% | 100% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h west-northwest |
1012 hPa | 89 % | 12 °C | 100 % | 0% | 0% | 14% | 100% | |
Pasztowa Wola, Poland - information
State: PolandGPS coordinates: 51.1575; 21.3421
Time zone: Europe / Warsaw
Altitude: 198 m
The administrative part:
- Masovian Voivodeship, Warsaw
- Powiat lipski, Lipsko, Masovian Voivodeship
Something wrong, something missing?
Weather Pasztowa Wola, Poland. Weather forecast Pasztowa Wola.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Pasztowa Wola is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Pasztowa Wola
data are always in the local timeSun and light
May 4, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:02 am | 8:01 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:31 pm | 14:59 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:22 am | 8:41 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:34 am | 9:30 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 2:31 am | 10:34 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/03/2026 10:37 pm | 05/04/2026 5:41 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |