Weather Owśnice weekend
Weather forecast for Owśnice for this and next weekend.
|
Friday
5/1/26 |
Saturday
5/2/26 |
Sunday
5/3/26 |
Saturday during the day clear. Sunday during the day morning clear, in the afternoon initially clear, later partly cloudy.
Friday, May 1
20 / 5°C
| 0.0 mm | 7 km/h |
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Owśnice, Poland extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h north-northwest |
1027 hPa | 88 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h west-northwest |
1027 hPa | 73 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h north-northeast |
1026 hPa | 43 % | 7 °C | 8 % | 0% | 2% | 0% | 6% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h east-southeast |
1025 hPa | 65 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h south-southwest |
1025 hPa | 85 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h south-southwest |
1023 hPa | 70 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 23 °C 22 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h south-southwest |
1021 hPa | 35 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h south-southwest |
1018 hPa | 49 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Owśnice, Poland - information
State: PolandGPS coordinates: 54.1528; 17.8899
Time zone: Europe / Warsaw
Altitude: 160 m
The administrative part:
- Pomeranian Voivodeship, Gdansk
- Kościerzyna County, Kościerzyna
Something wrong, something missing?
Weather Owśnice, Poland. Weather forecast Owśnice.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Owśnice is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Owśnice
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:11 am | 8:20 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:45 pm | 15:09 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:28 am | 9:03 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:34 am | 9:58 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 2:19 am | 11:16 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 7:23 pm | 05/01/2026 4:33 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |