Weather Ostrycharze the day after tomorrow
| 9 °C | 8 °C | 9 am | |
| 13 °C | 11 °C | 12 pm | |
| 12 °C | 10 °C | 3 pm | |
| 10 °C | 9 °C | 9 pm |
sunrise 4:52 am
sunset 8:34 pm
HOURLY
sunset 8:34 pm
Weather forecast Ostrycharze May 17, 2026
During the day overcast, in the afternoon initially overcast, later rain, in the evening heavy rain. The highest temperature 13 °C. Total rainfall 8.0 mm. At night the lowest temperature 8 °C. Total rainfall 6.6 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Ostrycharze, Poland extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sunday 05/17/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| overcast | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h north-northwest |
1008 hPa | 85 % | 7 °C | 99 % | 0% | 0% | 82% | 97% | |
| 1 AM
7 PM
| overcast | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h north-northwest |
1009 hPa | 84 % | 7 °C | 100 % | 0% | 4% | 100% | 99% | |
| 2 AM
8 PM
| overcast | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h north-northwest |
1009 hPa | 82 % | 6 °C | 100 % | 0% | 15% | 100% | 100% | |
| 3 AM
9 PM
| overcast | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h north-northwest |
1010 hPa | 83 % | 6 °C | 100 % | 0% | 14% | 99% | 96% | |
| 4 AM
10 PM
| light rain | 9 °C 7 °C |
0.2 mm | 3.7 m/s13 km/h north-northwest |
1010 hPa | 84 % | 6 °C | 100 % | 0% | 10% | 100% | 51% | |
| 5 AM
11 PM
| overcast | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h north-northwest |
1011 hPa | 85 % | 6 °C | 100 % | 0% | 1% | 100% | 46% | |
| 6 AM
12 AM
| overcast | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h north-northwest |
1011 hPa | 86 % | 6 °C | 100 % | 0% | 10% | 100% | 39% | |
| 7 AM
1 AM
| overcast | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h northwest |
1012 hPa | 85 % | 6 °C | 100 % | 0% | 5% | 100% | 95% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h northwest |
1012 hPa | 86 % | 6 °C | 100 % | 0% | 3% | 100% | 71% | |
| 9 AM
3 AM
| overcast | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h northwest |
1012 hPa | 86 % | 7 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 78% | |
| 10 AM
4 AM
| overcast | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h northwest |
1013 hPa | 81 % | 7 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 98% | |
| 11 AM
5 AM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h north-northwest |
1013 hPa | 74 % | 7 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 99% | |
| 12 PM
6 AM
| overcast | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h north-northwest |
1013 hPa | 62 % | 5 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 98% | |
| 1 PM
7 AM
| overcast | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h north-northwest |
1013 hPa | 56 % | 4 °C | 100 % | 0% | 6% | 100% | 100% | |
| 2 PM
8 AM
| light rain | 13 °C 11 °C |
0.2 mm | 4.7 m/s17 km/h north-northwest |
1013 hPa | 55 % | 4 °C | 100 % | 0% | 32% | 100% | 98% | |
| 3 PM
9 AM
| rain | 12 °C 10 °C |
0.6 mm | 4.4 m/s16 km/h north-northwest |
1014 hPa | 61 % | 4 °C | 100 % | 0% | 95% | 100% | 100% | |
| 4 PM
10 AM
| rain | 11 °C 9 °C |
0.6 mm | 4.8 m/s17 km/h north-northwest |
1014 hPa | 72 % | 6 °C | 100 % | 0% | 95% | 100% | 90% | |
| 5 PM
11 AM
| light rain | 10 °C 8 °C |
0.2 mm | 4.7 m/s17 km/h north-northwest |
1014 hPa | 82 % | 7 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 92% | |
| 6 PM
12 PM
| light rain | 10 °C 9 °C |
0.2 mm | 4.5 m/s16 km/h northwest |
1014 hPa | 87 % | 8 °C | 100 % | 0% | 99% | 100% | 93% | |
| 7 PM
1 PM
| light rain | 10 °C 9 °C |
0.2 mm | 4.3 m/s15 km/h north-northwest |
1014 hPa | 91 % | 8 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 97% | |
| 8 PM
2 PM
| light rain | 10 °C 9 °C |
0.2 mm | 4.2 m/s15 km/h north-northwest |
1014 hPa | 93 % | 8 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 9 PM
3 PM
| rain | 10 °C 9 °C |
0.6 mm | 3.7 m/s13 km/h north-northwest |
1014 hPa | 94 % | 8 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 10 PM
4 PM
| heavy rain | 10 °C 9 °C |
1.1 mm | 3.4 m/s12 km/h north-northwest |
1015 hPa | 95 % | 8 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 11 PM
5 PM
| heavy rain | 9 °C 8 °C |
1.1 mm | 4.0 m/s14 km/h north-northwest |
1015 hPa | 97 % | 8 °C | 100 % | 0% | 99% | 100% | 100% | |
Monday 05/18/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| heavy rain | 9 °C 8 °C |
1.2 mm | 4.2 m/s15 km/h north-northwest |
1014 hPa | 97 % | 8 °C | 100 % | 0% | 74% | 100% | 100% | |
| 1 AM
7 PM
| heavy rain | 9 °C 8 °C |
1.4 mm | 4.0 m/s14 km/h north-northwest |
1014 hPa | 96 % | 8 °C | 100 % | 0% | 99% | 100% | 99% | |
| 2 AM
8 PM
| heavy rain | 9 °C 8 °C |
1.3 mm | 3.4 m/s12 km/h north-northwest |
1014 hPa | 96 % | 8 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 99% | |
| 3 AM
9 PM
| heavy rain | 9 °C 8 °C |
1.2 mm | 3.6 m/s13 km/h northwest |
1014 hPa | 97 % | 8 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 98% | |
| 4 AM
10 PM
| heavy rain | 9 °C 8 °C |
1.4 mm | 3.9 m/s14 km/h north-northwest |
1014 hPa | 97 % | 8 °C | 100 % | 0% | 99% | 100% | 99% | |
| 5 AM
11 PM
| heavy rain | 8 °C 7 °C |
1.6 mm | 4.0 m/s14 km/h north-northwest |
1014 hPa | 97 % | 8 °C | 100 % | 0% | 97% | 100% | 96% | |
| 6 AM
12 AM
| rain | 8 °C 7 °C |
0.7 mm | 3.3 m/s12 km/h north-northwest |
1014 hPa | 97 % | 7 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 32% | |
| 7 AM
1 AM
| rain | 8 °C 7 °C |
0.5 mm | 3.3 m/s12 km/h north-northwest |
1014 hPa | 97 % | 7 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 18% | |
| 8 AM
2 AM
| rain | 8 °C 7 °C |
0.7 mm | 3.3 m/s12 km/h north-northwest |
1014 hPa | 96 % | 7 °C | 100 % | 0% | 100% | 99% | 18% | |
| 9 AM
3 AM
| overcast | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h north-northwest |
1015 hPa | 96 % | 7 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 18% | |
| 10 AM
4 AM
| light rain | 9 °C 8 °C |
0.2 mm | 3.3 m/s12 km/h north-northwest |
1015 hPa | 94 % | 7 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 35% | |
| 11 AM
5 AM
| light rain | 9 °C 8 °C |
0.2 mm | 3.0 m/s11 km/h north-northwest |
1015 hPa | 93 % | 8 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 88% | |
| 12 PM
6 AM
| light rain | 10 °C 9 °C |
0.1 mm | 2.7 m/s10 km/h north-northwest |
1015 hPa | 92 % | 8 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 1 PM
7 AM
| rain | 10 °C 9 °C |
0.3 mm | 2.6 m/s9 km/h northwest |
1015 hPa | 89 % | 8 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 11 °C 10 °C |
0.1 mm | 2.5 m/s9 km/h northwest |
1015 hPa | 88 % | 8 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h west-northwest |
1016 hPa | 85 % | 9 °C | 100 % | 0% | 100% | 29% | 0% | |
Ostrycharze, Poland - information
State: PolandGPS coordinates: 51.3590; 18.3909
Time zone: Europe / Warsaw
Altitude: 159 m
The administrative part:
- Łódź Voivodeship, Lodz
- Wieruszów County, Wieruszów, Łódź Voivodeship
Something wrong, something missing?
Weather Ostrycharze, Poland. Weather forecast Ostrycharze.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Ostrycharze is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Ostrycharze
data are always in the local timeSun and light
May 17, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 4:52 am | 8:34 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:42 pm | 15:42 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:09 am | 9:17 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:13 am | 10:13 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 1:46 am | 11:44 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/17/2026 4:32 am | 05/17/2026 10:18 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |