Weather Ostrołęka weekend
Weather forecast for Ostrołęka for this and next weekend.
|
Friday
5/1/26 |
Saturday
5/2/26 |
Sunday
5/3/26 |
Saturday during the day morning clear, in the afternoon initially clear, later cloudy, in the evening initially cloudy, later clear. Sunday during the day clear.
Friday, May 1
20 / 7°C
| 0.0 mm | 9 km/h |
| 5 °C | 2 °C | 2 am | |
| 8 °C | 6 °C | 8 am | |
| 20 °C | 18 °C | 2 pm | |
| 16 °C | 15 °C | 8 pm |
sunrise 5:00 am
sunset 8:02 pm
HOURLY
sunset 8:02 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Ostrołęka, Poland extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| overcast | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h west-southwest |
1028 hPa | 62 % | 0 °C | 93 % | 0% | 93% | 2% | 6% | |
| 1 AM
7 PM
| overcast | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h west-southwest |
1028 hPa | 67 % | 0 °C | 87 % | 0% | 84% | 5% | 6% | |
| 2 AM
8 PM
| cloudy | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h west-southwest |
1028 hPa | 69 % | 0 °C | 79 % | 0% | 75% | 5% | 14% | |
| 8 AM
2 AM
| partly cloudy | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h north-northwest |
1028 hPa | 65 % | 1 °C | 32 % | 0% | 32% | 1% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 20 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h north |
1026 hPa | 39 % | 5 °C | 73 % | 0% | 72% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| partly cloudy | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h north-northeast |
1025 hPa | 57 % | 7 °C | 18 % | 0% | 14% | 0% | 5% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h south-southwest |
1025 hPa | 86 % | 5 °C | 2 % | 0% | 2% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h south-southwest |
1024 hPa | 65 % | 6 °C | 7 % | 0% | 0% | 0% | 7% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 24 °C 23 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h south-southwest |
1022 hPa | 31 % | 5 °C | 68 % | 0% | 0% | 0% | 68% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h south-southwest |
1019 hPa | 46 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Ostrołęka, Poland - information
State: PolandGPS coordinates: 53.0862; 21.5757
Time zone: Europe / Warsaw
Population: 53 740
Altitude: 97 m
The administrative part:
Something wrong, something missing?
Weather Ostrołęka, Poland. Weather forecast for Ostrołęka.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Ostrołęka is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Ostrołęka
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5 am | 8:02 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:30 pm | 15:02 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:19 am | 8:43 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:27 am | 9:35 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 2:19 am | 10:45 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 7:03 pm | 05/01/2026 4:22 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |