Weather Osowa-Podlaski today
Weather forecast Osowa-Podlaski April 29, 2026
During the day morning clear, later morning light rain showers, in the afternoon initially light rain showers, later cloudy, in the evening initially cloudy, later overcast. The highest temperature 9 °C. Total rainfall 0.8 mm. At night the lowest temperature -2 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Osowa-Podlaski, Poland extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h northwest |
1023 hPa | 76 % | -1 °C | 6 % | 0% | 0% | 6% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 1 °C -2 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h north-northwest |
1024 hPa | 79 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 0 °C -3 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h north-northwest |
1023 hPa | 79 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| clear | 0 °C -3 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h north-northwest |
1024 hPa | 72 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | -1 °C -4 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h north-northwest |
1024 hPa | 72 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | -2 °C -5 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h northwest |
1024 hPa | 75 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | -1 °C -4 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h northwest |
1024 hPa | 75 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 1 °C -2 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h north-northwest |
1025 hPa | 71 % | -3 °C | 1 % | 0% | 1% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h north-northwest |
1025 hPa | 67 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| rain showers | 5 °C 2 °C |
0.3 mm | 2.8 m/s10 km/h north-northwest |
1025 hPa | 59 % | -2 °C | 13 % | 0% | 10% | 6% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| rain showers | 6 °C 3 °C |
0.3 mm | 3.7 m/s13 km/h north |
1025 hPa | 51 % | -3 °C | 44 % | 0% | 22% | 36% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| light rain showers | 6 °C 3 °C |
0.1 mm | 3.9 m/s14 km/h north |
1025 hPa | 45 % | -4 °C | 66 % | 0% | 20% | 60% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| cloudy | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h north |
1025 hPa | 41 % | -5 °C | 46 % | 0% | 11% | 45% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| cloudy | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h north |
1025 hPa | 35 % | -6 °C | 50 % | 0% | 0% | 50% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 9 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h north |
1025 hPa | 30 % | -7 °C | 50 % | 0% | 0% | 50% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| cloudy | 9 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h north |
1025 hPa | 29 % | -7 °C | 60 % | 0% | 0% | 60% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| cloudy | 9 °C 5 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h north |
1025 hPa | 29 % | -7 °C | 79 % | 0% | 0% | 79% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| cloudy | 9 °C 5 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h north |
1025 hPa | 31 % | -7 °C | 78 % | 0% | 0% | 78% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| overcast | 8 °C 4 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h north |
1025 hPa | 33 % | -7 °C | 89 % | 0% | 3% | 89% | 7% | |
| 7 PM
1 PM
| overcast | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h north |
1025 hPa | 35 % | -6 °C | 93 % | 0% | 3% | 93% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h north |
1026 hPa | 38 % | -6 °C | 100 % | 0% | 7% | 100% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| cloudy | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h north |
1026 hPa | 42 % | -5 °C | 85 % | 0% | 4% | 85% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| overcast | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h north-northwest |
1027 hPa | 51 % | -4 °C | 87 % | 0% | 6% | 87% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| overcast | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h northwest |
1027 hPa | 50 % | -4 °C | 95 % | 0% | 11% | 95% | 0% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| overcast | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h north-northwest |
1027 hPa | 49 % | -5 °C | 99 % | 0% | 2% | 99% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| overcast | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h north |
1028 hPa | 49 % | -5 °C | 94 % | 0% | 7% | 94% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| overcast | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h north |
1028 hPa | 50 % | -5 °C | 99 % | 0% | 7% | 99% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| overcast | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h north-northwest |
1028 hPa | 55 % | -4 °C | 93 % | 0% | 24% | 93% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| overcast | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h north-northwest |
1028 hPa | 58 % | -4 °C | 97 % | 0% | 46% | 97% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| overcast | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h north-northwest |
1028 hPa | 61 % | -4 °C | 99 % | 0% | 24% | 99% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| overcast | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h north-northwest |
1028 hPa | 63 % | -3 °C | 99 % | 0% | 93% | 99% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| cloudy | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h north-northwest |
1028 hPa | 64 % | -1 °C | 81 % | 0% | 29% | 79% | 2% | |
| 8 AM
2 AM
| cloudy | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h north-northwest |
1029 hPa | 61 % | -1 °C | 75 % | 0% | 0% | 75% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| overcast | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h north |
1029 hPa | 52 % | -2 °C | 99 % | 0% | 17% | 98% | 11% | |
| 10 AM
4 AM
| overcast | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h north |
1029 hPa | 44 % | -3 °C | 97 % | 0% | 29% | 93% | 56% | |
| 11 AM
5 AM
| overcast | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h north-northwest |
1029 hPa | 40 % | -4 °C | 100 % | 0% | 65% | 100% | 6% | |
| 12 PM
6 AM
| overcast | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h north-northwest |
1028 hPa | 38 % | -4 °C | 100 % | 0% | 63% | 100% | 8% | |
| 1 PM
7 AM
| overcast | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h north-northwest |
1028 hPa | 36 % | -4 °C | 100 % | 0% | 24% | 100% | 14% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h north-northwest |
1027 hPa | 34 % | -4 °C | 99 % | 0% | 1% | 99% | 24% | |
| 3 PM
9 AM
| overcast | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h north-northwest |
1027 hPa | 32 % | -5 °C | 86 % | 0% | 1% | 82% | 25% | |
| 4 PM
10 AM
| cloudy | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h north-northwest |
1026 hPa | 29 % | -5 °C | 74 % | 0% | 0% | 68% | 18% | |
| 5 PM
11 AM
| overcast | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h north-northwest |
1025 hPa | 27 % | -6 °C | 89 % | 0% | 0% | 89% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| overcast | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h north-northwest |
1025 hPa | 26 % | -7 °C | 95 % | 0% | 0% | 95% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| cloudy | 10 °C 6 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h north-northwest |
1025 hPa | 31 % | -5 °C | 63 % | 0% | 0% | 63% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 8 °C 4 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h north-northwest |
1026 hPa | 37 % | -5 °C | 82 % | 0% | 0% | 82% | 0% | |
Osowa-Podlaski, Poland - information
State: PolandGPS coordinates: 51.4297; 23.5098
Time zone: Europe / Warsaw
Something wrong, something missing?
Weather Osowa-Podlaski, Poland. Weather forecast Osowa-Podlaski.
Osowa-Podlaski - weather nearby - bigger cities
Osowa-Podlaski - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Osowa-Podlaski is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Osowa-Podlaski
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Osowa-Podlaski
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:01 am | 7:45 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:23 pm | 14:44 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:23 am | 8:24 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:36 am | 9:12 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 2:37 am | 10:11 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 4:22 pm | 04/29/2026 3:55 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |