Weather Orzechówko, Warmian-Masurian Voivodeship today
Weather forecast Orzechówko, Warmian-Masurian Voivodeship April 29, 2026
During the day morning cloudy, later morning overcast, in the afternoon initially overcast, later cloudy. The highest temperature 9 °C. At night cloudy. The lowest temperature 0 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Orzechówko, Warmian-Masurian Voivodeship, Poland extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h northwest |
1025 hPa | 72 % | -2 °C | 3 % | 0% | 3% | 0% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 1 °C -2 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h northwest |
1025 hPa | 76 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 1 °C -2 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h northwest |
1025 hPa | 80 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| clear | 0 °C -3 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h northwest |
1025 hPa | 83 % | -2 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| cloudy | 0 °C -3 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h northwest |
1025 hPa | 86 % | -2 °C | 44 % | 0% | 43% | 1% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| overcast | 0 °C -3 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h northwest |
1026 hPa | 83 % | -2 °C | 92 % | 0% | 91% | 5% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| cloudy | 1 °C -2 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h northwest |
1025 hPa | 73 % | -3 °C | 78 % | 0% | 74% | 9% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| cloudy | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h north-northwest |
1026 hPa | 67 % | -3 °C | 80 % | 0% | 79% | 3% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| cloudy | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h north-northwest |
1026 hPa | 63 % | -2 °C | 67 % | 0% | 67% | 2% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| overcast | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h north-northwest |
1026 hPa | 60 % | -2 °C | 88 % | 0% | 84% | 22% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| overcast | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h north-northwest |
1026 hPa | 55 % | -2 °C | 92 % | 0% | 88% | 53% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| overcast | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h north-northwest |
1027 hPa | 49 % | -2 °C | 92 % | 0% | 80% | 65% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| overcast | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h north-northwest |
1027 hPa | 47 % | -3 °C | 99 % | 0% | 96% | 86% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| overcast | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h north-northwest |
1027 hPa | 47 % | -2 °C | 97 % | 0% | 84% | 86% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h north-northeast |
1027 hPa | 44 % | -3 °C | 96 % | 0% | 86% | 77% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| overcast | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h north |
1027 hPa | 43 % | -2 °C | 92 % | 0% | 72% | 71% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| overcast | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h north-northwest |
1027 hPa | 43 % | -3 °C | 88 % | 0% | 70% | 61% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| cloudy | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h north-northwest |
1027 hPa | 44 % | -2 °C | 73 % | 0% | 64% | 41% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| cloudy | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h north |
1027 hPa | 47 % | -2 °C | 49 % | 0% | 44% | 11% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| cloudy | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h north |
1028 hPa | 47 % | -2 °C | 46 % | 0% | 45% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| partly cloudy | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h north-northwest |
1028 hPa | 54 % | -1 °C | 36 % | 0% | 36% | 0% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| partly cloudy | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h north-northwest |
1029 hPa | 63 % | -1 °C | 18 % | 0% | 11% | 0% | 7% | |
| 10 PM
4 PM
| cloudy | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h northwest |
1029 hPa | 69 % | 0 °C | 56 % | 0% | 0% | 0% | 56% | |
| 11 PM
5 PM
| cloudy | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h northwest |
1029 hPa | 72 % | -1 °C | 69 % | 0% | 1% | 0% | 68% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| cloudy | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h northwest |
1029 hPa | 75 % | -1 °C | 46 % | 0% | 6% | 0% | 43% | |
| 1 AM
7 PM
| partly cloudy | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h northwest |
1030 hPa | 77 % | -1 °C | 21 % | 0% | 10% | 0% | 11% | |
| 2 AM
8 PM
| cloudy | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h northwest |
1030 hPa | 80 % | -1 °C | 51 % | 0% | 14% | 0% | 42% | |
| 3 AM
9 PM
| cloudy | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h northwest |
1030 hPa | 83 % | 0 °C | 83 % | 0% | 21% | 0% | 79% | |
| 4 AM
10 PM
| overcast | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h west-northwest |
1029 hPa | 86 % | 0 °C | 90 % | 0% | 42% | 1% | 84% | |
| 5 AM
11 PM
| cloudy | 1 °C -1 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h west-northwest |
1029 hPa | 88 % | 0 °C | 85 % | 0% | 57% | 13% | 62% | |
| 6 AM
12 AM
| cloudy | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h northwest |
1029 hPa | 87 % | 0 °C | 85 % | 0% | 77% | 20% | 16% | |
| 7 AM
1 AM
| cloudy | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h northwest |
1029 hPa | 78 % | 0 °C | 81 % | 0% | 69% | 23% | 10% | |
| 8 AM
2 AM
| cloudy | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h north-northwest |
1030 hPa | 62 % | -1 °C | 71 % | 0% | 26% | 25% | 43% | |
| 9 AM
3 AM
| cloudy | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h north-northwest |
1030 hPa | 51 % | -2 °C | 65 % | 0% | 4% | 22% | 52% | |
| 10 AM
4 AM
| cloudy | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h north-northeast |
1030 hPa | 44 % | -3 °C | 53 % | 0% | 6% | 45% | 15% | |
| 11 AM
5 AM
| overcast | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h north |
1030 hPa | 38 % | -5 °C | 93 % | 0% | 65% | 86% | 7% | |
| 12 PM
6 AM
| overcast | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h north |
1030 hPa | 40 % | -4 °C | 99 % | 0% | 97% | 89% | 16% | |
| 1 PM
7 AM
| overcast | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h north-northwest |
1030 hPa | 41 % | -3 °C | 99 % | 0% | 91% | 79% | 31% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h north-northwest |
1030 hPa | 41 % | -3 °C | 94 % | 0% | 67% | 77% | 60% | |
| 3 PM
9 AM
| overcast | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h north-northwest |
1029 hPa | 45 % | -1 °C | 99 % | 0% | 77% | 84% | 88% | |
| 4 PM
10 AM
| overcast | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h north-northwest |
1029 hPa | 48 % | 0 °C | 99 % | 0% | 77% | 88% | 95% | |
| 5 PM
11 AM
| overcast | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h northwest |
1029 hPa | 50 % | 0 °C | 100 % | 0% | 92% | 81% | 97% | |
| 6 PM
12 PM
| overcast | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h northwest |
1028 hPa | 49 % | -1 °C | 100 % | 0% | 95% | 69% | 98% | |
| 7 PM
1 PM
| overcast | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h west-northwest |
1028 hPa | 49 % | -1 °C | 100 % | 0% | 98% | 59% | 85% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h west |
1028 hPa | 52 % | -1 °C | 100 % | 0% | 99% | 23% | 57% | |
| 9 PM
3 PM
| overcast | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h west-southwest |
1028 hPa | 57 % | 0 °C | 99 % | 0% | 99% | 0% | 59% | |
| 10 PM
4 PM
| overcast | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h southwest |
1028 hPa | 62 % | 0 °C | 99 % | 0% | 98% | 1% | 39% | |
| 11 PM
5 PM
| overcast | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h west-southwest |
1028 hPa | 66 % | 0 °C | 96 % | 0% | 95% | 4% | 21% | |
Orzechówko, Warmian-Masurian Voivodeship, Poland - information
State: PolandGPS coordinates: 54.0057; 22.3653
Time zone: Europe / Warsaw
Altitude: 155 m
The administrative part:
- Warmian-Masurian Voivodeship, Olsztyn
- Powiat olecki, Kowale Oleckie
Something wrong, something missing?
Weather Orzechówko, Warmian-Masurian Voivodeship, Poland. Weather forecast Orzechówko, Warmian-Masurian Voivodeship.
Orzechówko, Warmian-Masurian Voivodeship - weather nearby - bigger cities
Orzechówko, Warmian-Masurian Voivodeship - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Orzechówko, Warmian-Masurian Voivodeship is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Orzechówko, Warmian-Masurian Voivodeship
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Orzechówko, Warmian-Masurian Voivodeship
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 4:58 am | 7:58 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:27 pm | 15:00 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:16 am | 8:40 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:24 am | 9:33 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 2:13 am | 10:46 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 4:28 pm | 04/29/2026 3:57 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |