Weather Orelec today
Weather forecast Orelec April 29, 2026
During the day morning overcast, later morning clear, in the afternoon initially clear, later cloudy, in the evening initially cloudy, later overcast. The highest temperature 8 °C. Total rainfall 0.1 mm. At night clear. The lowest temperature -1 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Orelec, Poland extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| overcast | 2 °C 0 °C |
0.1 mm | 1.7 m/s6 km/h northwest |
1016 hPa | 87 % | 0 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h north-northwest |
1018 hPa | 76 % | -1 °C | 3 % | 0% | 3% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h northwest |
1016 hPa | 41 % | -4 °C | 60 % | 0% | 57% | 48% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h north-northwest |
1018 hPa | 51 % | -4 °C | 91 % | 0% | 91% | 0% | 0% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 0 °C -2 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h west-southwest |
1018 hPa | 87 % | -2 °C | 9 % | 0% | 3% | 7% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h north-northwest |
1020 hPa | 72 % | -2 °C | 9 % | 0% | 8% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 5 °C 2 °C |
0.1 mm | 4.5 m/s16 km/h north-northwest |
1021 hPa | 56 % | -3 °C | 100 % | 0% | 100% | 76% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 4 °C 1 °C |
0.1 mm | 3.1 m/s11 km/h north-northwest |
1022 hPa | 59 % | -2 °C | 100 % | 0% | 100% | 94% | 0% | |
Orelec, Poland - information
State: PolandGPS coordinates: 49.4418; 22.4482
Time zone: Europe / Warsaw
Something wrong, something missing?
Weather Orelec, Poland. Weather forecast Orelec.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Orelec is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Orelec
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Orelec
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:11 am | 7:44 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:27 pm | 14:32 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:35 am | 8:21 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:51 am | 9:05 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 2:58 am | 9:58 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 4:25 pm | 04/29/2026 4:02 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |