Weather Olszanka, Opole Voivodeship week
Weather forecast for Olszanka, Opole Voivodeship for this and next week.
Friday, May 1
18 / 8°C
| 0.0 mm | 10 km/h |
| 8 °C | 7 °C | 2 am | |
| 9 °C | 7 °C | 8 am | |
| 18 °C | 17 °C | 2 pm | |
| 15 °C | 14 °C | 8 pm |
sunrise 5:24 am
sunset 8:11 pm
HOURLY
sunset 8:11 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Olszanka, Opole Voivodeship, Poland extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| overcast | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h east-southeast |
1029 hPa | 58 % | 1 °C | 100 % | 0% | 4% | 100% | 5% | |
| 1 AM
7 PM
| overcast | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h south |
1029 hPa | 59 % | 1 °C | 100 % | 0% | 4% | 100% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h southwest |
1029 hPa | 61 % | 1 °C | 100 % | 0% | 9% | 100% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| partly cloudy | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h northwest |
1028 hPa | 72 % | 4 °C | 15 % | 0% | 14% | 7% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h north-northwest |
1026 hPa | 44 % | 6 °C | 6 % | 0% | 6% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h west-northwest |
1025 hPa | 61 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h south-southeast |
1025 hPa | 76 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h southeast |
1024 hPa | 73 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 22 °C 21 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h southeast |
1021 hPa | 37 % | 6 °C | 2 % | 0% | 0% | 0% | 2% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h southeast |
1018 hPa | 46 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Olszanka, Opole Voivodeship, Poland - information
State: PolandGPS coordinates: 50.7951; 17.4789
Time zone: Europe / Warsaw
Population: 447
Altitude: 159 m
The administrative part:
Something wrong, something missing?
Weather Olszanka, Opole Voivodeship, Poland. Weather forecast Olszanka, Opole Voivodeship.
Olszanka, Opole Voivodeship - weather nearby - bigger cities
Olszanka, Opole Voivodeship - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Olszanka, Opole Voivodeship is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Olszanka, Opole Voivodeship
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:24 am | 8:11 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:47 pm | 14:47 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:45 am | 8:49 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:58 am | 9:37 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3 am | 10:36 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 7:14 pm | 05/01/2026 4:47 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |