Weather Ołobok, Greater Poland Voivodeship today
Weather forecast Ołobok, Greater Poland Voivodeship April 28, 2026
During the day the highest temperature 6 °C. At night clear. The lowest temperature 0 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Ołobok, Greater Poland Voivodeship, Poland extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 10 PM
4 PM
| clear | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h west-southwest |
1025 hPa | 45 % | -4 °C | 5 % | 0% | 0% | 5% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| clear | 5 °C 1 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h north-northeast |
1025 hPa | 48 % | -5 °C | 1 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| partly cloudy | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h northeast |
1026 hPa | 55 % | -3 °C | 16 % | 0% | 0% | 16% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h northeast |
1027 hPa | 60 % | -3 °C | 7 % | 0% | 0% | 7% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h northeast |
1027 hPa | 63 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| clear | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h northeast |
1027 hPa | 61 % | -4 °C | 1 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| partly cloudy | 1 °C -2 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h northeast |
1027 hPa | 58 % | -5 °C | 14 % | 0% | 0% | 14% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| partly cloudy | 1 °C -2 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h northeast |
1027 hPa | 56 % | -7 °C | 21 % | 0% | 0% | 21% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | 0 °C -3 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h north-northeast |
1028 hPa | 57 % | -7 °C | 5 % | 0% | 0% | 5% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h north-northeast |
1028 hPa | 57 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h north-northeast |
1029 hPa | 55 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| clear | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h northeast |
1029 hPa | 43 % | -6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 7 °C 3 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h northeast |
1029 hPa | 34 % | -7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| cloudy | 8 °C 4 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h north-northeast |
1029 hPa | 30 % | -8 °C | 63 % | 0% | 3% | 63% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| cloudy | 9 °C 5 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h north-northeast |
1029 hPa | 28 % | -8 °C | 76 % | 0% | 0% | 76% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| overcast | 9 °C 5 °C |
0.0 mm | 5.8 m/s21 km/h north-northeast |
1029 hPa | 29 % | -7 °C | 98 % | 0% | 3% | 98% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 9 °C 5 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h north-northeast |
1029 hPa | 29 % | -7 °C | 99 % | 0% | 3% | 99% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| overcast | 9 °C 5 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h north-northeast |
1029 hPa | 31 % | -7 °C | 100 % | 0% | 3% | 100% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| overcast | 9 °C 5 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h north-northeast |
1029 hPa | 33 % | -6 °C | 88 % | 0% | 2% | 88% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| overcast | 9 °C 5 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h north-northeast |
1029 hPa | 32 % | -6 °C | 100 % | 0% | 1% | 100% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| overcast | 9 °C 5 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h north |
1029 hPa | 31 % | -6 °C | 87 % | 0% | 0% | 87% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| cloudy | 9 °C 5 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h north |
1029 hPa | 31 % | -6 °C | 77 % | 0% | 0% | 77% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h north |
1029 hPa | 35 % | -6 °C | 93 % | 0% | 2% | 93% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| clear | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h north-northwest |
1030 hPa | 43 % | -5 °C | 4 % | 0% | 0% | 4% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| partly cloudy | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h north |
1030 hPa | 54 % | -4 °C | 20 % | 0% | 0% | 0% | 20% | |
| 11 PM
5 PM
| clear | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h northeast |
1031 hPa | 58 % | -4 °C | 4 % | 0% | 0% | 0% | 4% | |
Ołobok, Greater Poland Voivodeship, Poland - information
State: PolandGPS coordinates: 51.6339; 18.0674
Time zone: Europe / Warsaw
Altitude: 118 m
The administrative part:
- Greater Poland Voivodeship, Poznaň
- Powiat ostrowski, Ostrów Wielkopolski
Something wrong, something missing?
Weather Ołobok, Greater Poland Voivodeship, Poland. Weather forecast Ołobok, Greater Poland Voivodeship.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Ołobok, Greater Poland Voivodeship is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Ołobok, Greater Poland Voivodeship
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Ołobok, Greater Poland Voivodeship
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:24 am | 8:06 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:45 pm | 14:41 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:46 am | 8:45 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:59 am | 9:33 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3 am | 10:32 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:30 pm | 04/28/2026 4:06 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |