Weather Nowy Dwór, Podlasie today
Weather forecast Nowy Dwór, Podlasie April 28, 2026
During the day morning clear, later morning partly cloudy, in the afternoon initially partly cloudy, later overcast, in the evening initially overcast, later cloudy. The highest temperature 7 °C. At night the lowest temperature -1 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Nowy Dwór, Podlasie, Poland extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | -1 °C -4 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h west-northwest |
1021 hPa | 76 % | -4 °C | 2 % | 0% | 0% | 0% | 2% | |
| 8 AM
2 AM
| partly cloudy | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h north-northwest |
1021 hPa | 66 % | -3 °C | 26 % | 0% | 3% | 20% | 7% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h north-northwest |
1020 hPa | 41 % | -5 °C | 88 % | 0% | 32% | 85% | 3% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h north-northwest |
1020 hPa | 65 % | -1 °C | 64 % | 0% | 0% | 64% | 0% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| cloudy | -1 °C -4 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h west-northwest |
1021 hPa | 80 % | -3 °C | 41 % | 0% | 39% | 3% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h west-northwest |
1022 hPa | 70 % | -2 °C | 10 % | 0% | 10% | 3% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h north-northwest |
1022 hPa | 40 % | -4 °C | 91 % | 0% | 3% | 71% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h north-northeast |
1022 hPa | 68 % | 0 °C | 96 % | 0% | 17% | 96% | 0% | |
Nowy Dwór, Podlasie, Poland - information
State: PolandGPS coordinates: 53.6318; 23.5442
Time zone: Europe / Warsaw
Population: 830
Altitude: 155 m
The administrative part:
- Podlachian Voivodeship, Białystok
- Powiat sokólski, Kuźnica, Podlasie
Something wrong, something missing?
Weather Nowy Dwór, Podlasie, Poland. Weather forecast Nowy Dwór, Podlasie.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Nowy Dwór, Podlasie is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Nowy Dwór, Podlasie
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Nowy Dwór, Podlasie
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 4:56 am | 7:50 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:23 pm | 14:54 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:15 am | 8:32 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:24 am | 9:23 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 2:17 am | 10:32 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:06 pm | 04/28/2026 3:44 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |