Weather Nowosielec, Masovian Voivodeship tomorrow
| 14 °C | 14 °C | 9 am | |
| 14 °C | 14 °C | 12 pm | |
| 15 °C | 15 °C | 3 pm | |
| 13 °C | 13 °C | 9 pm |
sunrise 4:32 am
sunset 8:19 pm
HOURLY
sunset 8:19 pm
Weather forecast Nowosielec, Masovian Voivodeship May 16, 2026
During the day morning light rain, later morning rain, in the evening heavy rain. The highest temperature 20 °C. Total rainfall 14.3 mm. At night rain. The lowest temperature 8 °C. Total rainfall 1.6 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Nowosielec, Masovian Voivodeship, Poland extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Saturday 05/16/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| cloudy | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h south |
1002 hPa | 92 % | 8 °C | 99 % | 0% | 0% | 2% | 99% | |
| 1 AM
7 PM
| cloudy | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h south-southwest |
1002 hPa | 93 % | 8 °C | 96 % | 0% | 0% | 2% | 96% | |
| 2 AM
8 PM
| overcast | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h south |
1002 hPa | 93 % | 8 °C | 100 % | 0% | 0% | 25% | 100% | |
| 3 AM
9 PM
| overcast | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h south-southwest |
1002 hPa | 94 % | 8 °C | 100 % | 0% | 1% | 85% | 100% | |
| 4 AM
10 PM
| overcast | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h south |
1002 hPa | 95 % | 8 °C | 99 % | 0% | 25% | 94% | 80% | |
| 5 AM
11 PM
| rain | 9 °C 8 °C |
0.3 mm | 2.1 m/s8 km/h south |
1002 hPa | 96 % | 8 °C | 100 % | 0% | 28% | 100% | 76% | |
| 6 AM
12 AM
| overcast | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h south-southeast |
1002 hPa | 95 % | 9 °C | 100 % | 0% | 71% | 100% | 28% | |
| 7 AM
1 AM
| overcast | 10 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h east |
1002 hPa | 95 % | 9 °C | 100 % | 0% | 10% | 100% | 90% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h east-southeast |
1002 hPa | 88 % | 9 °C | 100 % | 0% | 12% | 97% | 100% | |
| 9 AM
3 AM
| overcast | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h southeast |
1002 hPa | 75 % | 9 °C | 100 % | 0% | 72% | 94% | 100% | |
| 10 AM
4 AM
| rain | 15 °C 14 °C |
0.3 mm | 1.9 m/s7 km/h east-southeast |
1003 hPa | 63 % | 8 °C | 100 % | 0% | 75% | 100% | 100% | |
| 11 AM
5 AM
| heavy rain | 15 °C 14 °C |
1.3 mm | 2.5 m/s9 km/h southeast |
1003 hPa | 68 % | 9 °C | 100 % | 0% | 99% | 100% | 100% | |
| 12 PM
6 AM
| heavy rain | 14 °C 14 °C |
1.7 mm | 2.3 m/s8 km/h south-southeast |
1003 hPa | 88 % | 12 °C | 100 % | 0% | 98% | 100% | 100% | |
| 1 PM
7 AM
| heavy rain | 14 °C 14 °C |
1.0 mm | 2.0 m/s7 km/h south-southeast |
1004 hPa | 92 % | 12 °C | 100 % | 0% | 87% | 100% | 100% | |
| 2 PM
8 AM
| light rain | 14 °C 14 °C |
0.2 mm | 1.4 m/s5 km/h south-southeast |
1003 hPa | 90 % | 12 °C | 100 % | 0% | 52% | 99% | 100% | |
| 3 PM
9 AM
| light rain | 15 °C 16 °C |
0.1 mm | 1.4 m/s5 km/h south-southwest |
1004 hPa | 88 % | 12 °C | 100 % | 0% | 98% | 98% | 98% | |
| 4 PM
10 AM
| overcast | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h southeast |
1004 hPa | 80 % | 12 °C | 98 % | 0% | 87% | 23% | 85% | |
| 5 PM
11 AM
| overcast | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h southeast |
1004 hPa | 75 % | 11 °C | 98 % | 0% | 19% | 49% | 97% | |
| 6 PM
12 PM
| light rain | 16 °C 16 °C |
0.1 mm | 0.8 m/s3 km/h east |
1004 hPa | 74 % | 11 °C | 99 % | 0% | 20% | 82% | 96% | |
| 7 PM
1 PM
| rain | 15 °C 15 °C |
0.4 mm | 1.7 m/s6 km/h northeast |
1004 hPa | 77 % | 11 °C | 100 % | 0% | 39% | 97% | 100% | |
| 8 PM
2 PM
| heavy rain | 14 °C 14 °C |
1.0 mm | 2.5 m/s9 km/h north |
1005 hPa | 89 % | 12 °C | 100 % | 0% | 0% | 85% | 99% | |
| 9 PM
3 PM
| rain | 13 °C 13 °C |
0.5 mm | 2.2 m/s8 km/h north-northeast |
1005 hPa | 96 % | 12 °C | 100 % | 0% | 10% | 100% | 100% | |
| 10 PM
4 PM
| rain | 13 °C 13 °C |
0.5 mm | 2.5 m/s9 km/h northeast |
1006 hPa | 97 % | 12 °C | 100 % | 0% | 19% | 78% | 100% | |
| 11 PM
5 PM
| heavy rain | 12 °C 12 °C |
3.8 mm | 1.9 m/s7 km/h north-northeast |
1006 hPa | 98 % | 12 °C | 99 % | 0% | 18% | 70% | 97% | |
Sunday 05/17/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| heavy rain | 12 °C 12 °C |
2.4 mm | 3.1 m/s11 km/h north-northeast |
1006 hPa | 96 % | 11 °C | 100 % | 0% | 46% | 91% | 99% | |
| 1 AM
7 PM
| rain | 12 °C 12 °C |
0.3 mm | 2.8 m/s10 km/h north |
1006 hPa | 98 % | 11 °C | 96 % | 0% | 45% | 54% | 87% | |
| 2 AM
8 PM
| overcast | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h north-northeast |
1007 hPa | 98 % | 11 °C | 100 % | 0% | 49% | 51% | 99% | |
| 3 AM
9 PM
| overcast | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h north |
1007 hPa | 98 % | 11 °C | 100 % | 0% | 32% | 67% | 99% | |
| 4 AM
10 PM
| overcast | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h north-northeast |
1007 hPa | 98 % | 11 °C | 99 % | 0% | 4% | 56% | 99% | |
| 5 AM
11 PM
| light rain | 11 °C 10 °C |
0.2 mm | 3.8 m/s14 km/h north |
1007 hPa | 98 % | 11 °C | 100 % | 0% | 37% | 94% | 97% | |
| 6 AM
12 AM
| rain | 12 °C 12 °C |
0.7 mm | 3.5 m/s13 km/h north-northeast |
1008 hPa | 98 % | 11 °C | 100 % | 0% | 100% | 99% | 93% | |
| 7 AM
1 AM
| rain | 12 °C 12 °C |
0.6 mm | 3.7 m/s13 km/h north |
1008 hPa | 98 % | 11 °C | 100 % | 0% | 98% | 73% | 69% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h north-northeast |
1008 hPa | 96 % | 12 °C | 100 % | 0% | 99% | 73% | 95% | |
| 9 AM
3 AM
| light rain | 14 °C 14 °C |
0.2 mm | 3.9 m/s14 km/h northeast |
1009 hPa | 91 % | 12 °C | 100 % | 0% | 100% | 68% | 98% | |
| 10 AM
4 AM
| light rain | 15 °C 15 °C |
0.1 mm | 4.3 m/s15 km/h north-northeast |
1009 hPa | 88 % | 13 °C | 100 % | 0% | 100% | 64% | 89% | |
| 11 AM
5 AM
| overcast | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h north-northeast |
1009 hPa | 80 % | 13 °C | 100 % | 0% | 100% | 3% | 35% | |
| 12 PM
6 AM
| overcast | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h northeast |
1009 hPa | 74 % | 13 °C | 99 % | 0% | 99% | 10% | 26% | |
| 1 PM
7 AM
| light rain | 20 °C 21 °C |
0.1 mm | 2.6 m/s9 km/h northeast |
1009 hPa | 67 % | 13 °C | 100 % | 0% | 99% | 7% | 81% | |
| 2 PM
8 AM
| light rain | 20 °C 20 °C |
0.2 mm | 2.0 m/s7 km/h northeast |
1009 hPa | 62 % | 13 °C | 100 % | 0% | 100% | 28% | 67% | |
| 3 PM
9 AM
| light rain | 20 °C 20 °C |
0.2 mm | 2.6 m/s9 km/h north-northeast |
1009 hPa | 62 % | 12 °C | 100 % | 0% | 99% | 96% | 46% | |
| 4 PM
10 AM
| rain | 20 °C 20 °C |
0.8 mm | 2.6 m/s9 km/h north |
1009 hPa | 62 % | 12 °C | 100 % | 0% | 99% | 99% | 41% | |
| 5 PM
11 AM
| rain | 18 °C 19 °C |
0.4 mm | 3.4 m/s12 km/h west |
1010 hPa | 77 % | 14 °C | 89 % | 0% | 31% | 34% | 79% | |
| 6 PM
12 PM
| light rain showers | 18 °C 19 °C |
0.1 mm | 4.3 m/s15 km/h northwest |
1010 hPa | 83 % | 14 °C | 71 % | 0% | 9% | 28% | 58% | |
| 7 PM
1 PM
| cloudy | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h north-northwest |
1010 hPa | 88 % | 14 °C | 70 % | 0% | 7% | 26% | 59% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 15 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h north-northwest |
1011 hPa | 97 % | 14 °C | 66 % | 0% | 3% | 21% | 57% | |
| 9 PM
3 PM
| cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h north-northwest |
1011 hPa | 97 % | 14 °C | 71 % | 0% | 1% | 4% | 69% | |
| 10 PM
4 PM
| cloudy | 14 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h north-northwest |
1011 hPa | 98 % | 13 °C | 53 % | 0% | 3% | 0% | 52% | |
| 11 PM
5 PM
| cloudy | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h north-northwest |
1012 hPa | 98 % | 12 °C | 57 % | 0% | 0% | 5% | 55% | |
Nowosielec, Masovian Voivodeship, Poland - information
State: PolandGPS coordinates: 52.2420; 22.7360
Time zone: Europe / Warsaw
Something wrong, something missing?
Weather Nowosielec, Masovian Voivodeship, Poland. Weather forecast Nowosielec, Masovian Voivodeship.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Nowosielec, Masovian Voivodeship is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Nowosielec, Masovian Voivodeship
data are always in the local timeSun and light
May 16, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 4:32 am | 8:19 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:25 pm | 15:46 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 3:48 am | 9:03 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 2:50 am | 10:01 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 1:11 am | 11:46 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/16/2026 3:40 am | 05/16/2026 8:34 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |