Weather Nowiny, Subcarpathian Voivodeship week
Weather forecast for Nowiny, Subcarpathian Voivodeship for this and next week.
Saturday, May 16
20 / 9°C
| 15.4 mm | 12 km/h |
| 14 °C | 14 °C | 9 am | |
| 15 °C | 15 °C | 12 pm | |
| 20 °C | 19 °C | 3 pm | |
| 13 °C | 13 °C | 9 pm |
sunrise 4:40 am
sunset 8:10 pm
HOURLY
sunset 8:10 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Nowiny, Subcarpathian Voivodeship, Poland extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Saturday 05/16/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| light rain | 11 °C 10 °C |
0.2 mm | 2.9 m/s10 km/h south |
1003 hPa | 83 % | 8 °C | 96 % | 0% | 0% | 52% | 95% | |
| 1 AM
7 PM
| rain | 10 °C 9 °C |
0.5 mm | 2.5 m/s9 km/h south |
1003 hPa | 88 % | 8 °C | 99 % | 0% | 4% | 20% | 99% | |
| 2 AM
8 PM
| rain | 10 °C 9 °C |
0.3 mm | 2.5 m/s9 km/h south |
1003 hPa | 91 % | 9 °C | 92 % | 0% | 8% | 53% | 82% | |
| 3 AM
9 PM
| light rain | 10 °C 9 °C |
0.2 mm | 2.4 m/s9 km/h east-southeast |
1003 hPa | 95 % | 9 °C | 100 % | 0% | 3% | 87% | 97% | |
| 4 AM
10 PM
| overcast | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h east-southeast |
1003 hPa | 96 % | 9 °C | 97 % | 0% | 26% | 57% | 94% | |
| 5 AM
11 PM
| overcast | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h east-southeast |
1002 hPa | 96 % | 8 °C | 96 % | 0% | 27% | 39% | 93% | |
| 6 AM
12 AM
| overcast | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h southeast |
1002 hPa | 94 % | 9 °C | 99 % | 0% | 1% | 82% | 98% | |
| 7 AM
1 AM
| overcast | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h southeast |
1002 hPa | 91 % | 10 °C | 100 % | 0% | 0% | 80% | 99% | |
| 8 AM
2 AM
| rain | 12 °C 12 °C |
0.4 mm | 2.6 m/s9 km/h southeast |
1002 hPa | 91 % | 10 °C | 100 % | 0% | 2% | 52% | 99% | |
| 9 AM
3 AM
| rain | 14 °C 14 °C |
0.6 mm | 3.1 m/s11 km/h southeast |
1002 hPa | 86 % | 11 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 99% | |
| 10 AM
4 AM
| heavy rain | 14 °C 14 °C |
1.3 mm | 3.6 m/s13 km/h south-southeast |
1002 hPa | 90 % | 12 °C | 100 % | 0% | 3% | 100% | 100% | |
| 11 AM
5 AM
| rain | 14 °C 14 °C |
0.4 mm | 3.2 m/s12 km/h southeast |
1002 hPa | 93 % | 13 °C | 100 % | 0% | 5% | 98% | 99% | |
| 12 PM
6 AM
| rain | 15 °C 15 °C |
0.5 mm | 3.2 m/s12 km/h east-southeast |
1002 hPa | 91 % | 13 °C | 98 % | 0% | 12% | 81% | 94% | |
| 1 PM
7 AM
| light rain | 16 °C 16 °C |
0.2 mm | 3.1 m/s11 km/h east-southeast |
1002 hPa | 80 % | 13 °C | 96 % | 0% | 41% | 49% | 91% | |
| 2 PM
8 AM
| light rain | 19 °C 19 °C |
0.2 mm | 4.3 m/s15 km/h southeast |
1001 hPa | 68 % | 12 °C | 94 % | 0% | 4% | 19% | 93% | |
| 3 PM
9 AM
| rain | 20 °C 20 °C |
0.7 mm | 4.9 m/s18 km/h southeast |
1000 hPa | 62 % | 12 °C | 91 % | 0% | 39% | 45% | 83% | |
| 4 PM
10 AM
| heavy rain | 17 °C 17 °C |
1.4 mm | 3.4 m/s12 km/h east-northeast |
1001 hPa | 78 % | 12 °C | 93 % | 0% | 34% | 29% | 87% | |
| 5 PM
11 AM
| heavy rain | 16 °C 17 °C |
1.8 mm | 2.1 m/s8 km/h east-southeast |
1001 hPa | 85 % | 13 °C | 100 % | 0% | 41% | 88% | 99% | |
| 6 PM
12 PM
| rain | 15 °C 16 °C |
0.3 mm | 1.8 m/s6 km/h south-southeast |
1001 hPa | 94 % | 14 °C | 96 % | 0% | 1% | 82% | 91% | |
| 7 PM
1 PM
| overcast | 15 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h east |
1001 hPa | 96 % | 14 °C | 94 % | 0% | 0% | 68% | 87% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 14 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h east-northeast |
1001 hPa | 96 % | 13 °C | 98 % | 0% | 0% | 80% | 96% | |
| 9 PM
3 PM
| heavy rain showers | 13 °C 13 °C |
2.5 mm | 2.6 m/s9 km/h north-northeast |
1002 hPa | 97 % | 12 °C | 40 % | 0% | 2% | 15% | 29% | |
| 10 PM
4 PM
| heavy rain | 12 °C 12 °C |
3.0 mm | 2.9 m/s10 km/h east-northeast |
1002 hPa | 98 % | 11 °C | 100 % | 0% | 99% | 20% | 96% | |
| 11 PM
5 PM
| rain | 12 °C 12 °C |
0.9 mm | 2.9 m/s10 km/h northeast |
1002 hPa | 98 % | 12 °C | 100 % | 0% | 1% | 80% | 100% | |
Sunday 05/17/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| rain | 12 °C 12 °C |
0.4 mm | 3.0 m/s11 km/h east-northeast |
1002 hPa | 97 % | 11 °C | 98 % | 0% | 0% | 50% | 97% | |
| 1 AM
7 PM
| overcast | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h northeast |
1003 hPa | 97 % | 11 °C | 94 % | 0% | 36% | 14% | 89% | |
| 2 AM
8 PM
| overcast | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h east-northeast |
1003 hPa | 97 % | 10 °C | 93 % | 0% | 2% | 43% | 88% | |
| 3 AM
9 PM
| overcast | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h north-northeast |
1003 hPa | 98 % | 10 °C | 94 % | 0% | 21% | 3% | 93% | |
| 4 AM
10 PM
| overcast | 10 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h northeast |
1003 hPa | 98 % | 10 °C | 100 % | 0% | 100% | 5% | 89% | |
| 5 AM
11 PM
| overcast | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h east-northeast |
1003 hPa | 97 % | 10 °C | 100 % | 0% | 100% | 11% | 92% | |
| 6 AM
12 AM
| overcast | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h east |
1004 hPa | 96 % | 11 °C | 100 % | 0% | 98% | 25% | 96% | |
| 7 AM
1 AM
| overcast | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h east |
1004 hPa | 96 % | 12 °C | 97 % | 0% | 71% | 9% | 92% | |
| 8 AM
2 AM
| cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h east-southeast |
1005 hPa | 91 % | 13 °C | 83 % | 0% | 17% | 0% | 79% | |
| 9 AM
3 AM
| overcast | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h east-southeast |
1005 hPa | 80 % | 12 °C | 100 % | 0% | 94% | 0% | 98% | |
| 10 AM
4 AM
| overcast | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east |
1006 hPa | 72 % | 12 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 94% | |
| 11 AM
5 AM
| overcast | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h east-southeast |
1006 hPa | 66 % | 11 °C | 100 % | 0% | 98% | 0% | 75% | |
| 12 PM
6 AM
| overcast | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h east-southeast |
1006 hPa | 63 % | 11 °C | 95 % | 0% | 27% | 6% | 93% | |
| 1 PM
7 AM
| overcast | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h east-southeast |
1006 hPa | 59 % | 11 °C | 91 % | 0% | 8% | 18% | 89% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h east-southeast |
1006 hPa | 55 % | 11 °C | 97 % | 0% | 11% | 20% | 96% | |
| 3 PM
9 AM
| overcast | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h east-southeast |
1007 hPa | 53 % | 10 °C | 94 % | 0% | 8% | 19% | 93% | |
| 4 PM
10 AM
| overcast | 21 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h east-southeast |
1007 hPa | 49 % | 9 °C | 96 % | 0% | 7% | 19% | 95% | |
| 5 PM
11 AM
| overcast | 21 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h east |
1007 hPa | 46 % | 9 °C | 99 % | 0% | 7% | 21% | 99% | |
| 6 PM
12 PM
| overcast | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h north-northwest |
1007 hPa | 52 % | 10 °C | 100 % | 0% | 6% | 28% | 100% | |
| 7 PM
1 PM
| overcast | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h west-northwest |
1008 hPa | 72 % | 12 °C | 100 % | 0% | 5% | 45% | 100% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h northwest |
1008 hPa | 80 % | 12 °C | 98 % | 0% | 13% | 37% | 97% | |
| 9 PM
3 PM
| overcast | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h northwest |
1009 hPa | 84 % | 11 °C | 93 % | 0% | 10% | 46% | 89% | |
| 10 PM
4 PM
| cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h north-northwest |
1009 hPa | 86 % | 11 °C | 85 % | 0% | 9% | 15% | 82% | |
| 11 PM
5 PM
| overcast | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h north-northwest |
1010 hPa | 93 % | 11 °C | 95 % | 8% | 26% | 2% | 93% | |
Nowiny, Subcarpathian Voivodeship, Poland - information
State: PolandGPS coordinates: 50.2714; 22.7843
Time zone: Europe / Warsaw
Altitude: 250 m
The administrative part:
Something wrong, something missing?
Weather Nowiny, Subcarpathian Voivodeship, Poland. Weather forecast Nowiny, Subcarpathian Voivodeship.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Nowiny, Subcarpathian Voivodeship is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Nowiny, Subcarpathian Voivodeship
data are always in the local timeSun and light
May 16, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 4:40 am | 8:10 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:25 pm | 15:30 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 3:59 am | 8:51 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:07 am | 9:44 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 1:53 am | 11 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/16/2026 3:48 am | 05/16/2026 8:23 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |