Weather Nowe Dwory, Lesser Poland Voivodeship today
Weather forecast Nowe Dwory, Lesser Poland Voivodeship April 28, 2026
Evening in the evening clear. The highest temperature 6 °C. At night partly cloudy. The lowest temperature 5 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Nowe Dwory, Lesser Poland Voivodeship, Poland extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 8 PM
2 PM
| partly cloudy | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h east |
1023 hPa | 45 % | -4 °C | 18 % | 0% | 0% | 0% | 18% | |
| 9 PM
3 PM
| cloudy | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h east-southeast |
1023 hPa | 48 % | -4 °C | 47 % | 0% | 0% | 0% | 47% | |
| 10 PM
4 PM
| clear | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h northeast |
1024 hPa | 45 % | -5 °C | 6 % | 0% | 0% | 0% | 6% | |
| 11 PM
5 PM
| clear | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h northeast |
1025 hPa | 51 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h east-northeast |
1025 hPa | 61 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h east |
1025 hPa | 65 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h southeast |
1025 hPa | 69 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| clear | 1 °C -2 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h southeast |
1025 hPa | 71 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | 1 °C -2 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h east |
1025 hPa | 73 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | 1 °C -2 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h southeast |
1025 hPa | 74 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| partly cloudy | 1 °C -2 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h east-northeast |
1025 hPa | 78 % | -2 °C | 18 % | 0% | 0% | 0% | 18% | |
| 7 AM
1 AM
| cloudy | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h east-southeast |
1025 hPa | 74 % | -1 °C | 50 % | 0% | 0% | 14% | 42% | |
| 8 AM
2 AM
| cloudy | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h east-northeast |
1026 hPa | 64 % | 0 °C | 67 % | 0% | 0% | 62% | 13% | |
| 9 AM
3 AM
| overcast | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h northeast |
1026 hPa | 54 % | -1 °C | 96 % | 0% | 3% | 96% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| overcast | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h northeast |
1026 hPa | 54 % | -1 °C | 99 % | 0% | 27% | 99% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| overcast | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h northeast |
1027 hPa | 51 % | -2 °C | 98 % | 0% | 59% | 98% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| overcast | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h northeast |
1027 hPa | 47 % | -3 °C | 100 % | 0% | 55% | 100% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| cloudy | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h north |
1027 hPa | 43 % | -3 °C | 72 % | 0% | 30% | 71% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h north |
1026 hPa | 37 % | -4 °C | 56 % | 0% | 1% | 56% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| overcast | 9 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h north-northeast |
1026 hPa | 32 % | -6 °C | 93 % | 0% | 0% | 93% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| overcast | 9 °C 5 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h north |
1026 hPa | 32 % | -6 °C | 98 % | 0% | 0% | 98% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| overcast | 9 °C 5 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h north-northeast |
1026 hPa | 31 % | -7 °C | 91 % | 0% | 0% | 91% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| cloudy | 8 °C 4 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h north-northeast |
1027 hPa | 35 % | -6 °C | 80 % | 0% | 0% | 80% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| clear | 7 °C 3 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h north |
1027 hPa | 41 % | -5 °C | 7 % | 0% | 0% | 6% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h north-northeast |
1028 hPa | 45 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| clear | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h north-northeast |
1029 hPa | 50 % | -5 °C | 1 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| clear | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h north-northeast |
1030 hPa | 58 % | -4 °C | 1 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| clear | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h northeast |
1030 hPa | 60 % | -4 °C | 2 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
Nowe Dwory, Lesser Poland Voivodeship, Poland - information
State: PolandGPS coordinates: 49.9525; 19.6062
Time zone: Europe / Warsaw
Altitude: 239 m
The administrative part:
Something wrong, something missing?
Weather Nowe Dwory, Lesser Poland Voivodeship, Poland. Weather forecast Nowe Dwory, Lesser Poland Voivodeship.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Nowe Dwory, Lesser Poland Voivodeship is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Nowe Dwory, Lesser Poland Voivodeship
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Nowe Dwory, Lesser Poland Voivodeship
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:23 am | 7:55 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:39 pm | 14:32 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:46 am | 8:32 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:02 am | 9:17 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:08 am | 10:11 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:25 pm | 04/28/2026 4 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |