Weather Niedźwiedź, Świętokrzyskie today
Weather forecast Niedźwiedź, Świętokrzyskie April 28, 2026
During the day morning cloudy, in the afternoon initially cloudy, later partly cloudy. The highest temperature 11 °C. At night partly cloudy. The lowest temperature 2 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Niedźwiedź, Świętokrzyskie, Poland extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 7 AM
1 AM
| cloudy | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h north-northeast |
1024 hPa | 54 % | -5 °C | 60 % | 0% | 0% | 1% | 60% | |
| 8 AM
2 AM
| cloudy | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h northeast |
1025 hPa | 52 % | -5 °C | 40 % | 0% | 0% | 0% | 40% | |
| 9 AM
3 AM
| cloudy | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h northeast |
1025 hPa | 45 % | -5 °C | 76 % | 0% | 0% | 0% | 76% | |
| 10 AM
4 AM
| cloudy | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h northeast |
1025 hPa | 37 % | -6 °C | 64 % | 0% | 0% | 0% | 64% | |
| 11 AM
5 AM
| cloudy | 8 °C 4 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h northeast |
1025 hPa | 31 % | -7 °C | 74 % | 0% | 0% | 0% | 74% | |
| 12 PM
6 AM
| cloudy | 9 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h northeast |
1025 hPa | 28 % | -8 °C | 90 % | 0% | 0% | 0% | 90% | |
| 1 PM
7 AM
| partly cloudy | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h northeast |
1024 hPa | 28 % | -7 °C | 32 % | 0% | 0% | 0% | 32% | |
| 2 PM
8 AM
| partly cloudy | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h north-northeast |
1024 hPa | 27 % | -7 °C | 25 % | 0% | 0% | 0% | 25% | |
| 3 PM
9 AM
| partly cloudy | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h north-northeast |
1023 hPa | 28 % | -6 °C | 13 % | 0% | 0% | 0% | 12% | |
| 4 PM
10 AM
| clear | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h north |
1023 hPa | 28 % | -6 °C | 6 % | 0% | 0% | 1% | 5% | |
| 5 PM
11 AM
| partly cloudy | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h north-northwest |
1022 hPa | 28 % | -6 °C | 31 % | 0% | 0% | 31% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| partly cloudy | 10 °C 6 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h north |
1022 hPa | 30 % | -6 °C | 33 % | 0% | 0% | 33% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| cloudy | 9 °C 5 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h north |
1022 hPa | 34 % | -6 °C | 43 % | 0% | 0% | 43% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h north-northeast |
1023 hPa | 39 % | -6 °C | 4 % | 0% | 0% | 4% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| partly cloudy | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h north |
1024 hPa | 46 % | -5 °C | 21 % | 0% | 0% | 21% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| partly cloudy | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h north |
1024 hPa | 51 % | -5 °C | 14 % | 0% | 0% | 14% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| clear | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h north |
1024 hPa | 53 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h north |
1024 hPa | 55 % | -5 °C | 1 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| cloudy | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h north-northeast |
1025 hPa | 56 % | -5 °C | 60 % | 0% | 0% | 60% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| overcast | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h north-northeast |
1025 hPa | 59 % | -4 °C | 100 % | 0% | 11% | 100% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| overcast | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h north |
1025 hPa | 60 % | -3 °C | 100 % | 0% | 25% | 100% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| cloudy | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h north |
1025 hPa | 61 % | -3 °C | 79 % | 0% | 39% | 78% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h north-northeast |
1025 hPa | 60 % | -4 °C | 3 % | 0% | 2% | 2% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | 0 °C -3 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h north-northeast |
1026 hPa | 65 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 1 °C -2 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h north |
1026 hPa | 64 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h north |
1027 hPa | 60 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| clear | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h north |
1027 hPa | 51 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h north |
1027 hPa | 45 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| clear | 6 °C 2 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h north |
1027 hPa | 39 % | -6 °C | 5 % | 0% | 5% | 3% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| cloudy | 8 °C 4 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h north |
1026 hPa | 32 % | -7 °C | 68 % | 0% | 2% | 68% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| cloudy | 8 °C 4 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h north |
1026 hPa | 30 % | -7 °C | 67 % | 0% | 0% | 67% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 8 °C 4 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h north |
1026 hPa | 32 % | -7 °C | 89 % | 0% | 0% | 89% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| overcast | 8 °C 4 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h north |
1026 hPa | 34 % | -6 °C | 96 % | 0% | 10% | 96% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| overcast | 7 °C 3 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h north |
1027 hPa | 38 % | -6 °C | 96 % | 0% | 78% | 96% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| overcast | 7 °C 3 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h north |
1027 hPa | 39 % | -6 °C | 95 % | 0% | 94% | 78% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| overcast | 6 °C 2 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h north |
1027 hPa | 39 % | -6 °C | 96 % | 0% | 53% | 95% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| overcast | 6 °C 2 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h north |
1028 hPa | 39 % | -6 °C | 96 % | 0% | 92% | 88% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h north |
1028 hPa | 42 % | -6 °C | 72 % | 0% | 35% | 71% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| cloudy | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h north |
1028 hPa | 49 % | -5 °C | 80 % | 0% | 28% | 79% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| partly cloudy | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h north |
1029 hPa | 56 % | -5 °C | 15 % | 0% | 15% | 0% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| clear | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h north |
1029 hPa | 59 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Niedźwiedź, Świętokrzyskie, Poland - information
State: PolandGPS coordinates: 50.9575; 20.4274
Time zone: Europe / Warsaw
Altitude: 269 m
The administrative part:
- Świętokrzyskie Voivodeship, Kielce
- Powiat kielecki, Brzeziny, Świętokrzyskie
Something wrong, something missing?
Weather Niedźwiedź, Świętokrzyskie, Poland. Weather forecast Niedźwiedź, Świętokrzyskie.
Niedźwiedź, Świętokrzyskie - weather nearby - bigger cities
Niedźwiedź, Świętokrzyskie - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Niedźwiedź, Świętokrzyskie is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Niedźwiedź, Świętokrzyskie
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Niedźwiedź, Świętokrzyskie
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:17 am | 7:55 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:35 pm | 14:37 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:39 am | 8:33 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:53 am | 9:19 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 2:57 am | 10:16 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:21 pm | 04/28/2026 3:57 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |