Weather Nasiczne long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Nasiczne for ten days.
Friday, May 15
16 / 4°C
| 2.2 mm | 21 km/h |
| 11 °C | 10 °C | 8 pm | |
| 10 °C | 9 °C | 9 pm | |
| 10 °C | 9 °C | 10 pm | |
| 10 °C | 9 °C | 11 pm |
sunrise 4:46 am
sunset 8:06 pm
HOURLY
sunset 8:06 pm
|
|
|
|
Weather forecast Nasiczne, Poland extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/15/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| cloudy | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h south-southeast |
1004 hPa | 85 % | 2 °C | 58 % | 0% | 0% | 6% | 57% | |
| 1 AM
7 PM
| overcast | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h southeast |
1004 hPa | 85 % | 1 °C | 86 % | 0% | 0% | 35% | 84% | |
| 2 AM
8 PM
| cloudy | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h southeast |
1004 hPa | 84 % | 1 °C | 67 % | 0% | 0% | 26% | 62% | |
| 3 AM
9 PM
| cloudy | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h south-southeast |
1004 hPa | 81 % | 1 °C | 53 % | 0% | 0% | 0% | 53% | |
| 4 AM
10 PM
| cloudy | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h southeast |
1004 hPa | 81 % | 0 °C | 62 % | 0% | 0% | 8% | 60% | |
| 5 AM
11 PM
| cloudy | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h south-southeast |
1003 hPa | 77 % | 0 °C | 81 % | 0% | 0% | 60% | 60% | |
| 6 AM
12 AM
| cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h southeast |
1003 hPa | 73 % | 1 °C | 82 % | 0% | 0% | 5% | 82% | |
| 7 AM
1 AM
| cloudy | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h east-southeast |
1003 hPa | 69 % | 3 °C | 79 % | 0% | 0% | 5% | 78% | |
| 8 AM
2 AM
| cloudy | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h south-southeast |
1003 hPa | 59 % | 4 °C | 78 % | 0% | 0% | 7% | 78% | |
| 9 AM
3 AM
| cloudy | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h south |
1003 hPa | 54 % | 4 °C | 85 % | 0% | 0% | 19% | 84% | |
| 10 AM
4 AM
| overcast | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h south |
1003 hPa | 53 % | 4 °C | 93 % | 0% | 0% | 39% | 92% | |
| 11 AM
5 AM
| overcast | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h south |
1003 hPa | 54 % | 5 °C | 96 % | 0% | 1% | 71% | 91% | |
| 12 PM
6 AM
| cloudy | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h south |
1003 hPa | 53 % | 5 °C | 78 % | 0% | 2% | 25% | 71% | |
| 1 PM
7 AM
| cloudy | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h south |
1003 hPa | 50 % | 5 °C | 64 % | 0% | 16% | 18% | 52% | |
| 2 PM
8 AM
| rain | 16 °C 14 °C |
0.5 mm | 5.6 m/s20 km/h south-southwest |
1003 hPa | 50 % | 5 °C | 94 % | 0% | 10% | 36% | 91% | |
| 3 PM
9 AM
| overcast | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h south-southwest |
1002 hPa | 58 % | 7 °C | 96 % | 0% | 24% | 33% | 95% | |
| 4 PM
10 AM
| rain | 15 °C 13 °C |
0.3 mm | 5.9 m/s21 km/h south |
1002 hPa | 55 % | 6 °C | 96 % | 0% | 35% | 58% | 93% | |
| 5 PM
11 AM
| overcast | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h south |
1002 hPa | 68 % | 8 °C | 93 % | 0% | 0% | 46% | 90% | |
| 6 PM
12 PM
| light rain | 14 °C 13 °C |
0.2 mm | 4.1 m/s15 km/h south |
1002 hPa | 69 % | 8 °C | 98 % | 0% | 7% | 31% | 98% | |
| 7 PM
1 PM
| rain | 13 °C 12 °C |
0.5 mm | 4.1 m/s15 km/h south-southwest |
1003 hPa | 75 % | 8 °C | 96 % | 0% | 12% | 54% | 94% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h south |
1003 hPa | 88 % | 8 °C | 97 % | 0% | 3% | 42% | 96% | |
| 9 PM
3 PM
| overcast | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h south |
1004 hPa | 91 % | 8 °C | 97 % | 0% | 7% | 70% | 96% | |
| 10 PM
4 PM
| rain | 10 °C 9 °C |
0.4 mm | 4.0 m/s14 km/h south |
1003 hPa | 92 % | 8 °C | 96 % | 0% | 3% | 78% | 90% | |
| 11 PM
5 PM
| rain | 10 °C 9 °C |
0.3 mm | 4.5 m/s16 km/h south-southwest |
1004 hPa | 92 % | 8 °C | 99 % | 0% | 17% | 89% | 94% | |
Saturday 05/16/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| overcast | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h south |
1004 hPa | 94 % | 8 °C | 96 % | 0% | 15% | 32% | 95% | |
| 1 AM
7 PM
| overcast | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h south |
1003 hPa | 94 % | 8 °C | 99 % | 0% | 48% | 43% | 98% | |
| 2 AM
8 PM
| overcast | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h south-southwest |
1003 hPa | 94 % | 8 °C | 100 % | 0% | 67% | 55% | 98% | |
| 3 AM
9 PM
| overcast | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h south |
1003 hPa | 95 % | 8 °C | 99 % | 0% | 52% | 45% | 98% | |
| 4 AM
10 PM
| overcast | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h south |
1003 hPa | 95 % | 8 °C | 97 % | 0% | 29% | 57% | 93% | |
| 5 AM
11 PM
| overcast | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h south |
1003 hPa | 95 % | 8 °C | 98 % | 0% | 54% | 70% | 90% | |
| 6 AM
12 AM
| light rain | 10 °C 9 °C |
0.2 mm | 3.9 m/s14 km/h south-southeast |
1003 hPa | 94 % | 9 °C | 93 % | 0% | 40% | 50% | 79% | |
| 7 AM
1 AM
| rain | 11 °C 10 °C |
0.6 mm | 4.1 m/s15 km/h south-southeast |
1002 hPa | 89 % | 9 °C | 95 % | 0% | 37% | 68% | 79% | |
| 8 AM
2 AM
| rain | 12 °C 11 °C |
0.4 mm | 3.8 m/s14 km/h south-southeast |
1002 hPa | 88 % | 10 °C | 98 % | 0% | 65% | 76% | 82% | |
| 9 AM
3 AM
| rain | 12 °C 11 °C |
0.4 mm | 3.7 m/s13 km/h south-southeast |
1002 hPa | 86 % | 10 °C | 96 % | 0% | 18% | 79% | 84% | |
| 10 AM
4 AM
| rain | 14 °C 14 °C |
0.3 mm | 3.8 m/s14 km/h south-southeast |
1002 hPa | 87 % | 11 °C | 100 % | 0% | 7% | 89% | 99% | |
| 11 AM
5 AM
| rain | 14 °C 14 °C |
0.3 mm | 4.3 m/s15 km/h south-southeast |
1002 hPa | 83 % | 11 °C | 99 % | 0% | 34% | 71% | 98% | |
| 12 PM
6 AM
| light rain | 15 °C 14 °C |
0.1 mm | 4.7 m/s17 km/h south |
1002 hPa | 75 % | 10 °C | 97 % | 0% | 8% | 43% | 96% | |
| 1 PM
7 AM
| light rain | 16 °C 15 °C |
0.2 mm | 5.0 m/s18 km/h south |
1001 hPa | 67 % | 10 °C | 99 % | 0% | 2% | 39% | 98% | |
| 2 PM
8 AM
| rain | 17 °C 16 °C |
0.7 mm | 4.3 m/s15 km/h south |
1001 hPa | 64 % | 9 °C | 100 % | 0% | 12% | 56% | 100% | |
| 3 PM
9 AM
| overcast | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h south |
1001 hPa | 77 % | 10 °C | 100 % | 0% | 14% | 75% | 99% | |
| 4 PM
10 AM
| overcast | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h south |
1001 hPa | 72 % | 10 °C | 98 % | 0% | 2% | 17% | 98% | |
| 5 PM
11 AM
| rain | 16 °C 16 °C |
0.5 mm | 2.0 m/s7 km/h east |
1001 hPa | 66 % | 9 °C | 92 % | 0% | 6% | 72% | 68% | |
| 6 PM
12 PM
| light rain | 14 °C 14 °C |
0.2 mm | 2.7 m/s10 km/h east |
1001 hPa | 85 % | 11 °C | 92 % | 0% | 13% | 44% | 88% | |
| 7 PM
1 PM
| rain | 13 °C 13 °C |
0.4 mm | 1.1 m/s4 km/h north-northeast |
1001 hPa | 93 % | 12 °C | 100 % | 0% | 1% | 78% | 100% | |
| 8 PM
2 PM
| light rain showers | 12 °C 12 °C |
0.1 mm | 2.2 m/s8 km/h north-northeast |
1001 hPa | 97 % | 11 °C | 80 % | 0% | 0% | 41% | 68% | |
| 9 PM
3 PM
| overcast | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h north-northeast |
1002 hPa | 99 % | 11 °C | 100 % | 10% | 18% | 19% | 100% | |
| 10 PM
4 PM
| rain | 12 °C 12 °C |
0.7 mm | 3.2 m/s12 km/h north-northeast |
1002 hPa | 99 % | 11 °C | 100 % | 20% | 100% | 25% | 96% | |
| 11 PM
5 PM
| rain | 11 °C 11 °C |
0.5 mm | 3.2 m/s12 km/h north-northeast |
1002 hPa | 99 % | 11 °C | 100 % | 100% | 100% | 14% | 83% | |
Nasiczne, Poland - information
State: PolandGPS coordinates: 49.1778; 22.6011
Time zone: Europe / Warsaw
Altitude: 617 m
The administrative part:
- Podkarpackie Voivodeship, Rzeszów
- Bieszczady County, Ustrzyki Dolne
Something wrong, something missing?
Weather Nasiczne, Poland. Weather forecast Nasiczne.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Nasiczne is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Nasiczne
data are always in the local timeSun and light
May 15, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 4:46 am | 8:06 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:25 pm | 15:19 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:07 am | 8:45 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:18 am | 9:35 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 2:12 am | 10:42 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/15/2026 3:29 am | 05/15/2026 6:47 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |