Weather Łask week
Weather forecast for Łask for this and next week.
Saturday, May 2
22 / 9°C
| 0.0 mm | 5 km/h |
| 5 °C | 3 °C | 2 am | |
| 11 °C | 10 °C | 8 am | |
| 21 °C | 20 °C | 2 pm | |
| 16 °C | 15 °C | 8 pm |
sunrise 5:13 am
sunset 8:08 pm
HOURLY
sunset 8:08 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Łask, Poland extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| partly cloudy | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h south |
1026 hPa | 90 % | 3 °C | 37 % | 0% | 0% | 0% | 37% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h south-southwest |
1025 hPa | 75 % | 6 °C | 9 % | 0% | 0% | 0% | 9% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 21 °C 20 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h south-southwest |
1023 hPa | 38 % | 6 °C | 80 % | 0% | 0% | 0% | 80% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h south-southeast |
1020 hPa | 57 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Sunday 05/03/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h south |
1019 hPa | 57 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h south |
1019 hPa | 64 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 24 °C 22 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h southwest |
1016 hPa | 31 % | 5 °C | 78 % | 0% | 0% | 0% | 78% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 19 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h south |
1013 hPa | 40 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Łask, Poland - information
State: PolandGPS coordinates: 51.5906; 19.1328
Time zone: Europe / Warsaw
Population: 18 577
Altitude: 171 m
The administrative part:
Something wrong, something missing?
Weather Łask, Poland. Weather forecast Łask.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Łask is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Łask
data are always in the local timeSun and light
May 2, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:13 am | 8:08 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:40 pm | 14:55 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:33 am | 8:48 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:45 am | 9:37 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 2:42 am | 10:41 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/01/2026 8:24 pm | 05/02/2026 4:54 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |