Weather Kurzyniec the day after tomorrow
Weather forecast Kurzyniec April 30, 2026
During the day clear, in the evening cloudy. The highest temperature 12 °C. At night partly cloudy. The lowest temperature -1 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Kurzyniec, Poland extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| partly cloudy | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h north-northeast |
1031 hPa | 57 % | -5 °C | 16 % | 0% | 16% | 0% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 1 °C -2 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h south |
1031 hPa | 57 % | -6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 0 °C -3 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h south-southwest |
1031 hPa | 61 % | -6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| clear | 0 °C -3 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h southwest |
1031 hPa | 63 % | -6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | 0 °C -3 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h south-southwest |
1031 hPa | 63 % | -6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | -1 °C -4 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h south-southwest |
1032 hPa | 64 % | -6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | 0 °C -3 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h southwest |
1032 hPa | 66 % | -6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h south-southwest |
1032 hPa | 61 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h west-northwest |
1032 hPa | 54 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| clear | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h north-northeast |
1032 hPa | 46 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h north-northeast |
1032 hPa | 41 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| clear | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h north-northeast |
1032 hPa | 35 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| clear | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h north-northeast |
1031 hPa | 33 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| clear | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h north-northeast |
1031 hPa | 34 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h north-northeast |
1030 hPa | 36 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h northeast |
1029 hPa | 53 % | 0 °C | 85 % | 0% | 2% | 7% | 85% | |
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| partly cloudy | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h southwest |
1029 hPa | 65 % | -1 °C | 35 % | 0% | 24% | 33% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| cloudy | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h southwest |
1029 hPa | 62 % | 2 °C | 55 % | 0% | 28% | 53% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h north |
1027 hPa | 40 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h north-northeast |
1025 hPa | 62 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Kurzyniec, Poland - information
State: PolandGPS coordinates: 50.4972; 16.7569
Time zone: Europe / Warsaw
Altitude: 528 m
The administrative part:
- Lower Silesian Voivodeship, Wroclaw
- Powiat ząbkowicki, Ząbkowice Śląskie
Something wrong, something missing?
Weather Kurzyniec, Poland. Weather forecast Kurzyniec.
Kurzyniec - weather nearby - bigger cities
Kurzyniec - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Kurzyniec is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Kurzyniec
data are always in the local timeSun and light
April 30, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:29 am | 8:11 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:50 pm | 14:42 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:52 am | 8:49 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:05 am | 9:36 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:09 am | 10:33 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/29/2026 6:03 pm | 04/30/2026 4:36 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |