Weather Kurzętnik tomorrow
Weather forecast Kurzętnik April 29, 2026
During the day morning partly cloudy, later morning cloudy, in the afternoon initially cloudy, later partly cloudy, in the evening clear. The highest temperature 9 °C. At night the lowest temperature 0 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Kurzętnik, Poland extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 1 °C -1 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h north |
1027 hPa | 89 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 0 °C -2 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h north-northwest |
1028 hPa | 91 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 0 °C -3 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h northwest |
1028 hPa | 92 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| clear | 0 °C -3 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h northwest |
1028 hPa | 93 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | 0 °C -3 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h north-northwest |
1028 hPa | 91 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | 0 °C -3 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h north-northwest |
1028 hPa | 89 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| partly cloudy | 0 °C -3 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h north-northwest |
1028 hPa | 87 % | -1 °C | 22 % | 0% | 22% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| cloudy | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h north-northwest |
1028 hPa | 80 % | -1 °C | 69 % | 0% | 69% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| cloudy | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h north-northwest |
1028 hPa | 71 % | 0 °C | 74 % | 0% | 71% | 10% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| cloudy | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h north-northwest |
1028 hPa | 52 % | -2 °C | 79 % | 0% | 79% | 23% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| cloudy | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h north-northeast |
1029 hPa | 63 % | 0 °C | 44 % | 0% | 44% | 0% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| cloudy | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h north |
1029 hPa | 45 % | -3 °C | 56 % | 0% | 56% | 0% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| cloudy | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h north |
1029 hPa | 43 % | -3 °C | 84 % | 0% | 82% | 10% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| overcast | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h north |
1029 hPa | 45 % | -2 °C | 94 % | 0% | 93% | 27% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h north |
1029 hPa | 46 % | -1 °C | 96 % | 0% | 93% | 34% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| cloudy | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h north |
1029 hPa | 45 % | -2 °C | 75 % | 0% | 69% | 24% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| cloudy | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h north |
1029 hPa | 42 % | -2 °C | 66 % | 0% | 61% | 12% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| partly cloudy | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h north |
1029 hPa | 39 % | -4 °C | 32 % | 0% | 32% | 0% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| clear | 8 °C 4 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h north |
1029 hPa | 38 % | -5 °C | 4 % | 0% | 4% | 0% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| clear | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h north |
1029 hPa | 43 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h north |
1030 hPa | 50 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| clear | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h north |
1030 hPa | 60 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| clear | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h north-northwest |
1031 hPa | 70 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| clear | 1 °C -2 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h north-northwest |
1031 hPa | 79 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 0 °C -3 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h north-northwest |
1031 hPa | 85 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 0 °C -3 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h north-northwest |
1032 hPa | 87 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 0 °C -3 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h north |
1031 hPa | 88 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h north-northwest |
1032 hPa | 73 % | -1 °C | 98 % | 0% | 0% | 97% | 4% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h west-northwest |
1029 hPa | 46 % | 1 °C | 100 % | 0% | 10% | 100% | 22% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h north |
1027 hPa | 66 % | 4 °C | 42 % | 0% | 0% | 5% | 28% | |
Kurzętnik, Poland - information
State: PolandGPS coordinates: 53.3986; 19.5786
Time zone: Europe / Warsaw
Population: 3 065
Altitude: 87 m
The administrative part:
- Warmian-Masurian Voivodeship, Olsztyn
- Powiat nowomiejski, Nowe Miasto Lubawskie
Something wrong, something missing?
Weather Kurzętnik, Poland. Weather forecast Kurzętnik.
Kurzętnik - weather nearby - bigger cities
Kurzętnik - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Kurzętnik is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Kurzętnik
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:11 am | 8:07 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:39 pm | 14:56 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:30 am | 8:49 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:39 am | 9:40 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 2:32 am | 10:49 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 4:40 pm | 04/29/2026 4:09 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |