Weather Kudowa-Zdrój the day after tomorrow
Weather forecast Kudowa-Zdrój May 1, 2026
During the day morning partly cloudy, later morning clear, in the afternoon initially clear, later partly cloudy, in the evening clear. The highest temperature 19 °C. At night the lowest temperature 8 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Kudowa-Zdrój, Poland extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| partly cloudy | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h east-northeast |
1030 hPa | 62 % | -1 °C | 15 % | 0% | 8% | 7% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h east-northeast |
1030 hPa | 62 % | -1 °C | 4 % | 0% | 3% | 0% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h east-northeast |
1030 hPa | 61 % | -1 °C | 3 % | 0% | 0% | 2% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| clear | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h east-northeast |
1030 hPa | 62 % | -1 °C | 7 % | 0% | 0% | 7% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| cloudy | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h northeast |
1030 hPa | 61 % | -1 °C | 52 % | 0% | 0% | 52% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| partly cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h north |
1030 hPa | 62 % | 0 °C | 35 % | 0% | 4% | 34% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h north |
1030 hPa | 65 % | 0 °C | 8 % | 0% | 0% | 7% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h north-northeast |
1030 hPa | 61 % | 0 °C | 3 % | 0% | 0% | 3% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h north-northwest |
1030 hPa | 55 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| clear | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h north-northwest |
1030 hPa | 52 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h north-northwest |
1029 hPa | 48 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| clear | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h north-northwest |
1029 hPa | 42 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| clear | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h north |
1029 hPa | 39 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| clear | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h north |
1028 hPa | 38 % | 3 °C | 2 % | 0% | 2% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| partly cloudy | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h north |
1028 hPa | 38 % | 3 °C | 3 % | 0% | 3% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h northeast |
1026 hPa | 55 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h east-southeast |
1026 hPa | 69 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h south-southwest |
1025 hPa | 55 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 20 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h southwest |
1022 hPa | 39 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h south-southeast |
1019 hPa | 53 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Kudowa-Zdrój, Poland - information
State: PolandGPS coordinates: 50.4430; 16.2440
Time zone: Europe / Warsaw
Population: 10 176
Altitude: 385 m
The administrative part:
Something wrong, something missing?
Weather Kudowa-Zdrój, Poland. Weather forecast Kudowa-Zdrój.
Kudowa-Zdrój - weather nearby - bigger cities
Kudowa-Zdrój - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Kudowa-Zdrój is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Kudowa-Zdrój
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:30 am | 8:15 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:52 pm | 14:45 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:52 am | 8:53 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:05 am | 9:39 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:08 am | 10:37 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 7:18 pm | 05/01/2026 4:53 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |