Weather Książnice, Subcarpathian Voivodeship today
Weather forecast Książnice, Subcarpathian Voivodeship April 28, 2026
During the day overcast. The highest temperature 10 °C. At night overcast. The lowest temperature 4 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Książnice, Subcarpathian Voivodeship, Poland extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| overcast | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h west-northwest |
1021 hPa | 74 % | -1 °C | 99 % | 0% | 3% | 93% | 90% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h west-southwest |
1020 hPa | 62 % | -1 °C | 100 % | 0% | 72% | 100% | 100% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h west-northwest |
1017 hPa | 41 % | -3 °C | 100 % | 0% | 46% | 100% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h west-northwest |
1015 hPa | 46 % | -2 °C | 96 % | 0% | 4% | 96% | 0% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| overcast | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h west-southwest |
1013 hPa | 67 % | -1 °C | 96 % | 0% | 0% | 96% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 7 °C 4 °C |
0.2 mm | 3.2 m/s12 km/h west-southwest |
1012 hPa | 64 % | 0 °C | 100 % | 0% | 16% | 100% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| rain | 11 °C 8 °C |
3.0 mm | 4.9 m/s18 km/h west-southwest |
1010 hPa | 45 % | 0 °C | 99 % | 0% | 23% | 99% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| rain showers | 5 °C 4 °C |
2.9 mm | 0.9 m/s3 km/h south-southwest |
1010 hPa | 97 % | 4 °C | 80 % | 0% | 11% | 79% | 0% | |
Książnice, Subcarpathian Voivodeship, Poland - information
State: PolandGPS coordinates: 50.2644; 21.4290
Time zone: Europe / Warsaw
Something wrong, something missing?
Weather Książnice, Subcarpathian Voivodeship, Poland. Weather forecast Książnice, Subcarpathian Voivodeship.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Książnice, Subcarpathian Voivodeship is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Książnice, Subcarpathian Voivodeship
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Książnice, Subcarpathian Voivodeship
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:15 am | 7:49 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:31 pm | 14:33 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:38 am | 8:26 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:53 am | 9:11 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 2:59 am | 10:06 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:17 pm | 04/28/2026 3:53 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |