Weather Krzyżówki, Silesian Voivodeship tomorrow
Weather forecast Krzyżówki, Silesian Voivodeship April 29, 2026
During the day overcast, in the afternoon initially overcast, later light rain. The highest temperature 7 °C. Total rainfall 1.4 mm. At night the lowest temperature 1 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Krzyżówki, Silesian Voivodeship, Poland extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| overcast | 0 °C -3 °C |
0.4 mm | 1.4 m/s5 km/h south-southeast |
1018 hPa | 84 % | -2 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 3 °C 1 °C |
0.3 mm | 0.0 m/s0 km/h east |
1017 hPa | 72 % | -1 °C | 100 % | 0% | 36% | 99% | 1% | |
| 2 PM
8 AM
| light rain | 6 °C 4 °C |
0.7 mm | 0.6 m/s2 km/h southwest |
1015 hPa | 66 % | 0 °C | 99 % | 0% | 94% | 95% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 0.1 m/s0 km/h northwest |
1014 hPa | 88 % | 2 °C | 92 % | 0% | 69% | 88% | 0% | |
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| overcast | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h south-southwest |
1012 hPa | 82 % | 0 °C | 98 % | 0% | 24% | 97% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 6 °C 4 °C |
0.3 mm | 2.6 m/s9 km/h west-southwest |
1011 hPa | 75 % | 1 °C | 89 % | 0% | 50% | 79% | 46% | |
| 2 PM
8 AM
| rain | 10 °C 8 °C |
1.2 mm | 2.6 m/s9 km/h northwest |
1010 hPa | 61 % | 2 °C | 94 % | 0% | 60% | 28% | 75% | |
| 8 PM
2 PM
| partly cloudy | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h north-northeast |
1012 hPa | 82 % | 1 °C | 26 % | 0% | 26% | 0% | 0% | |
Krzyżówki, Silesian Voivodeship, Poland - information
State: PolandGPS coordinates: 49.5855; 19.3807
Time zone: Europe / Warsaw
Population: 269
Altitude: 628 m
The administrative part:
- Silesian Voivodeship, Katowice
- Powiat żywiecki, Radziechowy
Something wrong, something missing?
Weather Krzyżówki, Silesian Voivodeship, Poland. Weather forecast Krzyżówki, Silesian Voivodeship.
Krzyżówki, Silesian Voivodeship - weather nearby - bigger cities
Krzyżówki, Silesian Voivodeship - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Krzyżówki, Silesian Voivodeship is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Krzyżówki, Silesian Voivodeship
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:23 am | 7:57 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:39 pm | 14:33 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:46 am | 8:33 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:02 am | 9:18 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:09 am | 10:12 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 4:38 pm | 04/29/2026 4:14 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |