Weather Krzyżowa Wola long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Krzyżowa Wola for ten days.
Wednesday, Apr 29
8 / 0°C
| 0.0 mm | 16 km/h |
|
|
|
|
Weather forecast Krzyżowa Wola, Poland extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| overcast | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h north |
1024 hPa | 62 % | -3 °C | 100 % | 0% | 1% | 100% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| overcast | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h north-northwest |
1025 hPa | 54 % | -3 °C | 100 % | 0% | 32% | 100% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| overcast | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h north-northwest |
1024 hPa | 58 % | -2 °C | 95 % | 0% | 26% | 95% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| partly cloudy | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h north |
1025 hPa | 57 % | -3 °C | 20 % | 0% | 18% | 2% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h north-northeast |
1025 hPa | 57 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | 0 °C -3 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h north |
1025 hPa | 63 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | 0 °C -3 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h north-northwest |
1026 hPa | 66 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 1 °C -2 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h north-northwest |
1026 hPa | 65 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h north-northwest |
1027 hPa | 66 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| partly cloudy | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h north |
1027 hPa | 60 % | -2 °C | 20 % | 0% | 20% | 0% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| partly cloudy | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h north |
1027 hPa | 50 % | -4 °C | 15 % | 0% | 15% | 0% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| partly cloudy | 7 °C 3 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h north |
1027 hPa | 40 % | -5 °C | 34 % | 0% | 33% | 16% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| cloudy | 8 °C 4 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h north |
1027 hPa | 34 % | -6 °C | 61 % | 0% | 50% | 42% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| overcast | 8 °C 4 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h north |
1026 hPa | 34 % | -6 °C | 96 % | 0% | 25% | 96% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 8 °C 4 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h north |
1027 hPa | 37 % | -5 °C | 76 % | 0% | 53% | 75% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| overcast | 7 °C 3 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h north-northwest |
1027 hPa | 37 % | -6 °C | 91 % | 0% | 37% | 91% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| overcast | 8 °C 4 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h north |
1027 hPa | 36 % | -6 °C | 100 % | 0% | 36% | 100% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| overcast | 8 °C 4 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h north |
1027 hPa | 36 % | -6 °C | 100 % | 0% | 39% | 100% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| overcast | 7 °C 3 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h north |
1027 hPa | 37 % | -6 °C | 100 % | 0% | 28% | 100% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| overcast | 7 °C 3 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h north |
1027 hPa | 38 % | -6 °C | 95 % | 0% | 49% | 94% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h north |
1028 hPa | 41 % | -5 °C | 82 % | 0% | 11% | 81% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| cloudy | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h north-northwest |
1028 hPa | 43 % | -5 °C | 83 % | 0% | 10% | 83% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| overcast | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h northwest |
1028 hPa | 46 % | -5 °C | 93 % | 0% | 19% | 93% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| cloudy | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h north-northwest |
1029 hPa | 48 % | -5 °C | 68 % | 0% | 35% | 66% | 0% | |
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| overcast | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h northwest |
1029 hPa | 52 % | -4 °C | 89 % | 0% | 32% | 89% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| overcast | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h west-northwest |
1029 hPa | 55 % | -5 °C | 100 % | 0% | 87% | 100% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| overcast | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h west-northwest |
1029 hPa | 53 % | -5 °C | 89 % | 0% | 45% | 89% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| cloudy | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h northwest |
1029 hPa | 53 % | -6 °C | 51 % | 0% | 11% | 50% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| partly cloudy | 1 °C -2 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h northwest |
1029 hPa | 57 % | -6 °C | 13 % | 0% | 2% | 7% | 7% | |
| 5 AM
11 PM
| partly cloudy | 0 °C -3 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h northwest |
1030 hPa | 62 % | -6 °C | 16 % | 0% | 3% | 6% | 9% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | 0 °C -3 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h northwest |
1030 hPa | 65 % | -5 °C | 7 % | 0% | 0% | 0% | 5% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 1 °C -2 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h northwest |
1030 hPa | 63 % | -5 °C | 7 % | 0% | 0% | 0% | 7% | |
| 8 AM
2 AM
| partly cloudy | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h northwest |
1030 hPa | 60 % | -4 °C | 15 % | 0% | 0% | 0% | 15% | |
| 9 AM
3 AM
| cloudy | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h northwest |
1030 hPa | 58 % | -2 °C | 50 % | 0% | 0% | 22% | 48% | |
| 10 AM
4 AM
| cloudy | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h north-northwest |
1030 hPa | 52 % | -2 °C | 77 % | 0% | 0% | 75% | 28% | |
| 11 AM
5 AM
| cloudy | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h north-northwest |
1030 hPa | 46 % | -3 °C | 80 % | 0% | 0% | 78% | 21% | |
| 12 PM
6 AM
| cloudy | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h north-northwest |
1030 hPa | 41 % | -3 °C | 52 % | 0% | 0% | 50% | 3% | |
| 1 PM
7 AM
| overcast | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h north-northwest |
1029 hPa | 37 % | -3 °C | 100 % | 0% | 0% | 14% | 99% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h north-northwest |
1029 hPa | 36 % | -4 °C | 98 % | 0% | 0% | 25% | 97% | |
| 3 PM
9 AM
| cloudy | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h north-northwest |
1028 hPa | 32 % | -5 °C | 39 % | 0% | 0% | 28% | 14% | |
| 4 PM
10 AM
| overcast | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h north-northwest |
1027 hPa | 29 % | -6 °C | 100 % | 0% | 0% | 25% | 100% | |
| 5 PM
11 AM
| overcast | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h north-northwest |
1027 hPa | 30 % | -6 °C | 100 % | 0% | 0% | 50% | 100% | |
| 6 PM
12 PM
| overcast | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h north-northwest |
1027 hPa | 33 % | -5 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 76% | |
| 7 PM
1 PM
| overcast | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h north-northwest |
1027 hPa | 35 % | -5 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h north-northwest |
1027 hPa | 37 % | -5 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 0% | |
Krzyżowa Wola, Poland - information
State: PolandGPS coordinates: 51.0385; 21.0553
Time zone: Europe / Warsaw
Altitude: 237 m
The administrative part:
- Świętokrzyskie Voivodeship, Kielce
- Powiat starachowicki, Starachowice
Something wrong, something missing?
Weather Krzyżowa Wola, Poland. Weather forecast Krzyżowa Wola.
Krzyżowa Wola - weather nearby - bigger cities
Krzyżowa Wola - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Krzyżowa Wola is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Krzyżowa Wola
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:12 am | 7:54 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:33 pm | 14:41 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:34 am | 8:32 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:48 am | 9:19 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 2:50 am | 10:18 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 4:32 pm | 04/29/2026 4:05 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |