Weather Krośniewice long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Krośniewice for ten days.
Sunday, May 3
24 / 12°C
| 0.0 mm | 13 km/h |
| 10 °C | 8 °C | 2 am | |
| 13 °C | 12 °C | 8 am | |
| 24 °C | 22 °C | 2 pm | |
| 18 °C | 18 °C | 8 pm |
sunrise 5:08 am
sunset 8:12 pm
HOURLY
sunset 8:12 pm
|
|
|
|
Weather forecast Krośniewice, Poland extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sunday 05/03/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h south |
1018 hPa | 55 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h south |
1017 hPa | 63 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 24 °C 23 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h south |
1015 hPa | 33 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h south-southeast |
1013 hPa | 50 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Monday 05/04/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| partly cloudy | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h south |
1015 hPa | 56 % | 5 °C | 37 % | 0% | 0% | 0% | 37% | |
| 8 AM
2 AM
| cloudy | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h south |
1015 hPa | 61 % | 7 °C | 69 % | 0% | 0% | 0% | 69% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 25 °C 23 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h south-southeast |
1013 hPa | 30 % | 6 °C | 99 % | 0% | 0% | 0% | 99% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 20 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h southeast |
1012 hPa | 37 % | 4 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
Krośniewice, Poland - information
State: PolandGPS coordinates: 52.2559; 19.1704
Time zone: Europe / Warsaw
Population: 4 610
Altitude: 124 m
The administrative part:
Something wrong, something missing?
Weather Krośniewice, Poland. Weather forecast Krośniewice.
Krośniewice - weather nearby - bigger cities
Krośniewice - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Krośniewice is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Krośniewice
data are always in the local timeSun and light
May 3, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:08 am | 8:12 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:40 pm | 15:03 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:28 am | 8:53 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:37 am | 9:44 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 2:31 am | 10:52 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/02/2026 9:42 pm | 05/03/2026 5:12 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |