Weather Kościerska Huta today
Weather forecast Kościerska Huta April 28, 2026
During the day morning clear, later morning partly cloudy, in the afternoon initially partly cloudy, later overcast, in the evening cloudy. The highest temperature 10 °C. At night partly cloudy. The lowest temperature -1 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Kościerska Huta, Poland extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | -1 °C -4 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h west |
1020 hPa | 83 % | -3 °C | 9 % | 0% | 0% | 9% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| partly cloudy | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h west-northwest |
1021 hPa | 71 % | -1 °C | 22 % | 0% | 5% | 18% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h north-northwest |
1021 hPa | 38 % | -4 °C | 95 % | 0% | 2% | 95% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h north-northwest |
1019 hPa | 60 % | 0 °C | 50 % | 0% | 0% | 0% | 44% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| partly cloudy | 0 °C -3 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h west-northwest |
1017 hPa | 82 % | -2 °C | 14 % | 0% | 6% | 7% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h west-northwest |
1024 hPa | 76 % | 0 °C | 100 % | 0% | 100% | 90% | 66% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h west-northwest |
1014 hPa | 55 % | 1 °C | 99 % | 0% | 25% | 99% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h north-northeast |
1018 hPa | 67 % | 0 °C | 97 % | 0% | 18% | 96% | 26% | |
Kościerska Huta, Poland - information
State: PolandGPS coordinates: 54.1364; 18.0124
Time zone: Europe / Warsaw
Altitude: 187 m
The administrative part:
- Pomeranian Voivodeship, Gdansk
- Kościerzyna County, Kościerzyna
Something wrong, something missing?
Weather Kościerska Huta, Poland. Weather forecast Kościerska Huta.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Kościerska Huta is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Kościerska Huta
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Kościerska Huta
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:17 am | 8:14 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:45 pm | 14:57 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:35 am | 8:56 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:43 am | 9:49 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 2:33 am | 11:01 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:29 pm | 04/28/2026 4:06 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |