Weather Kolonia Mostowlany today
Weather forecast Kolonia Mostowlany April 28, 2026
During the day morning clear, later morning partly cloudy, in the afternoon initially partly cloudy, later cloudy, in the evening initially cloudy, later partly cloudy. The highest temperature 9 °C. At night cloudy. The lowest temperature -1 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Kolonia Mostowlany, Poland extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h northwest |
1020 hPa | 64 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 1 °C -2 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h northwest |
1020 hPa | 77 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 0 °C -3 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h northwest |
1021 hPa | 85 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| clear | 0 °C -3 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h northwest |
1021 hPa | 90 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | -1 °C -4 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h northwest |
1021 hPa | 92 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | -1 °C -4 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h northwest |
1022 hPa | 92 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | 0 °C -3 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h northwest |
1022 hPa | 88 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 1 °C -2 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h northwest |
1022 hPa | 76 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h northwest |
1022 hPa | 65 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| clear | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h north-northwest |
1022 hPa | 54 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h north-northwest |
1022 hPa | 44 % | -4 °C | 8 % | 0% | 8% | 0% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| partly cloudy | 8 °C 4 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h north-northwest |
1022 hPa | 36 % | -6 °C | 25 % | 0% | 20% | 5% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| partly cloudy | 9 °C 5 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h north-northwest |
1022 hPa | 31 % | -7 °C | 34 % | 0% | 8% | 28% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| cloudy | 9 °C 5 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h north-northwest |
1022 hPa | 32 % | -6 °C | 59 % | 0% | 11% | 55% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 9 °C 5 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h north-northwest |
1022 hPa | 29 % | -7 °C | 56 % | 0% | 2% | 55% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| overcast | 9 °C 5 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h north-northwest |
1022 hPa | 29 % | -7 °C | 91 % | 0% | 9% | 91% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| overcast | 8 °C 4 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h north-northwest |
1022 hPa | 31 % | -7 °C | 99 % | 0% | 42% | 99% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| overcast | 7 °C 3 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h northwest |
1023 hPa | 45 % | -3 °C | 91 % | 0% | 31% | 89% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| cloudy | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h north-northwest |
1023 hPa | 47 % | -3 °C | 65 % | 0% | 32% | 62% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| cloudy | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h northwest |
1023 hPa | 54 % | -2 °C | 81 % | 0% | 37% | 73% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h north-northwest |
1023 hPa | 57 % | -3 °C | 64 % | 0% | 15% | 60% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| cloudy | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h northwest |
1023 hPa | 63 % | -2 °C | 44 % | 0% | 26% | 25% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| partly cloudy | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h northwest |
1023 hPa | 69 % | -2 °C | 20 % | 0% | 8% | 13% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| partly cloudy | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h northwest |
1023 hPa | 72 % | -2 °C | 16 % | 0% | 3% | 13% | 0% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| partly cloudy | 1 °C -2 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h northwest |
1024 hPa | 65 % | -4 °C | 15 % | 0% | 5% | 11% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| partly cloudy | 1 °C -2 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h northwest |
1024 hPa | 65 % | -4 °C | 27 % | 0% | 7% | 22% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| partly cloudy | 0 °C -3 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h northwest |
1024 hPa | 67 % | -4 °C | 18 % | 0% | 8% | 11% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| cloudy | 0 °C -3 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h northwest |
1024 hPa | 71 % | -4 °C | 40 % | 0% | 35% | 9% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| cloudy | 0 °C -3 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h north-northwest |
1024 hPa | 70 % | -4 °C | 70 % | 0% | 57% | 34% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| cloudy | 0 °C -3 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h north-northwest |
1025 hPa | 70 % | -5 °C | 83 % | 0% | 76% | 20% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| overcast | 0 °C -3 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h north-northwest |
1025 hPa | 68 % | -5 °C | 93 % | 0% | 90% | 27% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| partly cloudy | 1 °C -2 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h north-northwest |
1025 hPa | 62 % | -5 °C | 29 % | 0% | 28% | 7% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h north-northwest |
1026 hPa | 55 % | -4 °C | 6 % | 0% | 6% | 0% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| cloudy | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h north-northwest |
1026 hPa | 50 % | -4 °C | 51 % | 0% | 39% | 15% | 8% | |
| 10 AM
4 AM
| overcast | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h north-northwest |
1026 hPa | 47 % | -4 °C | 96 % | 0% | 86% | 72% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| overcast | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h north |
1026 hPa | 44 % | -4 °C | 98 % | 0% | 92% | 81% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| overcast | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h north |
1027 hPa | 50 % | -2 °C | 93 % | 0% | 78% | 72% | 1% | |
| 1 PM
7 AM
| overcast | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h north |
1027 hPa | 45 % | -3 °C | 99 % | 0% | 92% | 89% | 6% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h north |
1027 hPa | 46 % | -2 °C | 98 % | 0% | 90% | 87% | 1% | |
| 3 PM
9 AM
| overcast | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h north |
1027 hPa | 45 % | -3 °C | 87 % | 0% | 61% | 67% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| cloudy | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h north |
1027 hPa | 43 % | -3 °C | 70 % | 0% | 42% | 48% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| cloudy | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h north |
1027 hPa | 42 % | -3 °C | 70 % | 0% | 35% | 55% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| cloudy | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h north |
1027 hPa | 43 % | -3 °C | 56 % | 0% | 31% | 37% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| partly cloudy | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h north-northwest |
1027 hPa | 46 % | -3 °C | 19 % | 0% | 14% | 5% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h west-northwest |
1027 hPa | 60 % | -2 °C | 48 % | 0% | 41% | 14% | 0% | |
Kolonia Mostowlany, Poland - information
State: PolandGPS coordinates: 53.0477; 23.8516
Time zone: Europe / Warsaw
Altitude: 167 m
The administrative part:
Something wrong, something missing?
Weather Kolonia Mostowlany, Poland. Weather forecast Kolonia Mostowlany.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Kolonia Mostowlany is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Kolonia Mostowlany
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Kolonia Mostowlany
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 4:57 am | 7:47 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:22 pm | 14:50 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:17 am | 8:28 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:27 am | 9:18 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 2:23 am | 10:24 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:05 pm | 04/28/2026 3:43 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |