Weather Kolonia Koniuchy today
Weather forecast Kolonia Koniuchy April 28, 2026
During the day morning clear, later morning overcast, in the evening initially overcast, later cloudy. The highest temperature 7 °C. Total rainfall 0.4 mm. At night overcast. The lowest temperature 2 °C. Total rainfall 0.2 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Kolonia Koniuchy, Poland extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 1 °C -2 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h west-northwest |
1019 hPa | 62 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 3 °C 0 °C |
0.2 mm | 4.2 m/s15 km/h west-northwest |
1018 hPa | 62 % | -3 °C | 100 % | 0% | 0% | 94% | 100% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 7 °C 4 °C |
0.2 mm | 5.3 m/s19 km/h west-northwest |
1016 hPa | 50 % | -2 °C | 100 % | 0% | 32% | 100% | 53% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h west-southwest |
1014 hPa | 71 % | 0 °C | 66 % | 0% | 1% | 65% | 0% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| overcast | 3 °C 0 °C |
0.2 mm | 2.7 m/s10 km/h west-southwest |
1012 hPa | 73 % | -1 °C | 100 % | 0% | 18% | 100% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| light rain | 6 °C 4 °C |
0.7 mm | 2.9 m/s10 km/h west |
1012 hPa | 74 % | 1 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 2% | |
| 2 PM
8 AM
| rain | 11 °C 9 °C |
2.3 mm | 3.8 m/s14 km/h west-northwest |
1010 hPa | 58 % | 2 °C | 95 % | 0% | 68% | 94% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| rain showers | 6 °C 4 °C |
3.2 mm | 2.1 m/s8 km/h south-southwest |
1009 hPa | 81 % | 2 °C | 59 % | 0% | 2% | 57% | 0% | |
Kolonia Koniuchy, Poland - information
State: PolandGPS coordinates: 50.7333; 23.6000
Time zone: Europe / Warsaw
Altitude: 203 m
The administrative part:
- Lublin Voivodeship, Lublin
- Powiat zamojski, Michałów, Lublin Voivodeship
Something wrong, something missing?
Weather Kolonia Koniuchy, Poland. Weather forecast Kolonia Koniuchy.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Kolonia Koniuchy is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Kolonia Koniuchy
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Kolonia Koniuchy
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:05 am | 7:41 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:23 pm | 14:36 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:27 am | 8:19 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:42 am | 9:05 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 2:46 am | 10:02 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:07 pm | 04/28/2026 3:44 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |