Weather Kojszówka today
Weather forecast Kojszówka April 29, 2026
During the day morning partly cloudy, later morning overcast, in the afternoon initially overcast, later cloudy, in the evening initially cloudy, later clear. The highest temperature 8 °C. At night partly cloudy. The lowest temperature -1 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Kojszówka, Poland extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h east-northeast |
1025 hPa | 60 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h east |
1025 hPa | 68 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 1 °C -2 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h southeast |
1025 hPa | 67 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| clear | 0 °C -3 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h south |
1025 hPa | 68 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | -1 °C -4 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h south |
1025 hPa | 72 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | -1 °C -4 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h south |
1025 hPa | 75 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | -1 °C -4 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h south-southwest |
1025 hPa | 76 % | -4 °C | 1 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| partly cloudy | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h east-northeast |
1025 hPa | 74 % | -2 °C | 36 % | 0% | 0% | 4% | 33% | |
| 8 AM
2 AM
| cloudy | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h northeast |
1026 hPa | 62 % | -1 °C | 61 % | 0% | 0% | 4% | 59% | |
| 9 AM
3 AM
| cloudy | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h northeast |
1026 hPa | 57 % | -1 °C | 52 % | 0% | 0% | 52% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| overcast | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h northeast |
1026 hPa | 54 % | -1 °C | 94 % | 0% | 20% | 93% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| overcast | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h northeast |
1027 hPa | 56 % | -1 °C | 94 % | 0% | 17% | 93% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| overcast | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h north-northeast |
1027 hPa | 55 % | -1 °C | 98 % | 0% | 58% | 97% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| overcast | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h north-northeast |
1027 hPa | 54 % | -2 °C | 99 % | 0% | 93% | 97% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h north |
1027 hPa | 46 % | -3 °C | 91 % | 0% | 81% | 89% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| cloudy | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h north |
1026 hPa | 39 % | -4 °C | 78 % | 0% | 11% | 78% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| overcast | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h north |
1026 hPa | 36 % | -6 °C | 92 % | 0% | 0% | 92% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| overcast | 8 °C 4 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h north |
1026 hPa | 34 % | -7 °C | 95 % | 0% | 0% | 95% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| cloudy | 7 °C 3 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h north-northeast |
1026 hPa | 34 % | -7 °C | 82 % | 0% | 0% | 82% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| cloudy | 6 °C 2 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h north |
1027 hPa | 42 % | -5 °C | 39 % | 0% | 4% | 39% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h north |
1028 hPa | 49 % | -5 °C | 3 % | 0% | 0% | 3% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| clear | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h north-northeast |
1029 hPa | 53 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| clear | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h north-northeast |
1030 hPa | 59 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| clear | 1 °C -2 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h north-northeast |
1030 hPa | 67 % | -4 °C | 2 % | 0% | 1% | 0% | 0% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 1 °C -2 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h north-northeast |
1030 hPa | 64 % | -4 °C | 9 % | 0% | 8% | 1% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 1 °C -2 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h south-southeast |
1030 hPa | 65 % | -4 °C | 8 % | 0% | 8% | 0% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 0 °C -3 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h south-southwest |
1030 hPa | 68 % | -4 °C | 2 % | 0% | 2% | 0% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| clear | -1 °C -4 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h west-southwest |
1030 hPa | 71 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | -1 °C -4 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h west-southwest |
1031 hPa | 74 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | -2 °C -5 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h west-southwest |
1031 hPa | 74 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | -1 °C -4 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h southwest |
1031 hPa | 73 % | -4 °C | 9 % | 0% | 0% | 0% | 9% | |
| 7 AM
1 AM
| cloudy | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h west-southwest |
1031 hPa | 69 % | -2 °C | 98 % | 0% | 0% | 0% | 98% | |
| 8 AM
2 AM
| cloudy | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h west-northwest |
1031 hPa | 57 % | -3 °C | 43 % | 0% | 0% | 0% | 43% | |
| 9 AM
3 AM
| partly cloudy | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h northwest |
1031 hPa | 50 % | -3 °C | 21 % | 0% | 0% | 8% | 19% | |
| 10 AM
4 AM
| cloudy | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h north-northwest |
1031 hPa | 45 % | -4 °C | 53 % | 0% | 0% | 32% | 50% | |
| 11 AM
5 AM
| overcast | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h north |
1030 hPa | 44 % | -3 °C | 93 % | 0% | 69% | 65% | 67% | |
| 12 PM
6 AM
| overcast | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h north |
1030 hPa | 40 % | -3 °C | 97 % | 0% | 20% | 32% | 95% | |
| 1 PM
7 AM
| cloudy | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h north |
1029 hPa | 35 % | -4 °C | 67 % | 0% | 50% | 39% | 18% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h north |
1029 hPa | 32 % | -4 °C | 81 % | 0% | 78% | 66% | 9% | |
| 3 PM
9 AM
| clear | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h north-northwest |
1028 hPa | 39 % | -2 °C | 3 % | 0% | 3% | 0% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| clear | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h north-northwest |
1028 hPa | 39 % | -2 °C | 6 % | 0% | 6% | 0% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| clear | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h north-northwest |
1027 hPa | 38 % | -3 °C | 10 % | 0% | 3% | 6% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| partly cloudy | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h north |
1027 hPa | 35 % | -4 °C | 30 % | 0% | 0% | 29% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| partly cloudy | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h northeast |
1027 hPa | 48 % | -2 °C | 29 % | 0% | 0% | 29% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| partly cloudy | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h east-northeast |
1028 hPa | 55 % | -2 °C | 15 % | 0% | 0% | 15% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| partly cloudy | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h east-southeast |
1028 hPa | 56 % | -3 °C | 25 % | 0% | 0% | 14% | 11% | |
| 10 PM
4 PM
| cloudy | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h south-southeast |
1028 hPa | 55 % | -3 °C | 71 % | 0% | 6% | 23% | 61% | |
| 11 PM
5 PM
| cloudy | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h southwest |
1029 hPa | 55 % | -4 °C | 50 % | 0% | 5% | 46% | 0% | |
Kojszówka, Poland - information
State: PolandGPS coordinates: 49.7008; 19.7372
Time zone: Europe / Warsaw
Altitude: 446 m
The administrative part:
- Lesser Poland Voivodeship, Krakow
- Powiat suski, Sucha Beskidzka
Something wrong, something missing?
Weather Kojszówka, Poland. Weather forecast Kojszówka.
Kojszówka - weather nearby - bigger cities
Kojszówka - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Kojszówka is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Kojszówka
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Kojszówka
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:21 am | 7:56 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:38 pm | 14:34 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:45 am | 8:32 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4 am | 9:17 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:07 am | 10:11 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 4:37 pm | 04/29/2026 4:12 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |