Weather Kierzno, Lower Silesian Voivodeship today
Weather forecast Kierzno, Lower Silesian Voivodeship April 28, 2026
During the day morning overcast, later morning cloudy, in the afternoon initially cloudy, later partly cloudy, in the evening clear. The highest temperature 14 °C. At night the lowest temperature 2 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Kierzno, Lower Silesian Voivodeship, Poland extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| overcast | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h north |
1020 hPa | 68 % | 0 °C | 98 % | 0% | 0% | 29% | 97% | |
| 8 AM
2 AM
| cloudy | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h east |
1023 hPa | 47 % | -4 °C | 64 % | 0% | 7% | 7% | 60% | |
| 2 PM
8 AM
| partly cloudy | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h northeast |
1022 hPa | 26 % | -5 °C | 33 % | 0% | 0% | 0% | 33% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h east-southeast |
1022 hPa | 40 % | -4 °C | 12 % | 0% | 0% | 12% | 0% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h northeast |
1026 hPa | 51 % | -5 °C | 2 % | 0% | 0% | 0% | 2% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h east |
1028 hPa | 45 % | -5 °C | 94 % | 0% | 25% | 94% | 1% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h north |
1027 hPa | 31 % | -5 °C | 57 % | 0% | 0% | 57% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| partly cloudy | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h north |
1026 hPa | 46 % | -2 °C | 35 % | 0% | 0% | 35% | 0% | |
Kierzno, Lower Silesian Voivodeship, Poland - information
State: PolandGPS coordinates: 51.2589; 15.4217
Time zone: Europe / Warsaw
Altitude: 193 m
The administrative part:
- Lower Silesian Voivodeship, Wroclaw
- Powiat bolesławiecki, Osiecznica, Lower Silesian Voivodeship
Something wrong, something missing?
Weather Kierzno, Lower Silesian Voivodeship, Poland. Weather forecast Kierzno, Lower Silesian Voivodeship.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Kierzno, Lower Silesian Voivodeship is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Kierzno, Lower Silesian Voivodeship
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Kierzno, Lower Silesian Voivodeship
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:36 am | 8:16 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:55 pm | 14:39 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:58 am | 8:54 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:11 am | 9:41 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:14 am | 10:39 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:41 pm | 04/28/2026 4:17 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |