Weather Glinka, Świętokrzyskie week
Weather forecast for Glinka, Świętokrzyskie for this and next week.
Tuesday, May 19
16 / 11°C
| 0.2 mm | 5 km/h |
| 11 °C | 10 °C | 2 am | |
| 12 °C | 11 °C | 8 am | |
| 16 °C | 16 °C | 2 pm | |
| 14 °C | 14 °C | 8 pm |
sunrise 4:42 am
sunset 8:24 pm
HOURLY
sunset 8:24 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Glinka, Świętokrzyskie, Poland extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tuesday 05/19/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| overcast | 11 °C 10 °C |
0.1 mm | 2.6 m/s9 km/h northwest |
1016 hPa | 90 % | 9 °C | 100 % | 0% | 100% | 98% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 12 °C 12 °C |
0.1 mm | 2.1 m/s8 km/h northwest |
1018 hPa | 86 % | 9 °C | 100 % | 0% | 99% | 93% | 99% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h northwest |
1018 hPa | 67 % | 10 °C | 100 % | 0% | 100% | 5% | 99% | |
| 8 PM
2 PM
| partly cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h west-northwest |
1018 hPa | 78 % | 10 °C | 17 % | 0% | 10% | 0% | 7% | |
Wednesday 05/20/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h north-northwest |
1020 hPa | 94 % | 8 °C | 7 % | 0% | 3% | 3% | 2% | |
| 8 AM
2 AM
| light rain showers | 15 °C 15 °C |
0.8 mm | 1.6 m/s6 km/h north-northwest |
1021 hPa | 79 % | 11 °C | 28 % | 0% | 25% | 0% | 4% | |
| 2 PM
8 AM
| light rain showers | 20 °C 20 °C |
0.8 mm | 2.2 m/s8 km/h north-northwest |
1021 hPa | 52 % | 10 °C | 40 % | 0% | 32% | 32% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| partly cloudy | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h north-northwest |
1020 hPa | 75 % | 12 °C | 24 % | 0% | 16% | 5% | 6% | |
Glinka, Świętokrzyskie, Poland - information
State: PolandGPS coordinates: 50.5989; 20.8656
Time zone: Europe / Warsaw
Altitude: 243 m
The administrative part:
- Świętokrzyskie Voivodeship, Kielce
- Busko County, Busko-Zdrój
Something wrong, something missing?
Weather Glinka, Świętokrzyskie, Poland. Weather forecast Glinka, Świętokrzyskie.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Glinka, Świętokrzyskie is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Glinka, Świętokrzyskie
data are always in the local timeSun and light
May 19, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 4:42 am | 8:24 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:33 pm | 15:41 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4 am | 9:06 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:06 am | 10:01 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 1:43 am | 11:27 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/19/2026 6:16 am | 05/20/2026 12:13 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |