Weather Generałów weekend
Weather forecast for Generałów for this and next weekend.
|
Friday
5/1/26 |
Saturday
5/2/26 |
Saturday morning morning clear.
Friday, May 1
12 / 2°C
| 0.0 mm | 14 km/h |
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Generałów, Poland extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| partly cloudy | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h north-northwest |
1024 hPa | 90 % | 0 °C | 34 % | 0% | 10% | 28% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| partly cloudy | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h north-northwest |
1026 hPa | 76 % | 0 °C | 23 % | 0% | 0% | 23% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h north-northwest |
1024 hPa | 45 % | 0 °C | 74 % | 0% | 33% | 44% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h north-northwest |
1024 hPa | 71 % | 4 °C | 57 % | 0% | 57% | 2% | 0% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h north-northwest |
1023 hPa | 84 % | 0 °C | 7 % | 0% | 3% | 0% | 3% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h north-northeast |
1023 hPa | 74 % | 2 °C | 7 % | 0% | 0% | 0% | 7% | |
Generałów, Poland - information
State: PolandGPS coordinates: 53.7394; 20.4787
Time zone: Europe / Warsaw
Something wrong, something missing?
Weather Generałów, Poland. Weather forecast Generałów.
Generałów - weather nearby - bigger cities
Generałów - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Generałów is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Generałów
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:02 am | 8:09 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:35 pm | 15:06 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:20 am | 8:51 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:27 am | 9:44 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 2:15 am | 10:59 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 7:10 pm | 05/01/2026 4:24 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |