Weather Gębiny the day after tomorrow
Weather forecast Gębiny May 1, 2026
During the day morning clear, in the afternoon initially clear, later cloudy, in the evening clear. The highest temperature 17 °C. At night the lowest temperature 4 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Gębiny, Poland extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h south |
1028 hPa | 76 % | 2 °C | 57 % | 0% | 3% | 4% | 53% | |
| 1 AM
7 PM
| partly cloudy | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h south |
1028 hPa | 77 % | 1 °C | 16 % | 0% | 1% | 5% | 10% | |
| 2 AM
8 PM
| partly cloudy | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h south |
1027 hPa | 76 % | 1 °C | 16 % | 0% | 0% | 9% | 6% | |
| 3 AM
9 PM
| clear | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 0.4 m/s1 km/h south-southeast |
1027 hPa | 77 % | 0 °C | 11 % | 0% | 0% | 11% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 0.4 m/s1 km/h southeast |
1027 hPa | 78 % | 0 °C | 11 % | 0% | 0% | 11% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 0.2 m/s1 km/h south-southeast |
1027 hPa | 78 % | 0 °C | 12 % | 0% | 0% | 12% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 0.3 m/s1 km/h northwest |
1028 hPa | 80 % | 0 °C | 7 % | 0% | 0% | 7% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 0.3 m/s1 km/h north |
1028 hPa | 73 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h north-northeast |
1028 hPa | 62 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| clear | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h north-northeast |
1028 hPa | 56 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h north-northeast |
1028 hPa | 53 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| clear | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h north |
1028 hPa | 51 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| clear | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h north |
1028 hPa | 50 % | 4 °C | 3 % | 0% | 3% | 0% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| clear | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h north |
1027 hPa | 48 % | 4 °C | 3 % | 0% | 3% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h north |
1027 hPa | 47 % | 5 °C | 18 % | 0% | 3% | 0% | 15% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h north-northwest |
1025 hPa | 74 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h south-southwest |
1025 hPa | 89 % | 6 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 2% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h west-southwest |
1024 hPa | 72 % | 7 °C | 4 % | 0% | 0% | 0% | 4% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 24 °C 23 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h west-northwest |
1022 hPa | 35 % | 7 °C | 7 % | 0% | 0% | 0% | 7% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h south-southwest |
1019 hPa | 56 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Gębiny, Poland - information
State: PolandGPS coordinates: 53.6652; 20.2955
Time zone: Europe / Warsaw
Altitude: 135 m
The administrative part:
- Warmian-Masurian Voivodeship, Olsztyn
- Powiat olsztyński, Dobre Miasto
Something wrong, something missing?
Weather Gębiny, Poland. Weather forecast Gębiny.
Gębiny - weather nearby - bigger cities
Gębiny - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Gębiny is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Gębiny
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:03 am | 8:09 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:35 pm | 15:06 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:21 am | 8:51 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:28 am | 9:44 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 2:16 am | 10:58 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 7:11 pm | 05/01/2026 4:25 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |