Weather Gdynia the day after tomorrow
Weather forecast for Gdynia May 17, 2026
During the day morning overcast, later morning partly cloudy, in the afternoon initially partly cloudy, later cloudy, in the evening overcast. The highest temperature 13 °C. At night the lowest temperature 9 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Gdynia, Poland extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sunday 05/17/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| overcast | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h west |
1009 hPa | 69 % | 5 °C | 97 % | 0% | 67% | 0% | 91% | |
| 1 AM
7 PM
| overcast | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h west |
1010 hPa | 71 % | 5 °C | 98 % | 0% | 91% | 8% | 89% | |
| 2 AM
8 PM
| overcast | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h northwest |
1010 hPa | 70 % | 5 °C | 99 % | 0% | 93% | 54% | 98% | |
| 3 AM
9 PM
| overcast | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h northwest |
1011 hPa | 70 % | 5 °C | 100 % | 0% | 91% | 76% | 97% | |
| 4 AM
10 PM
| overcast | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h north-northwest |
1012 hPa | 72 % | 5 °C | 99 % | 0% | 76% | 81% | 88% | |
| 5 AM
11 PM
| overcast | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h northwest |
1012 hPa | 70 % | 5 °C | 94 % | 0% | 47% | 48% | 73% | |
| 6 AM
12 AM
| overcast | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h northwest |
1013 hPa | 69 % | 5 °C | 86 % | 0% | 30% | 40% | 66% | |
| 7 AM
1 AM
| cloudy | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h northwest |
1013 hPa | 74 % | 6 °C | 84 % | 0% | 25% | 27% | 70% | |
| 8 AM
2 AM
| cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h north-northwest |
1014 hPa | 70 % | 6 °C | 75 % | 0% | 12% | 17% | 67% | |
| 9 AM
3 AM
| partly cloudy | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h north-northwest |
1014 hPa | 67 % | 6 °C | 28 % | 0% | 4% | 7% | 19% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h north-northeast |
1014 hPa | 67 % | 7 °C | 7 % | 0% | 1% | 0% | 5% | |
| 11 AM
5 AM
| clear | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h northeast |
1015 hPa | 66 % | 6 °C | 9 % | 0% | 6% | 0% | 3% | |
| 12 PM
6 AM
| partly cloudy | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h northeast |
1015 hPa | 66 % | 6 °C | 27 % | 0% | 13% | 0% | 16% | |
| 1 PM
7 AM
| partly cloudy | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h northeast |
1016 hPa | 67 % | 6 °C | 28 % | 0% | 6% | 1% | 24% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 6.2 m/s22 km/h north-northeast |
1016 hPa | 62 % | 5 °C | 9 % | 0% | 2% | 2% | 5% | |
| 3 PM
9 AM
| clear | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 6.0 m/s22 km/h north-northeast |
1016 hPa | 60 % | 5 °C | 3 % | 0% | 1% | 0% | 2% | |
| 4 PM
10 AM
| cloudy | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h north-northeast |
1016 hPa | 61 % | 5 °C | 38 % | 0% | 0% | 0% | 38% | |
| 5 PM
11 AM
| cloudy | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h north-northeast |
1017 hPa | 62 % | 5 °C | 54 % | 0% | 0% | 0% | 54% | |
| 6 PM
12 PM
| cloudy | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h north-northeast |
1017 hPa | 66 % | 5 °C | 80 % | 0% | 0% | 5% | 79% | |
| 7 PM
1 PM
| overcast | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h northeast |
1017 hPa | 68 % | 5 °C | 95 % | 0% | 0% | 34% | 94% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h north-northeast |
1017 hPa | 71 % | 5 °C | 99 % | 0% | 0% | 87% | 95% | |
Monday 05/18/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| overcast | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h north-northwest |
1018 hPa | 89 % | 7 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 97% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h north-northwest |
1018 hPa | 81 % | 7 °C | 100 % | 0% | 55% | 100% | 69% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h north |
1018 hPa | 70 % | 7 °C | 99 % | 0% | 13% | 97% | 42% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h north-northwest |
1017 hPa | 78 % | 7 °C | 75 % | 0% | 2% | 0% | 75% | |
Gdynia, Poland - information
State: PolandGPS coordinates: 54.5189; 18.5319
Time zone: Europe / Warsaw
Population: 244 969
Altitude: 14 m
The administrative part:
Something wrong, something missing?
Weather Gdynia, Poland. Weather forecast for Gdynia.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Gdynia is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Gdynia
data are always in the local timeSun and light
May 17, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 4:37 am | 8:48 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:42 pm | 16:11 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 3:48 am | 9:37 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 2:40 am | 10:46 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| does not occur | does not occur |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/17/2026 4:10 am | 05/17/2026 10:43 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |