Weather Gałęzów, Lublin Voivodeship tomorrow
Weather forecast Gałęzów, Lublin Voivodeship April 29, 2026
During the day morning clear, later morning cloudy. The highest temperature 8 °C. Total rainfall 0.2 mm. At night cloudy. The lowest temperature -1 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Gałęzów, Lublin Voivodeship, Poland extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| cloudy | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h north-northwest |
1024 hPa | 70 % | -2 °C | 82 % | 0% | 0% | 82% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| overcast | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h north-northwest |
1024 hPa | 73 % | -1 °C | 100 % | 0% | 29% | 100% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| overcast | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h north-northwest |
1024 hPa | 68 % | -1 °C | 100 % | 0% | 23% | 100% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| partly cloudy | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h north-northwest |
1024 hPa | 69 % | -1 °C | 30 % | 0% | 3% | 30% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h north |
1024 hPa | 69 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | -1 °C -4 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h north |
1025 hPa | 76 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | 0 °C -3 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h north-northwest |
1025 hPa | 76 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 1 °C -2 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h north-northwest |
1025 hPa | 71 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h north-northwest |
1026 hPa | 69 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| partly cloudy | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h north |
1026 hPa | 63 % | -2 °C | 32 % | 0% | 32% | 0% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| cloudy | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h north |
1026 hPa | 57 % | -2 °C | 71 % | 0% | 65% | 18% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| cloudy | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h north |
1026 hPa | 51 % | -3 °C | 79 % | 0% | 73% | 23% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| partly cloudy | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h north-northwest |
1026 hPa | 46 % | -4 °C | 35 % | 0% | 18% | 26% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| partly cloudy | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h north-northwest |
1026 hPa | 40 % | -5 °C | 28 % | 0% | 18% | 21% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 8 °C 4 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h north-northwest |
1025 hPa | 34 % | -6 °C | 45 % | 0% | 1% | 45% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| cloudy | 8 °C 4 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h north-northwest |
1025 hPa | 32 % | -6 °C | 75 % | 0% | 0% | 75% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| cloudy | 8 °C 4 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h north |
1025 hPa | 32 % | -7 °C | 71 % | 0% | 0% | 71% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| cloudy | 8 °C 4 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h north |
1026 hPa | 33 % | -7 °C | 79 % | 0% | 0% | 79% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| overcast | 7 °C 3 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h north |
1026 hPa | 34 % | -7 °C | 96 % | 0% | 0% | 96% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| overcast | 7 °C 3 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h north |
1026 hPa | 38 % | -6 °C | 96 % | 0% | 4% | 96% | 3% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h north-northwest |
1027 hPa | 43 % | -5 °C | 71 % | 0% | 3% | 70% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| cloudy | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h north-northwest |
1027 hPa | 49 % | -5 °C | 68 % | 0% | 0% | 68% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| clear | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h northwest |
1027 hPa | 54 % | -4 °C | 10 % | 0% | 0% | 10% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| cloudy | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h northwest |
1028 hPa | 58 % | -4 °C | 42 % | 0% | 0% | 42% | 0% | |
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| cloudy | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h north-northwest |
1028 hPa | 58 % | -4 °C | 77 % | 0% | 1% | 77% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| cloudy | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h north-northwest |
1028 hPa | 59 % | -4 °C | 79 % | 0% | 7% | 78% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| cloudy | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h north-northwest |
1028 hPa | 61 % | -4 °C | 70 % | 0% | 10% | 70% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| partly cloudy | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h north-northwest |
1028 hPa | 64 % | -4 °C | 35 % | 0% | 10% | 34% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| cloudy | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h north-northwest |
1028 hPa | 63 % | -4 °C | 82 % | 0% | 46% | 82% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| cloudy | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h north-northwest |
1029 hPa | 66 % | -3 °C | 81 % | 0% | 22% | 80% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| overcast | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h north-northwest |
1029 hPa | 70 % | -2 °C | 100 % | 0% | 97% | 98% | 3% | |
| 7 AM
1 AM
| overcast | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h north-northwest |
1029 hPa | 66 % | -1 °C | 89 % | 0% | 85% | 71% | 21% | |
| 8 AM
2 AM
| cloudy | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h north-northwest |
1029 hPa | 61 % | -1 °C | 74 % | 0% | 28% | 64% | 9% | |
| 9 AM
3 AM
| partly cloudy | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h north |
1029 hPa | 54 % | -1 °C | 21 % | 0% | 1% | 9% | 12% | |
| 10 AM
4 AM
| overcast | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h north |
1029 hPa | 40 % | -4 °C | 100 % | 0% | 96% | 100% | 75% | |
| 11 AM
5 AM
| overcast | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h north |
1029 hPa | 40 % | -4 °C | 100 % | 0% | 96% | 100% | 77% | |
| 12 PM
6 AM
| overcast | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h north-northwest |
1029 hPa | 42 % | -3 °C | 99 % | 0% | 50% | 99% | 30% | |
| 1 PM
7 AM
| overcast | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h north-northwest |
1029 hPa | 42 % | -3 °C | 95 % | 0% | 67% | 94% | 3% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h north-northwest |
1028 hPa | 41 % | -3 °C | 95 % | 0% | 18% | 94% | 14% | |
| 3 PM
9 AM
| overcast | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h north-northwest |
1027 hPa | 40 % | -3 °C | 93 % | 0% | 10% | 92% | 10% | |
| 4 PM
10 AM
| overcast | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h north-northwest |
1027 hPa | 38 % | -3 °C | 89 % | 0% | 3% | 88% | 6% | |
| 5 PM
11 AM
| overcast | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h north-northwest |
1026 hPa | 35 % | -4 °C | 87 % | 0% | 0% | 86% | 7% | |
| 6 PM
12 PM
| cloudy | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h north-northwest |
1026 hPa | 35 % | -4 °C | 68 % | 0% | 0% | 68% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| cloudy | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h northwest |
1026 hPa | 44 % | -3 °C | 74 % | 0% | 0% | 74% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h west-northwest |
1026 hPa | 47 % | -3 °C | 99 % | 0% | 0% | 99% | 7% | |
Gałęzów, Lublin Voivodeship, Poland - information
State: PolandGPS coordinates: 50.9893; 22.5338
Time zone: Europe / Warsaw
Altitude: 222 m
The administrative part:
- Lublin Voivodeship, Lublin
- Lublin County, Przybysławice, Lublin Voivodeship
Something wrong, something missing?
Weather Gałęzów, Lublin Voivodeship, Poland. Weather forecast Gałęzów, Lublin Voivodeship.
Gałęzów, Lublin Voivodeship - weather nearby - bigger cities
Gałęzów, Lublin Voivodeship - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Gałęzów, Lublin Voivodeship is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Gałęzów, Lublin Voivodeship
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:06 am | 7:48 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:27 pm | 14:41 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:29 am | 8:26 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:42 am | 9:13 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 2:45 am | 10:11 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 4:26 pm | 04/29/2026 4 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |