Weather Dzierzgonka long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Dzierzgonka for ten days.
Monday, May 4
25 / 13°C
| 0.0 mm | 12 km/h |
| 13 °C | 13 °C | 2 am | |
| 16 °C | 16 °C | 8 am | |
| 25 °C | 25 °C | 2 pm | |
| 18 °C | 19 °C | 8 pm |
sunrise 4:59 am
sunset 8:19 pm
HOURLY
sunset 8:19 pm
|
|
|
|
Weather forecast Dzierzgonka, Poland extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Monday 05/04/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| cloudy | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h south |
1011 hPa | 82 % | 10 °C | 93 % | 0% | 0% | 0% | 93% | |
| 8 AM
2 AM
| cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h south-southwest |
1011 hPa | 70 % | 11 °C | 30 % | 0% | 0% | 0% | 30% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 25 °C 25 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h south-southwest |
1011 hPa | 45 % | 12 °C | 73 % | 0% | 0% | 0% | 73% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h north-northeast |
1010 hPa | 72 % | 13 °C | 100 % | 0% | 0% | 88% | 100% | |
Tuesday 05/05/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| overcast | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h north-northwest |
1010 hPa | 86 % | 10 °C | 88 % | 0% | 0% | 79% | 57% | |
| 8 AM
2 AM
| cloudy | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h north-northwest |
1011 hPa | 78 % | 7 °C | 30 % | 0% | 0% | 17% | 13% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h north-northwest |
1013 hPa | 49 % | 7 °C | 72 % | 0% | 0% | 0% | 72% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h north-northeast |
1012 hPa | 76 % | 8 °C | 91 % | 0% | 2% | 11% | 91% | |
Dzierzgonka, Poland - information
State: PolandGPS coordinates: 54.0337; 19.4360
Time zone: Europe / Warsaw
Altitude: 255 m
The administrative part:
- Warmian-Masurian Voivodeship, Olsztyn
- Braniewo County, Gronowo Elbląskie
Something wrong, something missing?
Weather Dzierzgonka, Poland. Weather forecast Dzierzgonka.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Dzierzgonka is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Dzierzgonka
data are always in the local timeSun and light
May 4, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 4:59 am | 8:19 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:39 pm | 15:20 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:16 am | 9:03 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:20 am | 9:59 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 1:59 am | 11:24 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/03/2026 11:06 pm | 05/04/2026 5:27 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |