Weather Dylów A today
Weather forecast Dylów A April 29, 2026
Afternoon in the afternoon cloudy, in the evening clear. The highest temperature 9 °C. At night the lowest temperature 2 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Dylów A, Poland extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 9 AM
3 AM
| clear | 5 °C 1 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h north-northeast |
1028 hPa | 40 % | -7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 6 °C 2 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h north-northeast |
1028 hPa | 33 % | -8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| clear | 7 °C 3 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h north-northeast |
1028 hPa | 32 % | -8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| cloudy | 8 °C 4 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h north-northeast |
1028 hPa | 27 % | -9 °C | 81 % | 0% | 4% | 80% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| overcast | 9 °C 5 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h north-northeast |
1028 hPa | 26 % | -9 °C | 86 % | 0% | 0% | 86% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 9 °C 5 °C |
0.0 mm | 6.1 m/s22 km/h north-northeast |
1028 hPa | 30 % | -7 °C | 68 % | 0% | 20% | 67% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| cloudy | 8 °C 4 °C |
0.0 mm | 5.9 m/s21 km/h north-northeast |
1028 hPa | 37 % | -5 °C | 84 % | 0% | 81% | 78% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| cloudy | 8 °C 4 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h north-northeast |
1029 hPa | 37 % | -5 °C | 85 % | 0% | 84% | 59% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| cloudy | 8 °C 4 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h north-northeast |
1029 hPa | 37 % | -5 °C | 75 % | 0% | 39% | 73% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| partly cloudy | 8 °C 4 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h north-northeast |
1028 hPa | 34 % | -6 °C | 28 % | 0% | 1% | 28% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| cloudy | 8 °C 4 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h north-northeast |
1028 hPa | 31 % | -8 °C | 56 % | 0% | 0% | 56% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h northeast |
1029 hPa | 41 % | -6 °C | 2 % | 0% | 0% | 2% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| clear | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h east-northeast |
1029 hPa | 44 % | -6 °C | 10 % | 0% | 0% | 10% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| clear | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h north |
1030 hPa | 47 % | -6 °C | 10 % | 0% | 0% | 10% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| clear | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h north-northwest |
1030 hPa | 52 % | -7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 1 °C -2 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h north-northeast |
1031 hPa | 53 % | -7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| partly cloudy | 1 °C -2 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h northeast |
1031 hPa | 57 % | -6 °C | 21 % | 0% | 0% | 0% | 21% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 0 °C -3 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h east-northeast |
1031 hPa | 62 % | -6 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 1% | |
| 3 AM
9 PM
| clear | 0 °C -3 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h northeast |
1031 hPa | 62 % | -6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | -1 °C -4 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h north-northwest |
1031 hPa | 64 % | -6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | -2 °C -5 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h west-northwest |
1031 hPa | 69 % | -6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | -2 °C -5 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h west-northwest |
1032 hPa | 70 % | -6 °C | 5 % | 0% | 0% | 0% | 5% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 1 °C -2 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h west-northwest |
1032 hPa | 59 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h northwest |
1032 hPa | 48 % | -5 °C | 10 % | 0% | 0% | 1% | 9% | |
| 9 AM
3 AM
| cloudy | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h northwest |
1032 hPa | 39 % | -6 °C | 70 % | 0% | 0% | 0% | 70% | |
| 10 AM
4 AM
| cloudy | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h north-northwest |
1031 hPa | 36 % | -5 °C | 96 % | 0% | 0% | 1% | 96% | |
| 11 AM
5 AM
| cloudy | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h north |
1031 hPa | 34 % | -5 °C | 69 % | 0% | 0% | 12% | 64% | |
| 12 PM
6 AM
| cloudy | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h north |
1031 hPa | 31 % | -5 °C | 39 % | 0% | 0% | 33% | 9% | |
| 1 PM
7 AM
| cloudy | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h north |
1030 hPa | 28 % | -6 °C | 78 % | 0% | 0% | 25% | 66% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 12 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h north |
1030 hPa | 24 % | -7 °C | 63 % | 0% | 0% | 42% | 34% | |
| 3 PM
9 AM
| cloudy | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h north |
1029 hPa | 27 % | -6 °C | 52 % | 0% | 0% | 26% | 31% | |
| 4 PM
10 AM
| overcast | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h north |
1029 hPa | 29 % | -4 °C | 99 % | 0% | 1% | 41% | 99% | |
| 5 PM
11 AM
| overcast | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h north |
1029 hPa | 32 % | -3 °C | 100 % | 0% | 32% | 99% | 99% | |
| 6 PM
12 PM
| overcast | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h north |
1028 hPa | 34 % | -3 °C | 100 % | 0% | 10% | 100% | 95% | |
| 7 PM
1 PM
| overcast | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h north |
1028 hPa | 37 % | -3 °C | 100 % | 0% | 78% | 100% | 57% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h north |
1028 hPa | 41 % | -2 °C | 82 % | 0% | 11% | 78% | 21% | |
| 9 PM
3 PM
| cloudy | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h north |
1029 hPa | 47 % | -1 °C | 64 % | 0% | 0% | 63% | 2% | |
| 10 PM
4 PM
| overcast | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h north |
1029 hPa | 56 % | 0 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| overcast | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h south-southeast |
1028 hPa | 55 % | 0 °C | 96 % | 0% | 0% | 96% | 0% | |
Dylów A, Poland - information
State: PolandGPS coordinates: 51.1648; 18.9844
Time zone: Europe / Warsaw
Altitude: 213 m
The administrative part:
- Łódź Voivodeship, Lodz
- Powiat pajęczański, Działoszyn, Łódź Voivodeship
Something wrong, something missing?
Weather Dylów A, Poland. Weather forecast Dylów A.
Dylów A - weather nearby - bigger cities
Dylów A - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Dylów A is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Dylów A
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Dylów A
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:20 am | 8:03 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:41 pm | 14:42 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:42 am | 8:41 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:55 am | 9:28 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 2:57 am | 10:27 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 4:41 pm | 04/29/2026 4:14 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |