Weather Bożniewice, Lublin Voivodeship tomorrow
| 14 °C | 14 °C | 9 am | |
| 15 °C | 16 °C | 12 pm | |
| 16 °C | 17 °C | 3 pm | |
| 12 °C | 12 °C | 9 pm |
sunrise 4:36 am
sunset 8:18 pm
HOURLY
sunset 8:18 pm
Weather forecast Bożniewice, Lublin Voivodeship May 16, 2026
During the day overcast, later morning rain. The highest temperature 17 °C. Total rainfall 7.2 mm. At night light rain. The lowest temperature 8 °C. Total rainfall 0.9 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Bożniewice, Lublin Voivodeship, Poland extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Saturday 05/16/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| cloudy | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h south |
1002 hPa | 94 % | 8 °C | 100 % | 0% | 0% | 2% | 100% | |
| 1 AM
7 PM
| cloudy | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h south-southwest |
1002 hPa | 94 % | 9 °C | 97 % | 0% | 0% | 4% | 97% | |
| 2 AM
8 PM
| light rain | 9 °C 8 °C |
0.1 mm | 2.7 m/s10 km/h south-southwest |
1002 hPa | 95 % | 8 °C | 96 % | 0% | 0% | 35% | 96% | |
| 3 AM
9 PM
| overcast | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h south |
1002 hPa | 96 % | 8 °C | 93 % | 0% | 0% | 57% | 87% | |
| 4 AM
10 PM
| light rain | 8 °C 7 °C |
0.1 mm | 2.2 m/s8 km/h south |
1002 hPa | 96 % | 7 °C | 96 % | 0% | 0% | 49% | 94% | |
| 5 AM
11 PM
| light rain | 8 °C 7 °C |
0.1 mm | 2.1 m/s8 km/h south |
1002 hPa | 97 % | 7 °C | 100 % | 0% | 4% | 100% | 85% | |
| 6 AM
12 AM
| overcast | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h south |
1002 hPa | 96 % | 8 °C | 100 % | 0% | 16% | 100% | 44% | |
| 7 AM
1 AM
| overcast | 10 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h south |
1002 hPa | 96 % | 9 °C | 100 % | 0% | 18% | 100% | 95% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h south-southeast |
1003 hPa | 93 % | 10 °C | 100 % | 0% | 22% | 32% | 99% | |
| 9 AM
3 AM
| light rain | 14 °C 14 °C |
0.1 mm | 1.1 m/s4 km/h southeast |
1002 hPa | 89 % | 11 °C | 100 % | 0% | 4% | 56% | 100% | |
| 10 AM
4 AM
| rain | 15 °C 15 °C |
0.5 mm | 2.3 m/s8 km/h southeast |
1003 hPa | 82 % | 11 °C | 100 % | 0% | 38% | 85% | 100% | |
| 11 AM
5 AM
| rain | 15 °C 15 °C |
0.7 mm | 2.2 m/s8 km/h southeast |
1003 hPa | 84 % | 12 °C | 100 % | 0% | 26% | 98% | 100% | |
| 12 PM
6 AM
| rain | 15 °C 15 °C |
0.7 mm | 2.1 m/s8 km/h southeast |
1003 hPa | 86 % | 12 °C | 100 % | 0% | 27% | 100% | 100% | |
| 1 PM
7 AM
| light rain | 15 °C 16 °C |
0.2 mm | 1.4 m/s5 km/h east-southeast |
1003 hPa | 87 % | 13 °C | 100 % | 0% | 8% | 100% | 96% | |
| 2 PM
8 AM
| rain | 16 °C 17 °C |
0.3 mm | 1.6 m/s6 km/h east-northeast |
1003 hPa | 87 % | 13 °C | 100 % | 0% | 45% | 100% | 98% | |
| 3 PM
9 AM
| rain | 16 °C 17 °C |
0.4 mm | 2.2 m/s8 km/h east-northeast |
1002 hPa | 84 % | 13 °C | 100 % | 0% | 51% | 51% | 100% | |
| 4 PM
10 AM
| rain | 17 °C 18 °C |
0.5 mm | 3.0 m/s11 km/h east-southeast |
1002 hPa | 83 % | 13 °C | 99 % | 0% | 16% | 32% | 98% | |
| 5 PM
11 AM
| heavy rain | 16 °C 17 °C |
1.1 mm | 2.8 m/s10 km/h east |
1002 hPa | 88 % | 14 °C | 99 % | 0% | 0% | 52% | 98% | |
| 6 PM
12 PM
| rain | 15 °C 16 °C |
0.6 mm | 2.9 m/s10 km/h southeast |
1003 hPa | 94 % | 13 °C | 99 % | 0% | 13% | 70% | 99% | |
| 7 PM
1 PM
| rain | 14 °C 15 °C |
0.3 mm | 1.3 m/s5 km/h south-southeast |
1003 hPa | 94 % | 13 °C | 100 % | 0% | 2% | 91% | 99% | |
| 8 PM
2 PM
| light rain | 13 °C 13 °C |
0.1 mm | 1.5 m/s5 km/h northeast |
1003 hPa | 96 % | 12 °C | 91 % | 0% | 1% | 42% | 88% | |
| 9 PM
3 PM
| overcast | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h north-northeast |
1003 hPa | 98 % | 11 °C | 93 % | 0% | 2% | 25% | 91% | |
| 10 PM
4 PM
| overcast | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h north-northeast |
1004 hPa | 99 % | 11 °C | 88 % | 0% | 29% | 35% | 77% | |
| 11 PM
5 PM
| light rain | 11 °C 11 °C |
0.2 mm | 2.1 m/s8 km/h north-northeast |
1004 hPa | 99 % | 11 °C | 97 % | 59% | 63% | 17% | 95% | |
Sunday 05/17/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| rain | 11 °C 11 °C |
0.4 mm | 2.1 m/s8 km/h northeast |
1005 hPa | 99 % | 10 °C | 100 % | 66% | 72% | 64% | 98% | |
| 1 AM
7 PM
| rain | 11 °C 11 °C |
0.6 mm | 2.3 m/s8 km/h northeast |
1005 hPa | 99 % | 10 °C | 99 % | 35% | 33% | 80% | 98% | |
| 2 AM
8 PM
| rain | 11 °C 11 °C |
0.4 mm | 2.7 m/s10 km/h northeast |
1005 hPa | 99 % | 10 °C | 99 % | 2% | 7% | 68% | 98% | |
| 3 AM
9 PM
| overcast | 10 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h north-northeast |
1005 hPa | 99 % | 10 °C | 99 % | 0% | 3% | 71% | 98% | |
| 4 AM
10 PM
| fog | 10 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h north |
1005 hPa | 99 % | 9 °C | 100 % | 60% | 68% | 9% | 99% | |
| 5 AM
11 PM
| light rain | 10 °C 10 °C |
0.1 mm | 2.4 m/s9 km/h north |
1006 hPa | 99 % | 9 °C | 100 % | 60% | 87% | 18% | 97% | |
| 6 AM
12 AM
| light rain | 11 °C 11 °C |
0.2 mm | 2.7 m/s10 km/h north |
1006 hPa | 98 % | 10 °C | 100 % | 27% | 100% | 17% | 66% | |
| 7 AM
1 AM
| light rain | 12 °C 12 °C |
0.1 mm | 2.9 m/s10 km/h north-northeast |
1007 hPa | 97 % | 11 °C | 100 % | 10% | 100% | 8% | 93% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h north-northeast |
1007 hPa | 94 % | 12 °C | 100 % | 4% | 77% | 21% | 98% | |
| 9 AM
3 AM
| overcast | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h northeast |
1008 hPa | 90 % | 12 °C | 100 % | 0% | 100% | 7% | 89% | |
| 10 AM
4 AM
| overcast | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h east-northeast |
1008 hPa | 85 % | 12 °C | 100 % | 0% | 100% | 3% | 84% | |
| 11 AM
5 AM
| rain | 17 °C 18 °C |
0.3 mm | 1.7 m/s6 km/h east-northeast |
1009 hPa | 79 % | 13 °C | 95 % | 0% | 80% | 3% | 80% | |
| 12 PM
6 AM
| light rain showers | 18 °C 18 °C |
0.2 mm | 1.7 m/s6 km/h east |
1009 hPa | 70 % | 12 °C | 75 % | 0% | 32% | 11% | 62% | |
| 1 PM
7 AM
| light rain showers | 20 °C 20 °C |
0.2 mm | 2.0 m/s7 km/h east-southeast |
1009 hPa | 63 % | 12 °C | 75 % | 0% | 15% | 16% | 66% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h east-northeast |
1009 hPa | 61 % | 12 °C | 89 % | 0% | 39% | 28% | 75% | |
| 3 PM
9 AM
| light rain showers | 21 °C 22 °C |
0.2 mm | 1.6 m/s6 km/h east-northeast |
1009 hPa | 59 % | 12 °C | 76 % | 0% | 46% | 17% | 58% | |
| 4 PM
10 AM
| rain showers | 20 °C 20 °C |
0.7 mm | 3.8 m/s14 km/h north-northeast |
1009 hPa | 61 % | 12 °C | 71 % | 0% | 34% | 30% | 55% | |
| 5 PM
11 AM
| light rain showers | 18 °C 18 °C |
0.1 mm | 4.5 m/s16 km/h north-northwest |
1010 hPa | 77 % | 13 °C | 82 % | 0% | 32% | 46% | 57% | |
| 6 PM
12 PM
| partly cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h north-northwest |
1010 hPa | 88 % | 14 °C | 34 % | 0% | 3% | 11% | 22% | |
| 7 PM
1 PM
| cloudy | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h north-northwest |
1011 hPa | 90 % | 14 °C | 86 % | 0% | 8% | 12% | 83% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h north-northwest |
1011 hPa | 94 % | 13 °C | 100 % | 0% | 14% | 8% | 100% | |
| 9 PM
3 PM
| cloudy | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h north-northwest |
1012 hPa | 95 % | 12 °C | 94 % | 0% | 1% | 7% | 94% | |
| 10 PM
4 PM
| cloudy | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h north-northwest |
1012 hPa | 96 % | 11 °C | 84 % | 0% | 13% | 3% | 82% | |
| 11 PM
5 PM
| overcast | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h north-northwest |
1012 hPa | 97 % | 11 °C | 88 % | 0% | 53% | 0% | 72% | |
Bożniewice, Lublin Voivodeship, Poland - information
State: PolandGPS coordinates: 51.6083; 22.3898
Time zone: Europe / Warsaw
Altitude: 127 m
The administrative part:
- Lublin Voivodeship, Lublin
- Powiat lubartowski, Lubartów, Lublin Voivodeship
Something wrong, something missing?
Weather Bożniewice, Lublin Voivodeship, Poland. Weather forecast Bożniewice, Lublin Voivodeship.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Bożniewice, Lublin Voivodeship is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Bożniewice, Lublin Voivodeship
data are always in the local timeSun and light
May 16, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 4:36 am | 8:18 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:26 pm | 15:41 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 3:53 am | 9 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 2:57 am | 9:57 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 1:30 am | 11:28 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/16/2026 3:44 am | 05/16/2026 8:32 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |