Weather Borzęcin, Lesser Poland Voivodeship weekend
Weather forecast for Borzęcin, Lesser Poland Voivodeship for this and next weekend.
|
Friday
5/1/26 |
Saturday
5/2/26 |
Sunday
5/3/26 |
Saturday during the day morning clear, later morning partly cloudy, in the afternoon initially partly cloudy, later clear. Sunday during the day clear.
Friday, May 1
17 / 4°C
| 0.0 mm | 14 km/h |
| 9 °C | 7 °C | 9 am | |
| 15 °C | 12 °C | 12 pm | |
| 16 °C | 14 °C | 3 pm | |
| 13 °C | 11 °C | 9 pm |
sunrise 5:13 am
sunset 7:56 pm
HOURLY
sunset 7:56 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Borzęcin, Lesser Poland Voivodeship, Poland extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| cloudy | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h west-southwest |
1028 hPa | 60 % | -3 °C | 82 % | 0% | 24% | 80% | 17% | |
| 1 AM
7 PM
| overcast | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h west-southwest |
1028 hPa | 58 % | -2 °C | 100 % | 0% | 100% | 74% | 3% | |
| 2 AM
8 PM
| overcast | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h west |
1028 hPa | 56 % | -2 °C | 100 % | 0% | 99% | 99% | 16% | |
| 3 AM
9 PM
| overcast | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h west |
1028 hPa | 55 % | -3 °C | 100 % | 0% | 96% | 98% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| overcast | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h west |
1028 hPa | 57 % | -2 °C | 100 % | 0% | 98% | 100% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| overcast | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h west |
1028 hPa | 60 % | -2 °C | 100 % | 0% | 96% | 100% | 3% | |
| 6 AM
12 AM
| overcast | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h west |
1028 hPa | 62 % | -1 °C | 97 % | 0% | 47% | 96% | 22% | |
| 7 AM
1 AM
| overcast | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h west |
1028 hPa | 61 % | -1 °C | 100 % | 0% | 85% | 100% | 9% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h west |
1029 hPa | 55 % | -1 °C | 100 % | 0% | 70% | 100% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| partly cloudy | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h west-northwest |
1028 hPa | 48 % | -1 °C | 32 % | 0% | 3% | 30% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h west-northwest |
1028 hPa | 44 % | 0 °C | 1 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| clear | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h northwest |
1028 hPa | 42 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| cloudy | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h north |
1028 hPa | 36 % | 0 °C | 41 % | 0% | 39% | 21% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| partly cloudy | 16 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h north |
1027 hPa | 31 % | -1 °C | 28 % | 0% | 10% | 26% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| partly cloudy | 17 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h north |
1026 hPa | 30 % | 0 °C | 28 % | 0% | 3% | 27% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| cloudy | 16 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h north |
1026 hPa | 33 % | 0 °C | 68 % | 0% | 18% | 67% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| overcast | 16 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h north |
1026 hPa | 37 % | 1 °C | 94 % | 0% | 78% | 94% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| cloudy | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h north |
1026 hPa | 39 % | 1 °C | 38 % | 0% | 12% | 29% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| overcast | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h north |
1026 hPa | 40 % | 1 °C | 100 % | 0% | 1% | 100% | 24% | |
| 7 PM
1 PM
| overcast | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h northeast |
1025 hPa | 45 % | 3 °C | 100 % | 0% | 7% | 100% | 10% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h south |
1025 hPa | 49 % | 3 °C | 91 % | 0% | 10% | 90% | 7% | |
| 9 PM
3 PM
| cloudy | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h south-southwest |
1025 hPa | 52 % | 3 °C | 76 % | 0% | 7% | 75% | 4% | |
| 10 PM
4 PM
| partly cloudy | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h south-southwest |
1026 hPa | 57 % | 3 °C | 20 % | 0% | 6% | 19% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| partly cloudy | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h southwest |
1026 hPa | 63 % | 3 °C | 13 % | 0% | 8% | 12% | 0% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h southwest |
1026 hPa | 65 % | 3 °C | 3 % | 0% | 3% | 0% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h southwest |
1026 hPa | 69 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h southwest |
1025 hPa | 73 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| partly cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 0.3 m/s1 km/h south-southeast |
1026 hPa | 59 % | 4 °C | 35 % | 0% | 35% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 20 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h east-northeast |
1024 hPa | 35 % | 3 °C | 9 % | 0% | 1% | 0% | 7% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h southeast |
1021 hPa | 49 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Borzęcin, Lesser Poland Voivodeship, Poland - information
State: PolandGPS coordinates: 50.0654; 20.7110
Time zone: Europe / Warsaw
Population: 3 865
Altitude: 190 m
The administrative part:
- Lesser Poland Voivodeship, Krakow
- Powiat brzeski, Brzesko, Lesser Poland Voivodeship
Something wrong, something missing?
Weather Borzęcin, Lesser Poland Voivodeship, Poland. Weather forecast Borzęcin, Lesser Poland Voivodeship.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Borzęcin, Lesser Poland Voivodeship is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Borzęcin, Lesser Poland Voivodeship
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:13 am | 7:56 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:34 pm | 14:42 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:35 am | 8:33 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:50 am | 9:19 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 2:54 am | 10:16 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 6:58 pm | 05/01/2026 4:36 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |