Weather Bory Sobieski the day after tomorrow
Weather forecast Bory Sobieski May 1, 2026
During the day morning cloudy, later morning partly cloudy, in the afternoon initially partly cloudy, later cloudy, in the evening initially cloudy, later clear. The highest temperature 19 °C. At night the lowest temperature 8 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Bory Sobieski, Poland extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| overcast | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h north-northeast |
1029 hPa | 36 % | -4 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| overcast | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h north-northeast |
1029 hPa | 40 % | -3 °C | 100 % | 0% | 38% | 100% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| overcast | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h west |
1029 hPa | 42 % | -3 °C | 100 % | 0% | 6% | 100% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| overcast | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h west |
1029 hPa | 43 % | -3 °C | 100 % | 0% | 25% | 100% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| overcast | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h west-southwest |
1029 hPa | 44 % | -2 °C | 100 % | 0% | 23% | 100% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| overcast | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h west-southwest |
1029 hPa | 45 % | -2 °C | 100 % | 0% | 15% | 100% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| overcast | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h west-southwest |
1029 hPa | 47 % | -2 °C | 100 % | 0% | 7% | 100% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| cloudy | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h west-southwest |
1029 hPa | 47 % | -1 °C | 84 % | 0% | 6% | 83% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h west |
1028 hPa | 44 % | -1 °C | 5 % | 0% | 0% | 5% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| partly cloudy | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h west-northwest |
1028 hPa | 39 % | -1 °C | 21 % | 0% | 15% | 14% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| partly cloudy | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h northwest |
1028 hPa | 38 % | 0 °C | 16 % | 0% | 0% | 16% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| clear | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h north-northwest |
1028 hPa | 37 % | 0 °C | 7 % | 0% | 6% | 6% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| partly cloudy | 17 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h north-northwest |
1027 hPa | 33 % | 0 °C | 21 % | 0% | 11% | 20% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| cloudy | 18 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h north |
1027 hPa | 32 % | 1 °C | 38 % | 0% | 35% | 18% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 19 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h north |
1026 hPa | 31 % | 1 °C | 84 % | 0% | 1% | 84% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h north |
1025 hPa | 38 % | 2 °C | 7 % | 0% | 1% | 7% | 0% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h east-southeast |
1026 hPa | 68 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h southeast |
1026 hPa | 57 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 21 °C 19 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h southeast |
1023 hPa | 30 % | 3 °C | 12 % | 0% | 0% | 0% | 12% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h southeast |
1020 hPa | 40 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Bory Sobieski, Poland - information
State: PolandGPS coordinates: 50.1833; 19.2667
Time zone: Europe / Warsaw
Altitude: 267 m
The administrative part:
- Silesian Voivodeship, Katowice
- Jaworzno, Jaworzno, Silesian Voivodeship
Something wrong, something missing?
Weather Bory Sobieski, Poland. Weather forecast Bory Sobieski.
Bory Sobieski - weather nearby - bigger cities
Bory Sobieski - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Bory Sobieski is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Bory Sobieski
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:18 am | 8:02 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:40 pm | 14:43 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:41 am | 8:40 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:55 am | 9:26 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 2:59 am | 10:23 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 7:04 pm | 05/01/2026 4:42 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |