Weather Borów, Lublin Voivodeship weekend
Weather forecast for Borów, Lublin Voivodeship for this and next weekend.
|
Today
5/15/26 |
Tomorrow
5/16/26 |
Sunday
5/17/26 |
Saturday during the day morning light rain, later morning heavy rain, in the evening rain. Sunday during the day overcast, in the afternoon initially overcast, later rain.
Friday, May 15
13 / 11°C
| 0.0 mm | 10 km/h |
| 13 °C | 13 °C | 8 pm | |
| 12 °C | 12 °C | 9 pm | |
| 12 °C | 11 °C | 10 pm | |
| 11 °C | 11 °C | 11 pm |
sunrise 4:43 am
sunset 8:15 pm
HOURLY
sunset 8:15 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Borów, Lublin Voivodeship, Poland extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/15/2026 |
|||||||||||||
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h south-southeast |
1001 hPa | 86 % | 10 °C | 98 % | 0% | 10% | 5% | 97% | |
| 9 PM
3 PM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h south |
1001 hPa | 84 % | 9 °C | 93 % | 0% | 1% | 15% | 93% | |
| 10 PM
4 PM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h south-southwest |
1001 hPa | 83 % | 9 °C | 96 % | 0% | 0% | 36% | 96% | |
| 11 PM
5 PM
| overcast | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h south-southwest |
1002 hPa | 88 % | 9 °C | 94 % | 0% | 0% | 55% | 88% | |
Saturday 05/16/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| light rain | 11 °C 11 °C |
0.1 mm | 2.3 m/s8 km/h south-southwest |
1002 hPa | 92 % | 9 °C | 98 % | 0% | 0% | 78% | 93% | |
| 1 AM
7 PM
| rain | 10 °C 9 °C |
0.7 mm | 2.5 m/s9 km/h south-southwest |
1002 hPa | 94 % | 9 °C | 100 % | 0% | 0% | 93% | 99% | |
| 2 AM
8 PM
| rain | 10 °C 9 °C |
0.7 mm | 2.0 m/s7 km/h south |
1002 hPa | 94 % | 9 °C | 100 % | 0% | 10% | 93% | 96% | |
| 3 AM
9 PM
| overcast | 10 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h southeast |
1002 hPa | 96 % | 9 °C | 100 % | 0% | 17% | 99% | 70% | |
| 4 AM
10 PM
| overcast | 10 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h southeast |
1002 hPa | 97 % | 9 °C | 100 % | 0% | 81% | 100% | 89% | |
| 5 AM
11 PM
| overcast | 10 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h southeast |
1002 hPa | 97 % | 9 °C | 100 % | 0% | 53% | 93% | 96% | |
| 6 AM
12 AM
| overcast | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h southeast |
1002 hPa | 97 % | 10 °C | 100 % | 0% | 41% | 93% | 100% | |
| 7 AM
1 AM
| overcast | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h east-southeast |
1002 hPa | 97 % | 10 °C | 100 % | 0% | 87% | 100% | 98% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east-southeast |
1001 hPa | 96 % | 10 °C | 100 % | 0% | 13% | 78% | 99% | |
| 9 AM
3 AM
| rain | 13 °C 13 °C |
0.4 mm | 2.7 m/s10 km/h southeast |
1001 hPa | 91 % | 11 °C | 100 % | 0% | 16% | 96% | 100% | |
| 10 AM
4 AM
| heavy rain | 14 °C 14 °C |
1.0 mm | 3.1 m/s11 km/h south-southeast |
1001 hPa | 88 % | 11 °C | 100 % | 0% | 85% | 100% | 100% | |
| 11 AM
5 AM
| heavy rain | 14 °C 14 °C |
1.4 mm | 2.8 m/s10 km/h southeast |
1001 hPa | 91 % | 12 °C | 100 % | 0% | 77% | 100% | 100% | |
| 12 PM
6 AM
| heavy rain | 13 °C 13 °C |
1.6 mm | 2.8 m/s10 km/h southeast |
1002 hPa | 91 % | 12 °C | 100 % | 0% | 85% | 100% | 100% | |
| 1 PM
7 AM
| rain | 13 °C 13 °C |
0.5 mm | 2.9 m/s10 km/h east-southeast |
1002 hPa | 93 % | 12 °C | 100 % | 0% | 28% | 100% | 99% | |
| 2 PM
8 AM
| light rain | 14 °C 14 °C |
0.1 mm | 3.1 m/s11 km/h east-southeast |
1001 hPa | 92 % | 13 °C | 100 % | 0% | 32% | 99% | 94% | |
| 3 PM
9 AM
| light rain | 15 °C 15 °C |
0.1 mm | 3.0 m/s11 km/h east |
1001 hPa | 89 % | 13 °C | 97 % | 0% | 8% | 83% | 85% | |
| 4 PM
10 AM
| heavy rain | 16 °C 17 °C |
1.2 mm | 3.1 m/s11 km/h east |
1001 hPa | 86 % | 13 °C | 99 % | 0% | 42% | 57% | 96% | |
| 5 PM
11 AM
| heavy rain | 15 °C 15 °C |
1.6 mm | 3.9 m/s14 km/h east-southeast |
1001 hPa | 88 % | 12 °C | 100 % | 0% | 24% | 77% | 100% | |
| 6 PM
12 PM
| heavy rain | 14 °C 14 °C |
1.8 mm | 4.0 m/s14 km/h east-southeast |
1002 hPa | 94 % | 12 °C | 100 % | 0% | 4% | 85% | 99% | |
| 7 PM
1 PM
| heavy rain | 13 °C 13 °C |
1.8 mm | 3.0 m/s11 km/h south |
1002 hPa | 93 % | 12 °C | 100 % | 0% | 10% | 83% | 99% | |
| 8 PM
2 PM
| light rain | 13 °C 13 °C |
0.2 mm | 1.2 m/s4 km/h northwest |
1002 hPa | 93 % | 11 °C | 99 % | 0% | 1% | 77% | 97% | |
| 9 PM
3 PM
| overcast | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h north |
1002 hPa | 96 % | 11 °C | 93 % | 0% | 6% | 59% | 90% | |
| 10 PM
4 PM
| overcast | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h north |
1003 hPa | 96 % | 10 °C | 100 % | 0% | 95% | 60% | 92% | |
| 11 PM
5 PM
| heavy rain | 12 °C 12 °C |
1.1 mm | 4.1 m/s15 km/h north-northwest |
1003 hPa | 96 % | 11 °C | 100 % | 2% | 93% | 53% | 99% | |
Borów, Lublin Voivodeship, Poland - information
State: PolandGPS coordinates: 50.7966; 21.9102
Time zone: Europe / Warsaw
Altitude: 139 m
The administrative part:
- Lublin Voivodeship, Lublin
- Powiat kraśnicki, Kraśnik, Lublin Voivodeship
Something wrong, something missing?
Weather Borów, Lublin Voivodeship, Poland. Weather forecast Borów, Lublin Voivodeship.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Borów, Lublin Voivodeship is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Borów, Lublin Voivodeship
data are always in the local timeSun and light
May 15, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 4:43 am | 8:15 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:28 pm | 15:31 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:02 am | 8:56 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:08 am | 9:50 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 1:52 am | 11:08 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/15/2026 3:28 am | 05/15/2026 6:56 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |