Weather Bojary, Lublin Voivodeship tomorrow
| 15 °C | 14 °C | 9 am | |
| 18 °C | 17 °C | 12 pm | |
| 17 °C | 17 °C | 3 pm | |
| 14 °C | 14 °C | 9 pm |
sunrise 4:32 am
sunset 8:14 pm
HOURLY
sunset 8:14 pm
Weather forecast Bojary, Lublin Voivodeship May 16, 2026
During the day morning overcast, later morning light rain, in the evening rain. The highest temperature 19 °C. Total rainfall 3.6 mm. At night rain showers. The lowest temperature 9 °C. Total rainfall 1.8 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Bojary, Lublin Voivodeship, Poland extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Saturday 05/16/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h south |
1002 hPa | 77 % | 7 °C | 98 % | 0% | 0% | 4% | 98% | |
| 1 AM
7 PM
| cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h south-southwest |
1002 hPa | 79 % | 8 °C | 68 % | 0% | 0% | 3% | 68% | |
| 2 AM
8 PM
| cloudy | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h south |
1002 hPa | 88 % | 8 °C | 100 % | 0% | 0% | 3% | 100% | |
| 3 AM
9 PM
| overcast | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h south |
1003 hPa | 91 % | 8 °C | 100 % | 0% | 0% | 36% | 100% | |
| 4 AM
10 PM
| overcast | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h south |
1003 hPa | 91 % | 8 °C | 94 % | 0% | 0% | 71% | 80% | |
| 5 AM
11 PM
| overcast | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h south |
1003 hPa | 93 % | 8 °C | 100 % | 0% | 3% | 96% | 85% | |
| 6 AM
12 AM
| overcast | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h south |
1002 hPa | 87 % | 8 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 94% | |
| 7 AM
1 AM
| rain | 12 °C 11 °C |
0.4 mm | 2.0 m/s7 km/h southeast |
1002 hPa | 82 % | 8 °C | 91 % | 0% | 0% | 31% | 86% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h south-southeast |
1003 hPa | 77 % | 10 °C | 100 % | 0% | 0% | 72% | 99% | |
| 9 AM
3 AM
| overcast | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h southeast |
1002 hPa | 75 % | 10 °C | 100 % | 0% | 2% | 100% | 95% | |
| 10 AM
4 AM
| overcast | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h southeast |
1003 hPa | 71 % | 9 °C | 100 % | 0% | 6% | 95% | 100% | |
| 11 AM
5 AM
| overcast | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h south-southeast |
1002 hPa | 61 % | 9 °C | 100 % | 0% | 4% | 93% | 100% | |
| 12 PM
6 AM
| light rain | 18 °C 17 °C |
0.2 mm | 3.3 m/s12 km/h south-southeast |
1003 hPa | 60 % | 10 °C | 100 % | 0% | 33% | 99% | 100% | |
| 1 PM
7 AM
| light rain | 17 °C 16 °C |
0.2 mm | 4.0 m/s14 km/h south-southeast |
1003 hPa | 65 % | 10 °C | 100 % | 0% | 13% | 96% | 98% | |
| 2 PM
8 AM
| rain | 17 °C 17 °C |
0.3 mm | 3.6 m/s13 km/h south-southeast |
1003 hPa | 66 % | 11 °C | 100 % | 0% | 0% | 39% | 100% | |
| 3 PM
9 AM
| overcast | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h south-southeast |
1002 hPa | 68 % | 11 °C | 100 % | 0% | 3% | 48% | 100% | |
| 4 PM
10 AM
| overcast | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h southeast |
1002 hPa | 61 % | 11 °C | 100 % | 0% | 2% | 20% | 99% | |
| 5 PM
11 AM
| overcast | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h southeast |
1002 hPa | 61 % | 10 °C | 99 % | 0% | 0% | 19% | 98% | |
| 6 PM
12 PM
| overcast | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h east-northeast |
1002 hPa | 60 % | 10 °C | 99 % | 0% | 0% | 32% | 99% | |
| 7 PM
1 PM
| light rain | 17 °C 17 °C |
0.2 mm | 2.6 m/s9 km/h east-northeast |
1002 hPa | 68 % | 11 °C | 99 % | 0% | 3% | 22% | 99% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h northeast |
1003 hPa | 82 % | 11 °C | 98 % | 0% | 7% | 19% | 98% | |
| 9 PM
3 PM
| rain | 14 °C 14 °C |
0.4 mm | 2.8 m/s10 km/h northeast |
1003 hPa | 92 % | 12 °C | 99 % | 0% | 10% | 44% | 98% | |
| 10 PM
4 PM
| overcast | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h east-northeast |
1003 hPa | 97 % | 12 °C | 100 % | 0% | 0% | 28% | 100% | |
| 11 PM
5 PM
| rain | 13 °C 13 °C |
0.3 mm | 2.9 m/s10 km/h east |
1004 hPa | 98 % | 12 °C | 97 % | 0% | 13% | 39% | 96% | |
Sunday 05/17/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| rain showers | 12 °C 12 °C |
0.4 mm | 3.1 m/s11 km/h east-northeast |
1004 hPa | 98 % | 12 °C | 79 % | 0% | 0% | 16% | 77% | |
| 1 AM
7 PM
| heavy rain | 12 °C 12 °C |
1.0 mm | 3.5 m/s13 km/h east |
1004 hPa | 98 % | 12 °C | 98 % | 0% | 3% | 44% | 97% | |
| 2 AM
8 PM
| light rain | 12 °C 12 °C |
0.2 mm | 3.0 m/s11 km/h east |
1004 hPa | 98 % | 11 °C | 91 % | 0% | 0% | 46% | 87% | |
| 3 AM
9 PM
| light rain showers | 12 °C 12 °C |
0.2 mm | 2.9 m/s10 km/h east-southeast |
1004 hPa | 98 % | 11 °C | 82 % | 0% | 10% | 26% | 74% | |
| 4 AM
10 PM
| rain showers | 12 °C 12 °C |
0.5 mm | 3.2 m/s12 km/h east-southeast |
1004 hPa | 98 % | 11 °C | 80 % | 0% | 14% | 10% | 75% | |
| 5 AM
11 PM
| light rain showers | 12 °C 12 °C |
0.2 mm | 3.6 m/s13 km/h east-southeast |
1004 hPa | 98 % | 11 °C | 86 % | 0% | 3% | 4% | 85% | |
| 6 AM
12 AM
| rain | 12 °C 12 °C |
0.6 mm | 4.0 m/s14 km/h east-southeast |
1005 hPa | 97 % | 11 °C | 96 % | 0% | 17% | 12% | 96% | |
| 7 AM
1 AM
| overcast | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h east-northeast |
1006 hPa | 96 % | 12 °C | 100 % | 0% | 21% | 9% | 100% | |
| 8 AM
2 AM
| cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east-southeast |
1006 hPa | 91 % | 12 °C | 100 % | 0% | 4% | 3% | 100% | |
| 9 AM
3 AM
| overcast | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h southeast |
1007 hPa | 78 % | 12 °C | 99 % | 0% | 13% | 0% | 99% | |
| 10 AM
4 AM
| cloudy | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h southeast |
1007 hPa | 64 % | 11 °C | 100 % | 0% | 8% | 0% | 100% | |
| 11 AM
5 AM
| overcast | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h southeast |
1007 hPa | 57 % | 10 °C | 99 % | 0% | 28% | 0% | 99% | |
| 12 PM
6 AM
| cloudy | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h southeast |
1007 hPa | 52 % | 10 °C | 85 % | 0% | 19% | 7% | 81% | |
| 1 PM
7 AM
| cloudy | 21 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h southeast |
1008 hPa | 48 % | 9 °C | 76 % | 0% | 10% | 14% | 70% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 22 °C 21 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h east-southeast |
1008 hPa | 45 % | 9 °C | 51 % | 0% | 7% | 11% | 41% | |
| 3 PM
9 AM
| partly cloudy | 22 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h east-southeast |
1007 hPa | 43 % | 8 °C | 18 % | 0% | 6% | 6% | 8% | |
| 4 PM
10 AM
| partly cloudy | 22 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h east-southeast |
1008 hPa | 39 % | 7 °C | 14 % | 0% | 0% | 12% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| partly cloudy | 22 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h east-southeast |
1008 hPa | 38 % | 6 °C | 17 % | 0% | 7% | 10% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| clear | 21 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h east-southeast |
1008 hPa | 38 % | 6 °C | 4 % | 0% | 2% | 1% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| clear | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h southeast |
1008 hPa | 54 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h north-northeast |
1008 hPa | 55 % | 8 °C | 39 % | 0% | 0% | 39% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| cloudy | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h east-northeast |
1009 hPa | 62 % | 8 °C | 64 % | 0% | 0% | 64% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| overcast | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h east |
1010 hPa | 66 % | 8 °C | 91 % | 0% | 0% | 91% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| cloudy | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h north |
1010 hPa | 74 % | 8 °C | 46 % | 0% | 0% | 46% | 0% | |
Bojary, Lublin Voivodeship, Poland - information
State: PolandGPS coordinates: 51.6754; 23.2674
Time zone: Europe / Warsaw
Altitude: 158 m
The administrative part:
- Lublin Voivodeship, Lublin
- Powiat parczewski, Parczew, Lublin Voivodeship
Something wrong, something missing?
Weather Bojary, Lublin Voivodeship, Poland. Weather forecast Bojary, Lublin Voivodeship.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Bojary, Lublin Voivodeship is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Bojary, Lublin Voivodeship
data are always in the local timeSun and light
May 16, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 4:32 am | 8:14 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:23 pm | 15:42 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 3:50 am | 8:57 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 2:53 am | 9:54 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 1:25 am | 11:26 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/16/2026 3:40 am | 05/16/2026 8:28 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |