Weather Boiska, Masovian Voivodeship weekend
Weather forecast for Boiska, Masovian Voivodeship for this and next weekend.
|
Today
5/15/26 |
Tomorrow
5/16/26 |
Sunday
5/17/26 |
Saturday during the day overcast, later morning rain, in the afternoon initially rain, later heavy rain, in the evening light rain. Sunday during the day rain, in the evening overcast.
Saturday, May 16
16 / 10°C
| 13.0 mm | 7 km/h |
| 13 °C | 13 °C | 9 am | |
| 14 °C | 14 °C | 12 pm | |
| 16 °C | 17 °C | 3 pm | |
| 12 °C | 13 °C | 9 pm |
sunrise 4:40 am
sunset 8:18 pm
HOURLY
sunset 8:18 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Boiska, Masovian Voivodeship, Poland extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Saturday 05/16/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h south |
1002 hPa | 83 % | 8 °C | 100 % | 0% | 1% | 61% | 100% | |
| 1 AM
7 PM
| rain showers | 11 °C 10 °C |
0.3 mm | 3.7 m/s13 km/h south |
1002 hPa | 86 % | 9 °C | 99 % | 0% | 0% | 10% | 98% | |
| 2 AM
8 PM
| light rain | 10 °C 9 °C |
0.1 mm | 3.2 m/s12 km/h south |
1002 hPa | 91 % | 9 °C | 100 % | 0% | 2% | 100% | 99% | |
| 3 AM
9 PM
| overcast | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h south |
1002 hPa | 92 % | 9 °C | 100 % | 0% | 27% | 100% | 95% | |
| 4 AM
10 PM
| overcast | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h south |
1002 hPa | 92 % | 9 °C | 99 % | 0% | 87% | 76% | 92% | |
| 5 AM
11 PM
| overcast | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h south-southeast |
1002 hPa | 95 % | 9 °C | 100 % | 0% | 11% | 51% | 99% | |
| 6 AM
12 AM
| overcast | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h south-southeast |
1002 hPa | 93 % | 9 °C | 100 % | 0% | 10% | 21% | 100% | |
| 7 AM
1 AM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h south-southeast |
1002 hPa | 90 % | 10 °C | 100 % | 0% | 13% | 59% | 100% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h south-southeast |
1002 hPa | 85 % | 10 °C | 100 % | 0% | 10% | 100% | 96% | |
| 9 AM
3 AM
| overcast | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h south |
1002 hPa | 85 % | 10 °C | 100 % | 0% | 20% | 97% | 99% | |
| 10 AM
4 AM
| light rain | 14 °C 14 °C |
0.2 mm | 3.1 m/s11 km/h south |
1002 hPa | 81 % | 10 °C | 100 % | 0% | 43% | 93% | 97% | |
| 11 AM
5 AM
| rain | 14 °C 14 °C |
0.6 mm | 2.9 m/s10 km/h southeast |
1002 hPa | 79 % | 10 °C | 100 % | 0% | 75% | 99% | 100% | |
| 12 PM
6 AM
| heavy rain | 14 °C 14 °C |
1.1 mm | 3.5 m/s13 km/h southeast |
1002 hPa | 85 % | 11 °C | 100 % | 0% | 27% | 100% | 96% | |
| 1 PM
7 AM
| rain | 14 °C 14 °C |
0.9 mm | 3.1 m/s11 km/h southeast |
1003 hPa | 94 % | 13 °C | 100 % | 0% | 93% | 100% | 93% | |
| 2 PM
8 AM
| rain | 15 °C 16 °C |
0.6 mm | 2.6 m/s9 km/h east-southeast |
1002 hPa | 94 % | 13 °C | 99 % | 0% | 54% | 70% | 96% | |
| 3 PM
9 AM
| heavy rain | 16 °C 17 °C |
2.1 mm | 2.4 m/s9 km/h east-southeast |
1002 hPa | 91 % | 14 °C | 99 % | 0% | 26% | 79% | 97% | |
| 4 PM
10 AM
| heavy rain | 16 °C 17 °C |
2.9 mm | 1.9 m/s7 km/h east-southeast |
1002 hPa | 90 % | 14 °C | 100 % | 0% | 5% | 82% | 99% | |
| 5 PM
11 AM
| heavy rain | 15 °C 16 °C |
2.0 mm | 1.1 m/s4 km/h north-northwest |
1002 hPa | 94 % | 14 °C | 99 % | 0% | 32% | 46% | 98% | |
| 6 PM
12 PM
| heavy rain | 14 °C 15 °C |
1.6 mm | 1.9 m/s7 km/h west-northwest |
1003 hPa | 97 % | 13 °C | 100 % | 0% | 71% | 53% | 96% | |
| 7 PM
1 PM
| rain | 14 °C 15 °C |
0.4 mm | 1.2 m/s4 km/h north-northwest |
1003 hPa | 97 % | 13 °C | 98 % | 0% | 51% | 43% | 96% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h north |
1003 hPa | 99 % | 13 °C | 96 % | 0% | 1% | 58% | 95% | |
| 9 PM
3 PM
| light rain | 12 °C 12 °C |
0.2 mm | 2.6 m/s9 km/h north-northeast |
1004 hPa | 99 % | 12 °C | 89 % | 0% | 54% | 57% | 74% | |
| 10 PM
4 PM
| overcast | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h northeast |
1004 hPa | 98 % | 11 °C | 99 % | 0% | 66% | 53% | 96% | |
| 11 PM
5 PM
| overcast | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h north-northeast |
1004 hPa | 98 % | 11 °C | 100 % | 0% | 14% | 76% | 100% | |
Sunday 05/17/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| overcast | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h north-northeast |
1004 hPa | 99 % | 11 °C | 100 % | 0% | 35% | 71% | 99% | |
| 1 AM
7 PM
| light rain | 12 °C 12 °C |
0.2 mm | 3.0 m/s11 km/h north |
1005 hPa | 99 % | 11 °C | 100 % | 0% | 60% | 66% | 99% | |
| 2 AM
8 PM
| rain | 12 °C 12 °C |
0.3 mm | 2.8 m/s10 km/h north |
1005 hPa | 99 % | 11 °C | 100 % | 0% | 97% | 93% | 98% | |
| 3 AM
9 PM
| light rain | 12 °C 12 °C |
0.1 mm | 3.0 m/s11 km/h north |
1005 hPa | 99 % | 11 °C | 100 % | 0% | 100% | 21% | 99% | |
| 4 AM
10 PM
| light rain | 12 °C 12 °C |
0.2 mm | 2.7 m/s10 km/h north-northeast |
1005 hPa | 99 % | 11 °C | 100 % | 0% | 96% | 48% | 98% | |
| 5 AM
11 PM
| overcast | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h north |
1006 hPa | 99 % | 11 °C | 100 % | 0% | 100% | 28% | 99% | |
| 6 AM
12 AM
| light rain | 12 °C 12 °C |
0.1 mm | 2.9 m/s10 km/h north-northeast |
1006 hPa | 99 % | 11 °C | 100 % | 0% | 100% | 25% | 97% | |
| 7 AM
1 AM
| rain | 12 °C 12 °C |
0.4 mm | 3.0 m/s11 km/h north-northeast |
1006 hPa | 98 % | 12 °C | 100 % | 0% | 100% | 34% | 96% | |
| 8 AM
2 AM
| rain | 13 °C 13 °C |
0.3 mm | 2.7 m/s10 km/h north-northeast |
1007 hPa | 97 % | 12 °C | 100 % | 0% | 100% | 46% | 99% | |
| 9 AM
3 AM
| light rain | 14 °C 14 °C |
0.2 mm | 2.5 m/s9 km/h north-northeast |
1008 hPa | 94 % | 12 °C | 100 % | 0% | 100% | 39% | 99% | |
| 10 AM
4 AM
| light rain | 14 °C 14 °C |
0.2 mm | 2.8 m/s10 km/h north |
1008 hPa | 91 % | 13 °C | 100 % | 0% | 100% | 34% | 100% | |
| 11 AM
5 AM
| rain | 15 °C 15 °C |
0.3 mm | 3.5 m/s13 km/h north-northwest |
1009 hPa | 90 % | 13 °C | 100 % | 0% | 96% | 42% | 100% | |
| 12 PM
6 AM
| light rain | 15 °C 15 °C |
0.2 mm | 4.0 m/s14 km/h north-northwest |
1009 hPa | 92 % | 13 °C | 100 % | 0% | 96% | 18% | 100% | |
| 1 PM
7 AM
| light rain | 16 °C 16 °C |
0.1 mm | 4.3 m/s15 km/h north-northwest |
1009 hPa | 85 % | 13 °C | 99 % | 0% | 82% | 14% | 97% | |
| 2 PM
8 AM
| rain | 17 °C 17 °C |
0.4 mm | 4.7 m/s17 km/h north-northwest |
1009 hPa | 81 % | 13 °C | 100 % | 0% | 99% | 17% | 96% | |
| 3 PM
9 AM
| rain | 16 °C 16 °C |
0.4 mm | 5.0 m/s18 km/h northwest |
1010 hPa | 87 % | 13 °C | 99 % | 0% | 82% | 35% | 81% | |
| 4 PM
10 AM
| light rain | 15 °C 15 °C |
0.1 mm | 5.2 m/s19 km/h north-northwest |
1010 hPa | 90 % | 13 °C | 100 % | 0% | 100% | 39% | 39% | |
| 5 PM
11 AM
| overcast | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h north-northwest |
1011 hPa | 89 % | 12 °C | 100 % | 0% | 100% | 22% | 25% | |
| 6 PM
12 PM
| overcast | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h northwest |
1011 hPa | 88 % | 11 °C | 99 % | 0% | 98% | 15% | 38% | |
| 7 PM
1 PM
| overcast | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h northwest |
1012 hPa | 88 % | 10 °C | 100 % | 0% | 100% | 17% | 71% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h northwest |
1012 hPa | 89 % | 10 °C | 100 % | 0% | 100% | 14% | 99% | |
Boiska, Masovian Voivodeship, Poland - information
State: PolandGPS coordinates: 51.1722; 21.7682
Time zone: Europe / Warsaw
Altitude: 152 m
The administrative part:
- Masovian Voivodeship, Warsaw
- Powiat lipski, Lipsko, Masovian Voivodeship
Something wrong, something missing?
Weather Boiska, Masovian Voivodeship, Poland. Weather forecast Boiska, Masovian Voivodeship.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Boiska, Masovian Voivodeship is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Boiska, Masovian Voivodeship
data are always in the local timeSun and light
May 16, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 4:40 am | 8:18 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:29 pm | 15:37 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 3:58 am | 9 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:04 am | 9:56 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 1:41 am | 11:21 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/16/2026 3:49 am | 05/16/2026 8:32 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |