Weather Bogusławice, Łódź Voivodeship long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Bogusławice, Łódź Voivodeship for ten days.
Wednesday, May 20
21 / 10°C
| 0.0 mm | 5 km/h |
| 10 °C | 9 °C | 2 am | |
| 15 °C | 15 °C | 8 am | |
| 21 °C | 20 °C | 2 pm | |
| 17 °C | 17 °C | 8 pm |
sunrise 4:41 am
sunset 8:33 pm
HOURLY
sunset 8:33 pm
|
|
|
|
Weather forecast Bogusławice, Łódź Voivodeship, Poland extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wednesday 05/20/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 10 °C 10 °C |
0.0 mm | 0.4 m/s1 km/h north |
1020 hPa | 90 % | 8 °C | 6 % | 0% | 4% | 1% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h north-northwest |
1022 hPa | 69 % | 9 °C | 8 % | 0% | 8% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 21 °C 20 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h north |
1022 hPa | 45 % | 8 °C | 63 % | 0% | 51% | 36% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h northeast |
1021 hPa | 61 % | 9 °C | 3 % | 0% | 0% | 1% | 1% | |
Thursday 05/21/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h northwest |
1023 hPa | 85 % | 8 °C | 4 % | 0% | 4% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 16 °C 16 °C |
0.1 mm | 1.3 m/s5 km/h north-northwest |
1024 hPa | 71 % | 11 °C | 7 % | 0% | 0% | 6% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| partly cloudy | 22 °C 21 °C |
0.4 mm | 2.9 m/s10 km/h north |
1024 hPa | 41 % | 8 °C | 17 % | 0% | 0% | 16% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| partly cloudy | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h north-northwest |
1024 hPa | 71 % | 12 °C | 21 % | 0% | 14% | 9% | 0% | |
Bogusławice, Łódź Voivodeship, Poland - information
State: PolandGPS coordinates: 51.5300; 19.8407
Time zone: Europe / Warsaw
Altitude: 192 m
The administrative part:
- Łódź Voivodeship, Lodz
- Powiat piotrkowski, Krzyżanów, Łódź Voivodeship
Something wrong, something missing?
Weather Bogusławice, Łódź Voivodeship, Poland. Weather forecast Bogusławice, Łódź Voivodeship.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Bogusławice, Łódź Voivodeship is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Bogusławice, Łódź Voivodeship
data are always in the local timeSun and light
May 20, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 4:41 am | 8:33 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:37 pm | 15:52 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 3:57 am | 9:17 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 2:59 am | 10:16 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 1:17 am | 12:05 am |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/20/2026 7:35 am | 05/21/2026 1 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |