Weather Bogatka today
Weather forecast Bogatka April 28, 2026
During the day morning cloudy, later morning overcast, in the evening cloudy. The highest temperature 8 °C. At night clear. The lowest temperature -2 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Bogatka, Poland extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| cloudy | 0 °C -3 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h west-northwest |
1021 hPa | 72 % | -4 °C | 54 % | 0% | 11% | 45% | 12% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h west-northwest |
1019 hPa | 71 % | 0 °C | 97 % | 0% | 0% | 72% | 48% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h north-northeast |
1019 hPa | 55 % | -1 °C | 99 % | 0% | 16% | 99% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h north |
1018 hPa | 73 % | 0 °C | 54 % | 0% | 0% | 54% | 0% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | -1 °C -4 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h west-northwest |
1018 hPa | 80 % | -3 °C | 12 % | 0% | 12% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| partly cloudy | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h north-northwest |
1020 hPa | 68 % | -2 °C | 27 % | 0% | 23% | 6% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h north |
1021 hPa | 57 % | -2 °C | 44 % | 0% | 25% | 30% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h north |
1020 hPa | 76 % | 0 °C | 59 % | 0% | 5% | 57% | 0% | |
Bogatka, Poland - information
State: PolandGPS coordinates: 54.3225; 18.7755
Time zone: Europe / Warsaw
Altitude: 254 m
The administrative part:
- Pomeranian Voivodeship, Gdansk
- Powiat gdański, Pruszcz Gdański
Something wrong, something missing?
Weather Bogatka, Poland. Weather forecast Bogatka.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Bogatka is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Bogatka
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Bogatka
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:13 am | 8:12 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:42 pm | 14:58 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:31 am | 8:54 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:39 am | 9:47 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 2:27 am | 11 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:25 pm | 04/28/2026 4:03 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |