Weather Bodzentyn long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Bodzentyn for ten days.
Monday, May 4
16 / 6°C
| 0.0 mm | 8 km/h |
| 4 °C | 2 °C | 2 am | |
| 10 °C | 8 °C | 8 am | |
| 16 °C | 14 °C | 2 pm | |
| 11 °C | 10 °C | 8 pm |
sunrise 5:04 am
sunset 8:02 pm
HOURLY
sunset 8:02 pm
|
|
|
|
Weather forecast Bodzentyn, Poland extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Monday 05/04/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h south-southeast |
1016 hPa | 72 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h southeast |
1016 hPa | 63 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h east-southeast |
1014 hPa | 42 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 0.4 m/s1 km/h south-southeast |
1013 hPa | 57 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Tuesday 05/05/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| partly cloudy | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h west-northwest |
1013 hPa | 56 % | 0 °C | 23 % | 0% | 0% | 0% | 23% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h west-northwest |
1014 hPa | 61 % | 5 °C | 98 % | 0% | 0% | 1% | 98% | |
Bodzentyn, Poland - information
State: PolandGPS coordinates: 50.9412; 20.9572
Time zone: Europe / Warsaw
Population: 2 228
Altitude: 287 m
The administrative part:
- Świętokrzyskie Voivodeship, Kielce
- Powiat kielecki, Brzeziny, Świętokrzyskie
Something wrong, something missing?
Weather Bodzentyn, Poland. Weather forecast Bodzentyn.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Bodzentyn is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Bodzentyn
data are always in the local timeSun and light
May 4, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:04 am | 8:02 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:32 pm | 14:58 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:25 am | 8:41 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:36 am | 9:30 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 2:35 am | 10:33 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/03/2026 10:37 pm | 05/04/2026 5:44 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |