Weather Blizanów today
Weather forecast Blizanów April 28, 2026
Afternoon in the afternoon partly cloudy. The highest temperature 12 °C. At night partly cloudy. The lowest temperature 4 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Blizanów, Poland extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 10 AM
4 AM
| partly cloudy | 7 °C 3 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h east-northeast |
1026 hPa | 38 % | -5 °C | 32 % | 0% | 0% | 0% | 32% | |
| 11 AM
5 AM
| cloudy | 9 °C 5 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h east-northeast |
1026 hPa | 32 % | -6 °C | 43 % | 0% | 0% | 0% | 43% | |
| 12 PM
6 AM
| clear | 10 °C 6 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h east-northeast |
1026 hPa | 30 % | -6 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 1 PM
7 AM
| partly cloudy | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h east-northeast |
1026 hPa | 29 % | -6 °C | 26 % | 0% | 0% | 0% | 26% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h east-northeast |
1025 hPa | 29 % | -6 °C | 9 % | 0% | 0% | 0% | 9% | |
| 3 PM
9 AM
| partly cloudy | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h east-northeast |
1025 hPa | 29 % | -5 °C | 31 % | 0% | 0% | 0% | 31% | |
| 4 PM
10 AM
| partly cloudy | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h east-northeast |
1024 hPa | 29 % | -5 °C | 13 % | 0% | 0% | 11% | 1% | |
| 5 PM
11 AM
| clear | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h north-northeast |
1024 hPa | 27 % | -6 °C | 8 % | 0% | 0% | 8% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| clear | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h north-northeast |
1024 hPa | 28 % | -5 °C | 7 % | 0% | 0% | 7% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| partly cloudy | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h north-northeast |
1024 hPa | 31 % | -5 °C | 20 % | 0% | 0% | 20% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h north-northeast |
1024 hPa | 44 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| clear | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h east-southeast |
1024 hPa | 48 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| cloudy | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h southeast |
1024 hPa | 52 % | -3 °C | 53 % | 0% | 0% | 53% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| cloudy | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h east-northeast |
1025 hPa | 59 % | -2 °C | 75 % | 0% | 0% | 75% | 0% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h northeast |
1026 hPa | 58 % | -2 °C | 3 % | 0% | 0% | 2% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| partly cloudy | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h northeast |
1026 hPa | 57 % | -3 °C | 19 % | 0% | 0% | 19% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| cloudy | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h northeast |
1026 hPa | 61 % | -3 °C | 46 % | 0% | 0% | 46% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| cloudy | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h northeast |
1026 hPa | 63 % | -3 °C | 55 % | 0% | 0% | 55% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| cloudy | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h north-northeast |
1027 hPa | 64 % | -3 °C | 75 % | 0% | 4% | 75% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| cloudy | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h north-northeast |
1027 hPa | 61 % | -4 °C | 38 % | 0% | 12% | 37% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h north-northeast |
1027 hPa | 62 % | -4 °C | 11 % | 0% | 2% | 11% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h north-northeast |
1028 hPa | 65 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h north-northeast |
1028 hPa | 62 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| clear | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h north-northeast |
1029 hPa | 49 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 7 °C 3 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h northeast |
1029 hPa | 35 % | -7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| cloudy | 8 °C 4 °C |
0.0 mm | 6.3 m/s23 km/h north-northeast |
1029 hPa | 30 % | -8 °C | 80 % | 0% | 3% | 80% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| cloudy | 9 °C 5 °C |
0.0 mm | 6.3 m/s23 km/h north-northeast |
1029 hPa | 29 % | -7 °C | 60 % | 0% | 0% | 60% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| cloudy | 9 °C 5 °C |
0.0 mm | 6.1 m/s22 km/h north-northeast |
1029 hPa | 29 % | -7 °C | 74 % | 0% | 0% | 74% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 9 °C 5 °C |
0.0 mm | 5.8 m/s21 km/h north-northeast |
1029 hPa | 29 % | -7 °C | 93 % | 0% | 0% | 93% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| overcast | 10 °C 6 °C |
0.0 mm | 5.9 m/s21 km/h north-northeast |
1029 hPa | 29 % | -7 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| overcast | 9 °C 5 °C |
0.0 mm | 5.8 m/s21 km/h north |
1029 hPa | 33 % | -5 °C | 100 % | 0% | 4% | 100% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| overcast | 9 °C 5 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h north |
1029 hPa | 37 % | -4 °C | 89 % | 0% | 23% | 89% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| overcast | 9 °C 5 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h north |
1029 hPa | 35 % | -5 °C | 99 % | 0% | 15% | 99% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| overcast | 8 °C 4 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h north |
1029 hPa | 35 % | -5 °C | 95 % | 0% | 0% | 95% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h north-northwest |
1029 hPa | 38 % | -5 °C | 75 % | 0% | 0% | 75% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| cloudy | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h north-northwest |
1029 hPa | 45 % | -4 °C | 71 % | 0% | 8% | 69% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| partly cloudy | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h north-northeast |
1030 hPa | 50 % | -3 °C | 31 % | 0% | 0% | 0% | 31% | |
| 11 PM
5 PM
| clear | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h northeast |
1030 hPa | 54 % | -4 °C | 4 % | 0% | 0% | 0% | 4% | |
Blizanów, Poland - information
State: PolandGPS coordinates: 51.9037; 18.0100
Time zone: Europe / Warsaw
Population: 483
Altitude: 113 m
The administrative part:
Something wrong, something missing?
Weather Blizanów, Poland. Weather forecast Blizanów.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Blizanów is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Blizanów
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Blizanów
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:24 am | 8:07 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:45 pm | 14:43 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:45 am | 8:46 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:57 am | 9:34 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 2:58 am | 10:35 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:30 pm | 04/28/2026 4:06 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |